Poliwęglan lity
Tańszy i wytrzymalszy niż szkło – jak wykorzystać poliwęglan lity?
Spis treści
Poliwęglan lity to aktualnie jedno z najwytrzymalszych i najbardziej odpornych na uderzenia tworzyw sztucznych na rynku. Jeśli dodamy do tego dobrą przepuszczalność światła, to okazuje się, że w wielu przypadkach tak zwane szkło poliwęglanowe może zastąpić drogie i ciężkie szkło hartowane. Sprawdźmy więc, jakie są właściwości poliwęglanu i czy poliwęglan zamiast szyby to dobry pomysł.
Szkło poliwęglanowe – właściwości
Na wstępie warto w skrócie omówić to, jakie są najważniejsze właściwości szkła poliwęglanowego, czyli po prostu poliwęglanu litego.
- Najczęściej podkreślaną zaletą, która wyróżnia poliwęglan lity transparentny, jest jego bardzo wysoka udarność. Pod pojęciem tym kryje się po prostu wytrzymałość poliwęglanu na uderzenia. Szyba z poliwęglanu jest aż 25 razy bardziej odporna na uderzenia niż tradycyjne szkło. Nikogo więc chyba nie zdziwi to, że szkło poliwęglanowe wykorzystywane jest między innymi do produkcji szyb kuloodpornych i różnego rodzaju osłon balistycznych.
- Niska waga tego tworzywa to kolejna ważna zaleta poliwęglanu litego. Materiał ten jest o mniej więcej połowę lżejszy od szkła. Ciężar ma duże znaczenie w przypadku zastosowania szyb poliwęglanowych w różnego rodzaju elementach konstrukcyjnych jak, chociażby świetliki, zadaszenia czy balustrady.
- Poliwęglan lity przezroczysty cechuje się również całkiem dobrą przepuszczalnością światła. Jest ona jednak nieco niższa niż w przypadku plexi. Najcieńsze dostępne na rynku szyby z poliwęglanu o grubości 2 mm przepuszczają około 90% światła. Współczynnik ten maleje wraz ze wzrostem grubości materiału. Poliwęglan lity 8 mm przepuszcza pomiędzy 70 a 80% światła.
- Poliwęglan lity transparentny jest również odporny na działanie warunków atmosferycznych. W sprzedaży dostępne są również rodzaje tego tworzywa wzbogacone o warstwę chroniąca przed działaniem promieni UV. Właściwości takie posiada na przykład ten poliwęglan lity 4mm.
Poliwęglan zamiast szyby – gdzie się sprawdzi?
Wymienione wyżej właściwości sprawiają, że w wielu przypadkach świetnie sprawdza się poliwęglan jako szyba. W tej roli szkło poliwęglanowe możemy wykorzystać w takich elementach konstrukcyjnych jak osłony przeciwwłamaniowe, przeciwuderzeniowe, gabloty czy tablice ogłoszeniowe. Poliwęglan lity świetnie sprawdza się w przestrzeni publicznej, w której elementy konstrukcyjne mogą być narażone na przypadkowe uszkodzenia lub nawet akty wandalizmu. Po szkło poliwęglanowe coraz częściej i coraz chętniej sięga również branża budowlana. Materiał ten znajduje wiele zastosowań w konstrukcji dużych obiektów jak hale przemysłowe, sportowe, magazyny itp. Niewielki ciężar i wytrzymałość sprawiają, że poliwęglan lity transparentny bardzo często zastępuje w takich konstrukcjach szkło. Świetliki dachowe czy całe zadaszenie z poliwęglanu litego będzie lekkie i zarazem odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.
Wytrzymałość poliwęglanu i inne właściwości tego materiału sprawiają, że jest on coraz częściej wykorzystywany również w naszych ogrodach. Poliwęglan jako szyba sprawdzi się nie tylko w przypadku szklarni czy oranżerii. O tym, że jest to idealny materiał na szklarnie, decyduje nie tylko wytrzymałość poliwęglanu, ale również całkiem dobre właściwości termoizolacyjne tego materiału. Po tworzywo to możemy sięgnąć także w przypadku różnego rodzaju daszków wejściowych czy zadaszeń na elementach małej architektury ogrodowej.
Poliwęglan lity – cena
Poliwęglan lity czy szkło hartowane? Które z tych dwóch rozwiązań jest korzystniejsze pod kątem czysto ekonomicznym? Cena szkła hartowanego wraz z montażem to w przypadku tafli o grubości 4 mm od mniej więcej 400 do nawet 800 zł. Konkretna kwota jest oczywiście uzależniona od wielu czynników. Jest to jednak stosunkowo drogi materiał, który dodatkowo może ulec uszkodzeniu w trakcie transportu czy montażu. Sprawdźmy teraz, ile kosztuje poliwęglan lity? Płyta poliwęglanu o grubości 4 mm i wymiarach 100 x 100 cm, czyli jednego metra kwadratowego to aktualnie wydatek około 260 zł. Sam materiał jest więc zdecydowanie tańszy niż szkło hartowane. Dodatkowo bardzo wysoka wytrzymałość poliwęglanu sprawia, że znacznie spada ryzyko uszkodzenia tego materiału w transporcie czy podczas jego montażu. W zdecydowanej większości przypadków za wyborem szkła poliwęglanowego przemawiają więc nie tylko względu praktyczne, ale również ekonomiczne.