Drabiny ewakuacyjne
Drabiny ewakuacyjne zapewniają bezpieczeństwo na każdym szczeblu
Spis treści
Drabina ewakuacyjna stanowi ściśle określone narzędzie, dla którego przewidziane są zawarte w przepisach wymogi. Czasem zapominamy o drabinach ewakuacyjnych, ale wystarczy chwila nieuwagi lub nieszczęśliwy wypadek, aby szybko przypomnieć sobie, co im zawdzięczamy.
Ewakuacja i bezpieczeństwo
Tak, liczy się każdy szczebel drabiny ewakuacyjnej – wtedy, gdy w budynku wybuchł pożar, wystąpiło inne zagrożenie dla mieszkańców. Ponieważ wtedy liczy się czas. Nie znaczy to, że w czasie ewakuacji należy bezrozumnie starać się za wszelką cenę uciec z budynku – liczy się też trzeźwość i opanowanie. A drabiny ewakuacyjne stanowią część większego systemu, który zapewnia bezpieczeństwo. Dzięki nim możliwe jest zaplanowanie tras opuszczenia miejsca zagrożenia i dotarcia na miejsce zbiórki, kiedy sytuacja nie pozostawia nam wyboru. Zatem w planach budynku znajdzie się zawsze miejsce również dla drabin ewakuacyjnych. Czasem są one jedyną drogą ucieczki przed katastrofą, są wkomponowane w zaprojektowane drogi ewakuacyjne i stanowią ich część.
Drabiny ewakuacyjne
Drabiny ewakuacyjne, jak powiedzieliśmy – zarówno w sensie konstrukcji jak i montażu – podlegają specjalnym przepisom. Przepisy te dotyczą rozmieszczenia wewnętrznych i zewnętrznych drabin do ewakuacji, poinformowania o ich istnieniu przy pomocy specjalnych znaków ostrzegawczych, ale określają również bardzo ściśle takie parametry jak odległość i szerokość stopni drabiny, a także współczynnik wytrzymałości na obciążenie i materiały, z których drabiny ewakuacyjne mogą być produkowane.
Wyróżniamy drabiny z koszem ochronnym, prostsze drabiny bez kosza oraz osprzęt taki jak balustrady łączone z drabinami ewakuacyjnymi.
Koszyk otaczający drabinę to niemalże stuprocentowa gwarancja tego, że nawet gdy osłabniemy, gdy zaskoczą nas warunki atmosferyczne, albo wtedy gdy nieumiejętnie się potkniemy – zachowamy zdrowie i życie. W krańcowej sytuacji tunel kosza pozwala oprzeć o niego plecy, dzięki czemu nie dojdzie do upadku.
Aluminiowe, anodowane i stalowe drabiny niezaopatrzone w kosz są wcale nie mniej przydatne. Nie wszędzie wymagany jest montaż drabiny z koszem, poniekąd nie wszędzie jest możliwy. Jeżeli wysokość drabiny w danym miejscu nie jest zbyt wielka, wtedy prościej i skuteczniej zamontować klasyczną drabinę ewakuacyjną.
Należy wspomnieć jeszcze o balustradach do drabiny, których pierwszorzędnym zadaniem jest zabezpieczenie miejsca wejścia na drabinę. Takie balustrady mogą być wyposażone nawet w bramki zamykane na klucz i chronić drogę ewakuacyjną przed niepowołanym dostępem. (Uwaga: nie należy mylić balustrad jako swoistego przedłużenia drabiny ewakuacyjnej z balustradami np. balkonowymi).
Ewakuacja przy użyciu drabin i inne podstawowe zasady bezpieczeństwa
W przypadku pożaru drabina ewakuacyjna jest znacznie bezpieczniejsza niż winda w budynku. Jednak nie wszystkie budynki posiadają drabiny ewakuacyjne – starsze bloki mieszkalne są rzadziej zaopatrzone w ten sprzęt, natomiast w “nowym budownictwie” instalacja drabiny ewakuacyjnej jest standardem. Co jakiś czas wyznaczane są też rutynowe przeglądy techniczne drabin ewakuacyjnych.