Jaki blat kuchenny do białej kuchni ?

Blat kuchenny

Zanim wybierzemy blat kuchenny i zamontujemy go w naszej kuchni musimy zorientować się, jakie posiada zalety a jakie wady. To pozwala nam dobrze poznać produkt a tym samym wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Pamiętajmy, że ten produkt musi cechować się dobrą, jakością, bowiem służy nam do wykonywania bardzo wielu czynności.

Jaki blat kuchenny wybrać ?

Oczywiście wybór blatu musimy ująć także pod względem estetycznym, bowiem w wielu przypadkach to właśnie on decyduje o ostatecznym wyglądzie naszej kuchni. Jeżeli blat kuchenny jest odpowiednio i w pełni profesjonalnie dobrany wówczas znakomicie podkreśla charakter pomieszczenia. Co za tym idzie, wybierając blat kuchenny starajmy się zwracać uwagę na jego wygląd, ale także funkcjonalność i użyteczność. Przede wszystkim montując blat w kuchni czy też w łazience wybieramy taki, jaki jest odporny na wilgoć, a dodatkowo można łatwo go czyścić wszelkiego typu środkami chemicznymi. Dzięki temu, nasz blat kuchenny przez cały swój okres użytkowania, będzie łatwy i prosty w utrzymaniu. Jeśli źle dobierzemy blat, zniweczy on wygląd całego pomieszczenia, a w dodatku nie będzie przydatny.

Najtańsze blaty

Jeśli wybieramy najtańsze blaty kuchenne, musimy wiedzieć, że są one stworzone z materiał laminowanego. Materiałem tym są przede wszystkim płyty wiórowe, które to w praktyce są pokryte warstwą laminatu. Ten rodzaj występuje obecnie w bardzo wielu kolorach oraz wzorach, co sprawia, że możemy wybrać dla swoich potrzeb blaty matowe, błyszczące, gładkie czy też chropowate. Niestety kupując te blaty musimy liczyć się z faktem, że nie są one odporne na uszkodzenia, a także nie możliwe jest ich naprawienie. Dodatkowo takie blaty nie są odporne na wysoką temperaturę a także łatwo można je zarysować.

Obecnie bardzo często wybieramy blaty kuchenne, które to są obłożone płytkami. Materiałem tym może być na przykład klinkier, gres, a także terakota. Takie blaty posiadają więcej zalet, dodatkowo są stosunkowo tanie w zakupie. Oprócz tego materiał, z jakiego są tworzone doskonale nadaje się do niemal każdego wnętrza, dlatego znakomicie prezentują się w kuchniach o charakterze tradycyjnym a także w tych nieco bardziej nowoczesnych. Niestety w tych blatach istnieje także jeden minus, którym jest bardzo utrudnione wykonanie fugi. Dodatkowo fuga ta szybko brudzi się, ulega zniszczeniu, a tym samym trudno się ją czyści.

Popularnością cieszą się także blaty kuchenne wykonane z drewna. Najczęściej materiałem jest tutaj drewno twarde, takie jak bukowe, czy też dębowe, które dodatkowo zabezpieczone jest poprzez lakierowanie. Tego typu blaty są dosyć drogie, jednak posiadają cechy, które czynią je niezwykle praktycznymi. Blat drewniany jest znacznym wydatkiem, jednak bardzo opłacalnym. Jeśli wybierzemy blat w doskonałej, jakości będziemy pewni, ze będzie służył nam przez długi okres czasu oraz nie będzie się odkształcał.

Najdroższy blat kuchenny

Jaki blat kuchenny
Źródło obrazka: http://0.tqn.com/d/create/1/0/E/e/9/-/EnviroSLAB-FLCounterWideHR.JPG

Najdroższe blaty kuchenne to te, które są stworzone z kamienia. Jak wszystkie inne mają one swoje wady i zalety… Przede wszystkim wiedzieć należy, że takie blaty łatwo brudzą się, co sprawia, ze, co pewien czas wymagają impregnacji. Najczęściej produkowane są one z kamienia, którym to jest granit. Ten typ materiału jest jednym z najbardziej odpornych na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a także na wysoką temperaturę. To sprawia, ze można bez żadnych obaw kłaść na nim gorące naczynia, a nawet kroić i ubijać mięso. Obecnie te blaty kuchenne są jedyni z najczęściej wybieranych, bowiem cieszą się ogromną popularnością oraz uznaniem. Takie blaty cechują się także niezwykłą solidnością, bowiem kamień biorąc pod uwagę samą jego naturę bardzo trudno ulega uszkodzeniu. Oczywiście obecni producenci dają nam bardzo wiele możliwości, bowiem kamień naturalny może zostać zastąpiony przez kamień syntetyczny. Jednym z takich materiałów jest corian, który to tworzy się ze zmielonego kamienia, a także żywica epoksydowo-akrylowa. Dodatkowo w masie tej znajdują się także pigmenty. Obecnie to właśnie z tego materiału najczęściej tworzone są blaty, które są nie tylko nie drogie, ale także doskonale się je użytkuje.

Bardzo drogimi blatami są także te wykonane z metalu oraz szkła. Ich cechą charakterystyczną jest to, że najbardziej estetycznie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach, lecz często stosowane są także w kuchniach o tradycyjnym charakterze. Takie blaty sprawiają, ze nasze pomieszczenie nabiera indywidualnych cech, co sprawia, że trudno porównać go z innym.

Ceny blatów kuchennych

Zamawiając do swego wnętrza blaty pamiętajmy także o cenach. Znacznie drożej zapłacimy, bowiem za blat, jaki jest zamówiony w studiu kuchennym, aniżeli za ten, jaki bezpośrednio zakupimy od producenta, kamieniarza a nawet w sklepie budowlanym. Dzieje się tak, dlatego, ze duża część kwoty, jaka pobierze od nas studio kuchenne związana będzie z realizowanym dla nas projektem. W drugiej kolejności dopiero zapłacimy za blat, co sprawi, ze nasze koszty znacznie wzrosną.

A jeżeli szukasz pomysłu jaki blat wybrać do białej kuchni to polecamy zgranie koloru z podłogą, lub kontrastowo – ciemne lub jasne drewno.

Jaki blat kuchenny wybrać ?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria blatów kuchennych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany