Przestrzeń w kawalerce

5 sposobów na urządzenie małej przestrzeni w kawalerce

Kawalerki są obecnie niezwykle popularne wśród singli, studentów i młodych par bez dzieci. Wynika to z tego, że wydają się być idealne dla osób, które potrzebują niewielkiej przestrzeni, w której mogą żyć, pracować i odpoczywać, a także chcą mieć blisko do centrum miasta i do wszystkich ważnych miejsc. Ich popularność jest szczególnie wysoka zwłaszcza w dużych miastach, gdzie cena nieruchomości jest bardzo wysoka. Choć wydają się być bardzo praktyczne, urządzenie takiej niewielkiej przestrzeni może być wyzwaniem. W tym artykule przedstawimy pięć sposobów, jak zaaranżować małą przestrzeń w mieszkaniu typu studio.

urzadzanie kawalerki

Krótka historia kawalerek

Historia kawalerek sięga XIX wieku. Rozwój miast i zmiana stylu życia spowodowały, że wielu ludzi zaczęło przeprowadzać się do miast w poszukiwaniu szczęścia i dobrego zarobku w miastach. W dużej mierze rozwój kawalerek zawdzięczamy ówczesnym artystom, którzy chcieli rozwijać swoje umiejętności w szkołach i na studiach artystycznych.

Słynny francuski architekt Le Corbusier w latach 20. XX wieku zaczął rozwijać koncepcję jednopokojowych mieszkań, które w małej przestrzeni będą zapewniały miejsce na wszystkie najpotrzebniejsze funkcje: sen, odpoczynek, przygotowanie pożywienia i higienę. Mieszkania tego typu polubili przede wszystkim artyści i intelektualiści, którzy nie potrzebowali wielkiej przestrzeni, a jednocześnie dużą część dnia spędzali poza domem.

Kawalerki dzisiaj

Kawalerki charakteryzują się jednym pomieszczeniem, które pełni funkcję zarówno sypialni, jak i salonu, często również kuchni i jadalni, choć zdarza się, że te ostatnie znajdują się w osobnym pomieszczeniu. Stanowią więc nie lada wyzwanie, jeśli chcemy zapewnić sobie jak najbardziej wygodną i przytulną przestrzeń, która jednocześnie nie będzie przesadnie zajęta. Dodatkowo, mieszkańcy tych niewielkich wnętrz zazwyczaj są ludźmi, którzy cenią sobie prostotę i minimalizm.

Jak urządzić kawalerkę?

Obecnie wielu architektów wnętrz specjalizuje się w aranżowaniu właśnie tego typu mieszkań, jednak, jeśli chciałbyś zająć się tym samodzielnie albo po prostu nie chcesz wydawać pieniędzy na usługi profesjonalisty, przeczytaj uważnie poniższe rady i spróbuj wdrożyć je w swojej kawalerce!

Wykorzystaj każdy kawałek przestrzeni

W małym mieszkaniu każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Dlatego ważne jest, aby wykorzystać każdy kawałek dostępnej przestrzeni. Mała powierzchnia wymaga dokładnego zaplanowania rozmieszczenia poszczególnych elementów oraz ustawienia mebli. Możesz ewentualnie pokusić się na wydzielenie części sypialnej i codziennej.

Do samodzielnego zaprojektowania przestrzeni, pomocny może okazać się program do projektowania architektonicznego. Jeśli nigdy nie miałeś z nim do czynienia, nie przejmuj się! Możesz zapisać się na certyfikowany kurs AutoCAD, w którym nauczysz się jego najważniejszych funkcji oraz poćwiczysz projektowanie na zadaniach.

Jak jeszcze zawalczyć o miejsce? Możesz umieścić półki na ścianach, zamontować haczyki na drzwiach lub zainstalować szafki wiszące na suficie. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko użyć wyobraźni.

Kup funkcjonalne meble

Meble wielofunkcyjne to idealne rozwiązanie dla mieszkań typu studio. Dostępne są także meble modułowe, które dają możliwość rozłożenia lub dostawienia, kiedy jest to potrzebne i schowanie, kiedy chcesz zaoszczędzić miejsce.

Możesz na przykład kupić łóżko z szufladami, w których można przechowywać pościel i ubrania, kanapę rozkładaną, która pełni funkcję łóżka, lub stolik kawowy, który można przekształcić w stół jadalny. Duża szafa, która pomieści wszelkie chwilowo niepotrzebne sprzęty również ułatwi funkcjonowanie oraz pozwoli na łatwiejsze utrzymanie porządku. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce i zyskasz dodatkową funkcjonalność.

Stwórz strefy w mieszkaniu

Mieszkanie typu studio może wydawać się jednolite i chaotyczne, ale możesz łatwo to zmienić, tworząc różne strefy.

W tym celu możesz użyć dywanów, regałów, parawanów lub kurtyn, aby wydzielić przestrzenie na salon, sypialnię i kuchnię. Dzięki temu poczujesz się bardziej komfortowo i zyskasz wrażenie większej przestrzeni.

Często jest to też dobre wyjście z psychologicznego punktu widzenia i pozwala na przełączenie się w tryb „odpoczynek” lub tryb „praca”.

Wybierz jasne kolory i inspiruj się!

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dlatego warto postawić na białe, szare lub pastelowe odcienie.

Możesz również użyć luster, które odbijają światło i dodatkowo powiększają pomieszczenie. Unikaj ciemnych kolorów, które będą dominować w małej przestrzeni i sprawią, że będzie ona wydawała się jeszcze mniejsza.

Inspiracji szukaj w branżowych magazynach i stronach internetowych. Szczególnie, się to Twój pierwszy tak duży projekt, możesz czuć się przytłoczony jego rozmiarem. Oglądaj, zapisuj to, co się Tobie podoba i inspiruj się ciekawymi rozwiązaniami.

Zadbaj o porządek

W małych mieszkaniach szczególnie ważne jest utrzymanie porządku. Niepotrzebne rzeczy zajmują miejsce i sprawiają, że przestrzeń wydaje się jeszcze mniejsza. Dlatego warto regularnie przeglądać swoje rzeczy.

Zastanów się także przed ewentualnym zakupem nowych rzeczy – jeśli nie masz miejsca, żeby je później przechowywać, musisz liczyć się z tym, że będą musiały stać na wierzchu. Najgorzej, jeśli okaże się, że ostatecznie nie korzystasz z niego tak często, jak myślałeś.

Przed wydaniem pieniędzy, warto więc zastanowić się, czy faktycznie jest to przedmiot potrzebny, ułatwiający życie i czy będziesz z niego korzystać.

Spróbuj wdrożyć te 5 złotych zasad, zainspiruj się rozwiązaniami, które mogą pomóc Ci w urządzeniu pięknego mieszkania i do dzieła! Spróbuj rozplanować swoją idealną przestrzeń w kawalerce, myśląc o jej użyteczności.

5 sposobów na urządzenie małej przestrzeni w kawalerce
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria aranżacji wnętrz

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany