Deska tarasowa z kompozytu

Deska tarasowa kompozytowa — poznaj plusy i minusy takiego rozwiązania!

Taras to w wielu domach miejsce przeznaczone do letniego wypoczynku, spotkań z bliskimi, wspólnych posiłków lub porannej kawy. Ważne więc, aby był piękny i zadbany, a spędzanie na nim czasu sprawiało przyjemność. Jakie zatem deski tarasowe wybrać, aby jak najdłużej zachowały dobrą formę i nie wymagały zbyt częstej konserwacji? Dobrym rozwiązaniem może być deska tarasowa kompozytowa – poznaj jej plusy i minusy!

deskatarasowakompozytowa poznajplusyiminusytakiegorozwiazania1 1

Jakie deski tarasowe wybrać?

Taras drewniany bez wątpienia jest piękny. Potrzebuje jednak sporo troski i stałej pielęgnacji. Naturalne deski tarasowe ulegają bowiem niszczeniu, m.in. pod wpływem wilgoci, promieni słonecznych, szkodników oraz codziennego użytkowania. Niezbędna jest więc odpowiednia konserwacja. Mimo wszystko, mają one swoich zwolenników i cechuje je wiele zalet. Jeśli jednak priorytetem jest trwałość, elegancki wygląd przez długi czas i ekologia, polecanym rozwiązaniem jest deska tarasowa kompozytowa.

Deska tarasowa kompozytowa – co to takiego?

Deski tarasowe kompozytowe powstają z mieszaniny mączki drzewnej z polichlorkiem winylu, czyli PVC. Tego typu tworzywo określane jest skrótem WPC, czyli wood plastic composite (kompozyt drewniano-plastikowy). Mączka drzewna, która jest wykorzystywana do produkcji kompozytu, to wysokiej jakości trociny. Na ogół procentowa zawartość drewna w mieszaninie nie przekracza połowy – stanowi ok. 45%. Taki sam procent składu ma PVC, a pozostałe 10% to dodatki, które podnoszą parametry deski. Surowce połączone w ten właśnie sposób dają w efekcie końcowym bardzo trwały i odporny produkt.

Budowa i wygląd deski kompozytowej

Deski tarasowe kompozytowe występują w różnych rozmiarach i kolorach – od beżu, przez odcienie brązu i szarości, aż do tych najciemniejszych, jak grafit i antracyt. Można je dowolnie dopasować do koloru elewacji, dachu, podbitki dachowej czy ogrodzenia. Dostępne kolory są uniwersalne i pozwalają na idealne zgranie się z każdym wykończeniem domu, a także aranżacją ogrodową.

Powierzchnia desek tarasowych kompozytowych jest ryflowana, tzn. wyposażona w podłużne cienkie rowki o niewielkiej głębokości, ułożone równolegle wzdłuż długości danej deski. Bez względu na model, wyglądają one bardzo elegancko i stanowią ciekawą alternatywę dla drewna. Co ważne, kompozyt dostępny jest również w formie podestów.

deskatarasowakompozytowa poznajplusyiminusytakiegorozwiazania2 1

Jak montować deski kompozytowe?

Montaż desek kompozytowych jest wygodniejszy i łatwiejszy niż praca z naturalnym drewnem. Bardziej kłopotliwe jest natomiast ich wykończenie oraz dopasowanie w miejscach niestandardowych. Problem stwarza również konieczność zwężenia desek – tego typu zmiany uniemożliwiają stosowane w nich mocowania. Dlatego zalecane jest, aby montaż belek kompozytowych wykonała wyspecjalizowana, doświadczona i certyfikowana firma. Tym bardziej, że powinno być to poprzedzone przygotowaniem odpowiedniej podkonstrukcji.

Najlepiej, aby powierzchnię tarasu stanowiła idealnie równa wylewka betonowa z niewielkim spadkiem, ułatwiającym odpływ wody. Wylewkę można zaizolować i bezpośrednio do niej przytwierdzić legary. Następnie na legarach, za pomocą specjalnie wyprofilowanych krawędzi do mocowania, układa się deski kompozytowe. Po wyłożeniu całej powierzchni, surowiec należy opatrzyć listwami maskującymi, aby puste wnętrza desek pozostały niewidoczne.

Kompozytowa deska tarasowa – zalety

Tego typu rozwiązanie ma wiele plusów, które dotyczą zarówno wyglądu, odporności na działanie czynników zewnętrznych, jak i np. ekologii. Co zatem warto wiedzieć?

  • Deski tarasowe kompozytowe do złudzenia przypominają naturalne drewno – zarówno wizualnie, jak i w dotyku.
  • Brak sęków i jednolity kolor ułatwia montaż.
  • Bardzo wygodnym rozwiązaniem są bele w postaci gotowych systemów tarasowych, na których nie widać wkrętów ani gwoździ.
  • Plusem jest też szybki i sprawny demontaż tego typu desek.
  • Kompozyt jest odporny na gnicie, warunki atmosferyczne i wiele innych czynników, które stanowią zagrożenie dla naturalnego drewna. Dzięki temu nadają się również do wykończenia obszarów mających stały kontakt z wodą.
  • Deski tarasowe kompozytowe nie wymagają odnawiania, malowania i cyklicznej konserwacji. Wystarczy utrzymywać je w czystości, aby przez długi czas wyglądały jak nowe.
  • Czas i ilość pracy, jaką przeznacza się na utrzymanie ich w odpowiednim stanie, są znacznie niższe niż w przypadku drewna.
  • Deski kompozytowe są poddawane recyklingowi. Co więcej, tworzywa stosowane do ich produkcji również wytwarzane są w podobnych procesach.

deskatarasowakompozytowa poznajplusyiminusytakiegorozwiazania3 1

Jakie są wady deski tarasowej kompozytowej?

Czy deska tarasowa kompozytowa to produkt idealny? Niestety, jak w przypadku każdego innego, tak i tutaj znajdziemy pewne wady. Najwięcej mają ich, rzecz jasna, produkty o niskiej jakości. Mogą ulegać zarysowaniom, np. przez meble tarasowe, zwierzęta lub intensywne i nietypowe użytkowanie.

Kompozyt jest przy tym wrażliwy na bardzo wysokie temperatury i lepiej unikać np. grillowania na tej nawierzchni (lub zachowywać w tym czasie szczególną ostrożność). Na tarasie z desek kompozytowych mogą pojawiać się zacieki po intensywnych opadach deszczu, a także przebarwienia i ubytki w kolorze, które zwykle powstają na skutek mocnego nasłonecznienia.

Taki rodzaj tarasu może też uginać się pod wpływem nacisku, np. przy chodzeniu, co z kolei prowadzi do uszczerbków powierzchni i systemu montażowego. Sam montaż również czasami sprawia problemy i wymaga ręki specjalisty. Czy jednak są to minusy, które niwelują zalety deski tarasowej z kompozytu? Na pewno należy je rozpatrzyć, ponieważ to pomoże podjąć świadomą decyzję zakupową – wybór desek tarasowych to w końcu inwestycja na lata!

Deska tarasowa kompozytowa
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria desek tarasowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany