Sztuczna czy żywa choinka?

Sztuczna czy żywa choinka? Wybieramy!

Okres świąteczny zbliża się coraz większymi krokami. Oznacza to, że czas zastanowić się nad wyborem choinki. Ten klasyczny dylemat ma dwa rozwiązania – możemy postawić na choinkę żywą lub sztuczny produkt. Aby ułatwić wybór, przyjrzyjmy się obu opcjom, przedstawiając ich zalety oraz wady, by każdy mógł wybrać dokładnie to, czego potrzebuje.

choinka

Choinka sztuczna – zalety i wady

Posiadanie sztucznej choinki ma wiele zalet. Największą z nich jest długotrwałość. Sztuczne drzewko może posłużyć nam przez wiele lat, zachowując swój atrakcyjny wygląd. Niewątpliwą zaletą takiej opcji jest także niższa cena niż w przypadku choinek naturalnych. Wybór sztucznego drzewka to również duża oszczędność czasu. Wystarczy wyjąć je z szafy i ubrać. Nie wymaga ono właściwie żadnej pielęgnacji.

To rozwiązanie posiada jednak także wady. Główną z nich jest fakt, że choinki sztuczne nie mogą zostać poddane recyklingowi, ponieważ są wykonane głównie z PVC. Oprócz tego, decydując się na zakup sztucznego drzewka, nie wspieramy finansowo lokalnych producentów. Trzeba bowiem wiedzieć, że większość z nich produkowana jest w Chinach.

Choinka żywa – zalety i wady

Przyjrzyjmy się teraz zaletom choinek żywych. Na ich korzyść przemawia fakt, że wypełniają one dom świeżym i przyjemnym zapachem lasu. W przeciwieństwie do sztucznych drzewek zakup żywej choinki to w większości przypadków wsparcie dla lokalnych producentów. Pamiętajmy także, że żywe drzewo przyczynia się do oczyszczenia powietrza, którym oddychamy w domu.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Ogromnym minusem są przede wszystkim wysokie koszta. Żywa choinka sama w sobie kosztuje dużo, a oprócz tego każdego roku trzeba kupować nowe drzewko. Problemem może okazać się także reakcja alergiczna niektórych osób. Takie drzewko należy również regularnie podlewać, a także regularnie zamiatać opadające igły.

Choinka sztuczna czy żywa – którą wybrać?

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Każdy z nas musi przeanalizować wszystkie „za i przeciw” każdego z rozwiązań, a następnie zdecydować w zgodzie z własnymi potrzebami. Sztuczna choinka to tanie i wygodne rozwiązanie. Raz zakupiona wystarczy nam na kilka, a nawet kilkanaście lat. Jest to jednak mało ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo wspiera wielkie korporacje z zagranicy.

Żywe drzewko wnosi do naszego domu niepowtarzalny klimat. Razem z nim „przychodzi” do nas zapach lasu iglastego, a dodatkowo przyczynia się ono do poprawy jakości powietrza w domu. Decydując się na zakup żywej choinki, trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami. Takie drzewko należy pielęgnować, podlewać, a także sprzątać zrzucanie przez nie igły.

Sztuczna czy żywa choinka?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria choinek

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany