Jak powinno się murować ściany?

Jak powinno się murować ściany?

Ściany budynku w zależności od rodzaju przenoszą obciążenia z wyższych kondygnacji na niżej położone elementy konstrukcyjne, wpływają na komfort termiczny i akustyczny w obiekcie oraz wydzielają pomieszczenia. Murowanie ścian nie jest szczególnie skomplikowane, ale wymaga przestrzegania zasad i zachowania precyzji.

Jak powinno się murować ściany?

Przegrody pionowe w budynku mogą mieć formę pełną albo otwory okienne lub drzwiowe. W drugim przypadku konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych, umożliwiających przeniesienie obciążeń znad otworu.

Jakie są najważniejsze zasady podczas murowania ścian?

Murowanie ścian wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad:

  • pierwsza warstwa muru zawsze powstaje na zaprawie cementowo-wapiennej, która umożliwia dokładne wypoziomowanie elementów;
  • murowanie należy rozpocząć od narożników budynku;
  • kolejne warstwy elementów murowych muszą być przewiązane (pionowe spoiny muszą być przesunięte względem siebie o odległość odpowiednią dla wymiaru zastosowanych elementów murowych);
  • do pozycjonowania elementów murowych można stosować tylko gumowy młotek;
  • konieczne jest ścisłe uwzględnianie wytycznych zawartych w projekcie.

Jak wiadomo, ściany mogą mieć konstrukcję pełną lub otwory na okna czy drzwi. W drugim wypadku przegroda musi zostać wyposażona w specjalne belki konstrukcyjne, umożliwiające przeniesienie obciążeń znad otworu. Rekomendowany rozwiązaniem w tym zakresie są nadproża ceramiczne, charakteryzujące się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, a jednocześnie niewymagające przeprowadzania skomplikowanych prac wykonawczych.

Należy pamiętać, że w budynkach wykonywanych w technologii tradycyjnej mieszanej stosuje się dodatkowe elementy wzmacniające pionowe przegrody oraz poprawiające ogólną sztywność obiektów – wieńce. Żelbetowe belki tego typu wieńczą wszystkie ściany zewnętrzne oraz nośne wewnętrzne. Wymiary i zbrojenie danego wieńca powinno być zgodne z wytycznymi projektowymi.

Jakie są rodzaje ścian w domu?

Ściany w domu różnią się przede wszystkim ze względu na pełnioną funkcję. Przegrody zewnętrzne oraz niektóre wewnętrzne pracują jako nośne. Ściany te biorą udział w przenoszeniu i przekazywaniu obciążeń na niżej położone elementy konstrukcyjne budynku. Pozostała część przegród jest niekonstrukcyjna. Ich zadaniem jest podział przestrzeni wewnątrz obiektu oraz zapewnienie komfortowych warunków akustycznych.

Ściany nośne są związane z płytą konstrukcyjną stropu nad daną kondygnacją poprzez wieńce. Przegrody działowe nie dotykają spodu poziomej przegrody, ale są od niej oddylatowane.

Ściany nośne i nienośne w budynku powinny być ze sobą połączone. W przypadku przegród murowanych wykonuje się strzępia lub stosuje specjalne łączniki mechaniczne. Jeśli w budynku są lekkie przegrody wykonane w suchym systemie (ściany z g-k), to przykręca się je do murowanych przegród zewnętrznych i nośnych wewnętrznych.

Jak powinno się murować ściany?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria cegieł

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany