Koszt łazienki
Projektanci wnętrz potwierdzają, że to właśnie remont łazienki jest najrzadziej realizowaną inwestycją, patrząc na zmiany w aranżacjach naszych nieruchomości. Wynika to z kilku czynników, ale ważnym aspektem są finanse. Jednocześnie warto potwierdzić, że wykończenie łazienkowej przestrzeni czy generalny remont takiego wnętrza kosztuje najwięcej. Szczegóły omawiamy poniżej.
Łazienka ponadczasowa, ale najlepszej jakości
Inwestor nie może pozwolić sobie na łazienkowe komponenty kiepskiej jakości. Czy wiesz, że średnie wydatki na małą łazienkę w bloku, to około 10 000 złotych? Górnej granicy oczywiście nie ma, mówimy o przeciętnej stawce za wykończenie tego pomieszczenia. O ile zmiany w salonie mogą zakładać przemalowanie ścian czy wymianę dywany, tak łazienka jest wnętrzem znacznie bardziej wymagającym, a więc kosztownym.
To dlatego większość łazienek została urządzona w stylu klasycznym, który jest zawsze modny, do tego z łatwością udaje się go ożywiać i zmieniać jedynie niewielkimi akcentami dekoracyjnymi. Podstawy muszą być jednak uniwersalne, do tego doskonałej jakości. Weźmy pod uwagę, że remont łazienki przeprowadzamy średnio raz na 12 lat. To wnętrze ma więc pozostawać zawsze czyste, estetyczne, higieniczne, ale i optymalnie funkcjonalne. Wybierając jakościową armaturę łazienkową typu Bravat oraz stawiając na najlepszej jakości akcesoria łazienkowe, minimalizowane jest ryzyko ich usterek czy zepsucia, tym samym konieczności przeprowadzania remontu.
Wyposażenie łazienki odporne na wszystko
Dokładnie tak. Okazuje się, że każdy element, jaki znajdzie się w wyposażeniu łazienkowej przestrzeni, musi być odporny na mnogość destrukcyjnych czynników. W łazience panują przecież wyjątkowe warunki. Wszystkie elementy wykończenia, ale i wszelkie dodatki mają być odporne na działanie wody i wilgoci, wysoką temperaturę, ciężar. Płytki nie mogą pękać ani się rysować, a te na podłodze muszą być antypoślizgowe. Baterie wannowe czy prysznicowe nie mogą ulegać korozji – te podtynkowe niezwykle trudno wymienić przecież na nowe bez konieczności kucia ścian.
Pamiętajmy również, że łazienka jest pomieszczeniem intensywnie eksploatowanym przez wszystkich domowników. Doskonała jakość i trwałość poszczególnych elementów ma być dodatkowo estetyczna, higieniczna i rzecz jasna, praktyczna. Wszystkie te funkcje wcale nie jest tak łatwo połączyć, dlatego inwestycja w łazienkę jest tak duża.
Nie ma jednak wątpliwości, że na wykończeniu łazienki czy jej remoncie nie należy oszczędzać. Materiały słabej jakości nie będą służyć długo, przez co wygenerują dodatkowe koszty. Niespodziewany remont z całą pewnością zakłóci też mir domowy, a prace naprawcze wywołują spory problem dla mieszkańców, nie mówiąc już o kłopocie, jaki wiąże się z koniecznością nawiązania współpracy z fachowcami, a na dobre ekipy remontowe trzeba nierzadko czekać nawet kilka miesięcy. Lepiej więc zainwestować więcej, ale jednorazowo, by przez kolejne długie lata móc korzystać z salonu kąpielowego wedle własnych preferencji i w największym komforcie.