Namioty magazynowe

Namioty magazynowe – praktyczne rozwiązanie

Namioty magazynowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o przechowywanie produktów i materiałów. Są to konstrukcje tymczasowe, które z powodzeniem można zastosować w wielu branżach – od handlu, przez eventy, aż po użytek prywatny. Sprawdź, do czego możesz wykorzystać namiot magazynowy, a także jakie są jego wady i zalety.

namiot magazynowy store boss z oknem 4 x 6 m szary 155101 1

Zalety namiotów magazynowych

 1. Niższy koszt inwestycji

Namioty magazynowe są znacznie tańsze w budowie i utrzymaniu niż tradycyjne budynki magazynowe. Ich konstrukcja pozwala na łatwą rozbudowę lub zmniejszenie powierzchni magazynowej w zależności od potrzeb. To oznacza znacznie niższe koszty inwestycji.

 1. Szybki montaż i demontaż

Montaż namiotu magazynowego jest stosunkowo szybki i prosty. Z instrukcją pod ręką można postawić go w krótkim czasie, bez pomocy ekipy budowlanej, co jest szczególnie ważne w przypadku sytuacji awaryjnych lub (jak wyżej) konieczności obniżenia kosztów inwestycji.

 1. Mobilność

Namioty magazynowe są przenośne, a więc że można je zdemontować i przetransportować w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to idealne rozwiązanie dla firm działających w sektorze budowlanym lub na potrzeby imprez masowych.

 1. Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Jakościowe namioty magazynowe są odporne na warunki atmosferyczne – w tym deszcz, śnieg i promienie UV. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i materiałom nie przemakają, chroniąc przechowywane produkty przed wilgocią. Odpowiednio zakotwiczone, ochronią też przed wiatrem.

namiot magazynowy store boss 4 x 6 m szary 148172 2
Namiot magazynowy, fot. Ogrodosfera.pl

Wady namiotów magazynowych

 1. Brak stałości

Namioty magazynowe są rozwiązaniem tymczasowym i nie zapewniają przestrzeni magazynowej na stałe. W porównaniu z tradycyjnymi magazynami mają ograniczoną żywotność, mogą też wymagać częstszych napraw lub konserwacji.

 1. Ograniczone zastosowanie

Parametry namiotów magazynowych, takie jak izolacja termiczna czy nośność konstrukcji, są zazwyczaj niższe niż w przypadku tradycyjnych budynków magazynowych. Nie są one więc odpowiednie do przechowywania produktów wymagających stałej temperatury lub o dużej masie.

Wymagania prawne

Wymagania prawne dotyczące namiotów magazynowych nie są rygorystyczne i pozwalają na zastosowanie tego typu rozwiązania praktycznie każdemu. Jeśli ma to być konstrukcja tymczasowa, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Inaczej może wyglądać to, gdy namiot magazynowy chcemy postawić na fundamencie i wykorzystywać jako przestrzeń magazynową na stałe – wówczas wymagane mogą być pozwolenia, o które należy ubiegać się we właściwym urzędzie gminy, urzędzie miejskim lub starostwie powiatowym.

namiot garazowy store boss 3 3 x 7 2 m szary namioty garazowe 10872 1
Namiot garażowy, fot. Ogrodosfera.pl

Parametry namiotów magazynowych

Planując zakup namiotu magazynowe, możemy dopasować go do swoich potrzeb – jak każdą mobilną konstrukcję tego typu – na podstawie kilku parametrów. I tak na przykład namioty w ogrodosfera.pl różnią się następującymi parametrami.

 1. Wielkość – powierzchnia magazynowa, a także wysokość zabudowy.
 2. Nieprzemakalność – materiały chroniące przed deszczem i śniegiem.
 3. Wiatroszczelność – konstrukcja szczelna i odporna na porywy wiatru.
 4. Izolacja termiczna – dodatkowa izolacja dla utrzymania stałej temperatury.
 5. Odporność na UV – materiały odporne na długotrwałe działanie słońca.

Zastosowanie namiotów magazynowych

Kiedy warto zainwestować w namiot magazynowy zamiast tradycyjnej konstrukcji wybudowanej na stałe? To bardzo dobre rozwiązanie w przypadkach takich, jak:

 • przechowywanie sezonowe – magazynowanie produktów, które wymagają schowania na jakiś czas, poza sezonem np. sprzętu zimowego;
 • imprezy masowe – mobilne miejsce dla organizatorów wydarzeń masowych i usługodawców na imprezach takich jak festiwale czy koncerty;
 • branża budowlana – magazyny materiałów budowlanych, mobilne warsztaty na czas budowy, a także miejsce garażowania maszyn budowlanych;
 • awaryjne przechowywanie – szybki sposób na zmagazynowanie produktów z budynków magazynowych, które uległy zniszczeniu lub są w trakcie remontu;
 • handel – mobilna przestrzeń handlowa dla sprzedawców obwoźnych, a także dodatkowa przestrzeń wyprzedażowa np. przy marketach.

Podsumowując, namioty magazynowe to praktyczne i elastyczne rozwiązanie do przechowywania produktów i materiałów. Mają wiele zalet, takich jak niskie koszty i szybki montaż, ale także pewne wady, takie jak brak stałości. Przed zdecydowaniem się na ich wykorzystanie, warto rozważyć swoje potrzeby i dobrać taki namiot, którego parametry spełnią nasze oczekiwania.

Namioty magazynowe
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria altan ogrodowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany