Styl urban jungle
Styl urban jungle do wnętrza – co warto o nim wiedzieć?
Spis treści
Nowoczesne aranżacje wnętrz potrafią przybierać mocno zróżnicowane formy. Dzięki temu każdy znajdzie w trendach coś dla siebie. Oprócz surowego minimalizmu oraz połyskującego glamour w ostatnim czasie spore uznanie zdobywa kolejny nurt, czyli urban jungle.
Kiedy dżungla powinna wkroczyć na salony i jak ją ujarzmić, by żyło się w niej naprawdę komfortowo? Nieco więcej na ten temat napiszemy poniżej.
Nie tylko minimalizm i geometria – zwrot w stronę natury
Przyzwyczailiśmy się od pewnego czasu do dominacji prostych, mocno zgeometryzowanych aranżacji, wywodzących się z nurtów lat 70. XX wieku oraz tendencji skandynawskich, które na dobre rozgościły się w polskich domach.
Rozwiązania tego typu w centrum stawiają użyteczność, wysoką funkcjonalność oraz komfort człowieka, ograniczając przy tym do zupełnego minimum elementy dekoracyjne, a także stawiając na nowoczesne technologie.
Okazuje się jednak, że coraz więcej osób oprócz wygodnego życia w mieście, pragnie powrotu do natury, również w jej nieco najbardziej dzikich odmianach. Tak powstał styl urban jungle, który łączy funkcjonalny minimalizm z tym, co naturalne i nieznormalizowane.
Urban jungle – co to takiego?
Urban jungle to estetyka, która zakłada powrót do świata przyrody, również w miejskich przestrzeniach mieszkalnych. Jak to zrobić? Wprowadzając do minimalistycznych wnętrz nieco elementów natury.
W efekcie powstaje ciekawy mix funkcjonalnego wyposażenia minimalistycznego, o mocno zgeometryzowanych formach, z nietuzinkowymi dekoracjami oraz egzotycznymi meblami, które przywodzą na myśl wycieczki w plener.
Tak ekstrawaganckie zestawienie ma jeden, konkretny cel – zapewnić użytkownikom optymalną wygodę życia w domowych wnętrzach, a przy tym zbudować przytulną i naturalną przestrzeń, pozwalającą na wyciszenie się lub spokojny relaks bez wychodzenia z domu.
Urban jungle – podstawowe cechy stylu
Jak to osiągnąć? Oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia, akcesoriów i dekoracji, nawiązujących do świata natury.
Podstawą jest użycie odpowiednich materiałów. W stylu urban jungle stawia się przede wszystkim na surowe i nieprzetworzone drewno, wikliny, kamienie lub naturalne tkaniny. To z nich produkuje się rozmaite elementy do wnętrz, jak piękne, kamienne podłogi, efektowne stoliki kawowe z plecionki rattanowej lub lampy stojące i wiszące niemal w całości wykonane z drewna, jak te dostępne na stronie Lampy.it.
Liczy się zachowanie pierwotnego charakteru surowca – jego barwy, faktury oraz wszelkich niedoskonałości. W dżungli nic nie jest przecież idealne, a nie sposób odmówić jej prawdziwego piękna. Tę zasadę trzeba również przenieść do aranżacji wnętrz.
Rośliny – prawdziwe i odwzorowane
Jeśli pragniemy zbudować w domowym wnętrzu dżunglę, trzeba wprowadzić do niej jak najwięcej roślin. Donice i skrzynki umieszcza się w różnych częściach domu lub mieszkania, by zbudować efekt przytulnego wnętrza, pełnego pięknej zieleni i kwiatów.
Oprócz naturalnych okazów, nie stroni się także od wzorów roślinnych na elementach wyposażenia (poduszki, tapicerka foteli), a nawet na efektownych fototapetach, które znów zyskują wielką popularność w modnych wnętrzach.
Kolorystyka urban jungle
Skoro urban jungle stawia na naturalność, nikogo nie zdziwi fakt, że w aranżacjach tego typu dominującym kolorem jest zieleń, uzupełniana o dodatki w naturalnych kolorach wspomnianych wcześniej materiałów (zwłaszcza drewna).
W ten sposób buduje się naprawdę przytulną i w pełni funkcjonalną przestrzeń, w której aż chce się przebywać, regenerować siły nadwątlone nadmiarem obowiązków lub spotykać się ze znajomymi.
Urban jungle – mieszkańcy miast na łonie natury
Styl urban jungle to odpowiedź na rosnącą potrzebę mieszkańców miast, którzy żyjąc w miejskiej dżungli, często nie mają niemal wcale kontaktu z przyrodą.
Okazuje się, że rozwiązaniem może być przearanżowanie domowych wnętrz tak, by zachować ich nowoczesną wygodę, a przy tym wpuścić do nich nieco natury – a takie połączenie naprawdę może nam wszystkim wyjść na dobre.