Styl prowansalski

Styl prowansalski w polskich domach i mieszkaniach

Styl prowansalski jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych stylistyk aranżacji pomieszczeń. Jego popularność wynika z minimalistycznego, klasycznego charakteru, przytulności, jaką wprowadza do każdego wnętrza oraz wykorzystania naturalnych, ekologicznych materiałów. Regały sosnowe, witryny oraz komody utrzymane w tej modnej stylistyce wywodzącej się z Francji, są produkowane na bazie naturalnego litego drewna oraz posiadają stonowaną, jasną kolorystykę, która świetnie prezentuje się zarówno w przestronnych, jak i małych pomieszczeniach.

sypialnia w stylu prowansalskim

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Styl prowansalski powstał we Francji, a konkretnie w jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych jej regionów – Prowansji. Region ten kojarzy się z bezkresnymi lawendowymi polami, zielonymi wzgórzami, dobrym winem oraz klimatem sielskiej, francuskiej wsi. Jego niepowtarzalny klimat upodobali sobie tacy znani artyści, jak Vincent van Gogh, Paul Cezanne czy Pablo Picasso, na których obrazach bardzo często pojawiały się motywy charakterystyczne dla Prowansji.

Pełne uroku są jednak nie tylko prowansalskie krajobrazy, ale również wnętrza lokalnych domów. Ich wystrój odwołuje się wprost do sielskich klimatów prowansalskiej wsi oraz domowego ciepła. Prowansalskie domy są przytulne, a znajdujące się w nich meble jasne, utrzymane w tradycyjnym stylu oraz wykonane wyłącznie z naturalnych, przyjaznych naturze materiałów. W stylu prowansalskim dominuje ciepła biel, delikatne fiolety nawiązujące do lawendowych pól oraz pastelowe, stonowane kolory.

Jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?

Współczesny styl prowansalski nie kopiuje 1:1 wystroju francuskich domostw, lecz interpretuje wygląd ich wnętrz na bardziej współczesną modłę. Meble utrzymane w tym stylu posiadają proste, raczej minimalistyczne formy, są jasne oraz wykonane z wysokiej jakości, naturalnego drewna. Jednym z najczęściej wybieranych gatunków drewna do ich produkcji jest sosna. Jest to solidny, w 100% naturalny i ekologiczny materiał, który wprowadza do pomieszczeń wrażenie ciepła i przytulności oraz tworzy w nich unikalny, bliski naturze mikroklimat.

styl prowansalski

W każdym salonie urządzonym w prowansalskim stylu powinny znaleźć się takie meble, jak m. in. regały sosnowe na książki i dekoracje, przeszklone witryny na zastawę stołową, stolik kawowy, szafka RTV oraz stół z drewnianymi krzesłami. Po meble sosnowe warto sięgnąć tym bardziej, że ich cena jest bardzo atrakcyjna, a same elementy wyposażenia wnętrz wykonane z dbałością o każdy detal, solidne oraz wytrzymałe.

Wysokiej jakości regały sosnowe i pozostałe meble utrzymane w stylistyce prowansalskiej są malowane farbą wodną, która nadaje im jasnej, tak pożądanej w tej stylistyce kolorystyki, a jednocześnie nie jest w 100% kryjąca. Pozwala to dostrzec naturalną strukturę drewna wraz z charakterystycznymi dla niej słojami, co dodatkowo podkreśla prowansalski charakter mebli. Wyposażenie wnętrz z litego drewna sosnowego to świetna propozycja dla wszystkich osób, które chcą stworzyć w swoim mieszkaniu unikalny klimat rodem ze słonecznej Prowansji oraz zainwestować w klasyczne, ponadczasowe meble na lata.

Styl prowansalski
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria aranżacji wnętrz

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany