Podłoga w jodełkę

Podłoga w jodełkę – do jakiego stylu mieszkania pasuje?

Podłoga w jodełkę przeżywa prawdziwy renesans popularności. Nie tylko stanowi ciekawą alternatywę dla ułożonych równolegle paneli, ale też dodają wnętrzu klasy i elegancji. Jednak czy jodełka na podłodze pasuje do każdego mieszkania? I w jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy!

podloga w jodelke do jakiego stylu mieszkania pasuje
zdjęcie: komfort.pl

Podłoga w jodełkę francuską czy angielską?

Nie wszyscy wiedzą, że podłoga w jodełkę może mieć różne oblicza. Wymienia się dwa podstawowe rodzaje podłogi w jodełkę: angielski oraz francuski. Jodełka angielska, powszechnie znana także jako klasyczna, to podłoga ułożona z desek, których krańce przylegają bezpośrednio do siebie. Podłogę w jodełkę po angielsku należy układać, łącząc krótszy bok jednej deski z dłuższym drugiej pod kątem prostym. Do stworzenia takiej podłogi sprawdzi się na przykład deska barlinecka o wymiarach od 300 do 1000 mm – jej długość należy dobrać w zależności od metrażu pomieszczenia i oczekiwanego efektu.

Z kolei podłoga w jodełkę francuską powstaje z desek przyciętych pod kątem 45 stopni, które układa się, łącząc ich krótsze boki. Podłoga francuska jodełka tworzy tym samym układ o kącie prostym, który elegancko się prezentuje, a zarazem dodaje wnętrzu lekkości. Jodełka z paneli ułożonych w stylu francuskim będzie świetnym rozwiązaniem nie tylko do pomieszczeń o dużym metrażu, ale również tych mniejszych.

Podłoga układana w jodełkę – do jakich wnętrz pasuje?

Dawniej podłoga w jodełkę była układana jedynie w wyjątkowych miejscach – pałacach, zabytkowych obiektach czy eleganckich kamienicach. Z biegiem czasu jednak deski ułożone w jodełkę zaczęły też pojawiać się w mieszkaniach. W końcu stały się elementem charakterystycznym dla wnętrz z epoki PRL, co w pewnym stopniu przyczyniło się do tego, że popadły w chwilową niełaskę.

Obecnie podłoga układana w jodełkę znów zaczyna cieszyć się popularnością, stanowiąc wyraz zamiłowania do elegancji i dobrego smaku. W jakich aranżacjach sprawdzi się podłoga w jodełkę? Panele ułożone w ten sposób to doskonała propozycja przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. W pomieszczeniach tych królują stonowane kolory, meble o prostej formie oraz symetria, a podłoga w jodełkę idealnie wpisuje się w te założenia.

Nie jest to jednak jedyna opcja. Projektanci wnętrz coraz śmielej odchodzą od tradycji i z powodzeniem włączają podłogę w jodełkę do przestrzeni utrzymanych w zupełnie odmiennych stylach. Podłoga w jodełkę francuską z jasnych, nieco surowych paneli będzie znakomitym wyborem na przykład do skandynawskiego wnętrza. Drewno wspaniale ociepli pomieszczenie, a charakterystyczny dla tej stylistyki minimalizm w doborze wyposażenia pozwoli wyeksponować elegancką podłogę.

Proste, oszczędne formy są typowe także dla stylu nowoczesnego. Jodełka stworzy wyjątkowo zgrany duet z chętnie wykorzystywanymi w tego typu aranżacjach białymi i czarnymi meblami – będzie stanowić wyróżniający się element wystroju, jednocześnie dodając wnętrzu przytulności. Oczywiście podłoga w jodełkę dobrze czuje się nie tylko w minimalistycznym otoczeniu. Wzór ten świetnie podkreśli również charakter przestrzeni utrzymanej w duchu glamour – eleganckiej, luksusowej i niestroniącej od wytwornego przepychu.

Jodełka w salonie, kuchni czy …?

Jodełka z paneli to doskonały wybór zarówno do wnętrza klasycznego, jak i skandynawskiego, nowoczesnego czy glamour. Jednak czy tak samo dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu? Jak najbardziej! Jednym z popularniejszych rozwiązań jest jodełka w salonie, gdzie perfekcyjnie odgrywa rolę dekoracyjną. Innym pomysłem na zastosowanie tego wzoru jest podłoga w jodełkę w kuchni – szczególnie gdy jest ona połączona z pokojem dziennym. Jednolita podłoga pomoże stworzyć spójną, harmonijną przestrzeń, co w pomieszczeniach łączących kilka funkcji jest niezwykle istotne. Gdzie jeszcze zda egzamin podłoga w jodełkę? Deska ułożona w tym charakterystycznym stylu będzie pięknie prezentować się też w sypialni, wprowadzając do niej nutkę niewymuszonej elegancji.

Podłoga w jodełkę
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria desek podłogowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany