Praca na dachu

Jak bezpiecznie pracować na dachu przy użyciu drabin?

Aby wykonać pracę na dachu, trzeba się na niego dostać po drabinie. W zależności od wysokości i rodzaju budynku, mogą to być mobilne drabiny przystawne bądź montowane na stałe drabiny zewnętrzne. Te drugie najczęściej wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, które służą do minimalizowania ryzyka upadku. Najważniejszym z nich jest kosz ochronny, poza tym występują stopnie antypoślizgowe, specjalne uchwyty i wiele innych akcesoriów. Wspinając się po drabinie na dach, aby wykonać tam pracę, a następnie schodząc po niej, przestrzegać trzeba określonych zasad BHP.

jak bezpiecznie pracowac na dachu przy uzyciu drabin

Drabiny – podstawowe zasady BHP

Co najważniejsze, drabiny muszą być ustawione w taki sposób, aby zapewnić stateczność w trakcie użytkowania. Zabronione jest więc ich stawianie na beczkach, pudłach i innych tego typu obiektach w celu powiększenia zasięgu. Drabiny przenośne opierać trzeba na stabilnym, trwałym, posiadającym odpowiednie wymiary, nieruchomym podłożu tak, żeby szczeble pozostawały w pozycji poziomej i były zabezpieczone przed przemieszczaniem. Konstrukcje przejezdne przed ich użyciem należy oczywiście unieruchomić, np. za pomocą hamulca. Z kolei drabiny zawieszane muszą zostać zaczepione w bezpieczny sposób, który zapobiegnie (z wyjątkiem drabin linowych) ich przemieszczaniu lub bujaniu; może to być przywiązanie za pomocą pasów. Drabiny używane jako środki dostępu muszą być dostatecznie długie, by wystarczająco wystawały ponad dach, chyba, że zostały zastosowane inne środki zapewniające pewne uchwycenie poręczy. Konstrukcji wieloczęściowych łączonych lub wysuwanych używać trzeba w taki sposób, aby zapobiec przemieszczaniu się ich różnych części względem siebie; stosować więc trzeba zabezpieczenia ruchomych elementów i blokady przed nadmiernym wysunięciem.

Co ważne, drabina przystawna, która wykorzystywana jest w charakterze tymczasowego dojścia na dach, powinna wystawać ponad jego powierzchnię o co najmniej 0,75 metra, natomiast kąt jej nachylenia powinien wynosić od 65 do 75 stopni. Nie może być większy, ponieważ mógłby spowodować ześliźnięcie się drabiny!

Używanie drabin – zasady bezpieczeństwa

Oczywiście są też zasady bezpieczne używania drabin w celu dostania się po nich na dach lub inne miejsce pracy na wysokości. Przede wszystkim, przez cały czas musi być zapewniona możliwość bezpiecznego uchwycenia poręczy i wsparcia pracownika. Oczna to, że dobrać długość drabiny do konkretnej pracy w taki sposób, by można było pracować nie wyżej niż na czwartym szczeblu, licząc od góry, co pozwoli na trzymanie się boków drabiny. Jeżeli trzeba ręcznie wnieść po drabinie na dach ładunek, nie może on przeszkadzać pracownikowi w bezpiecznym trzymaniu się poręczy, powinien zatem być przenoszony na plecach lub przy pasie narzędziowym. Przenośne drabiny muszą zostać zabezpieczone przed przemieszczaniem się w trakcie ich użytkowania. Służą do tego urządzenia przeciwpoślizgowe, instalowane przy górnych lub dolnych końcach podłużnic, bądź inne rozwiązania o równoważnej skuteczności, takie jak: stabilizatory, stopki czy wiązania. Drabina bez pałąków, której długość przekracza 4 metry, przed podniesieniem lub zamontowaniem musi zostać wyposażona w prowadnicę pionową, która umożliwia założenie urządzenia samohamownego, połączonego z linką bezpieczeństwa szelek bezpieczeństwa.

Tylko dobre drabiny!

Pamiętajmy, że nie każda drabina nadaje się do wchodzenia na dach w celu wykonania tam pracy. Musi to być sprzęt spełniający normy BHP oraz dysponujący certyfikatami jakości. Pod żadnym pozorem nie wolno używać drabiny drewnianej sporządzonej we własnym zakresie z rozciętych na pół żerdzi ani drabiny drewnianej ze szczeblami przybitymi do podłużnic. Nie można również malować drabiny drewnianej farbą kryjącą – może one zasłonić ewentualne uszkodzenia drabiny, co rodzi poważne ryzyko dla pracownika.

Korzystanie z odpowiedniej drabiny i stosowanie się do norm BHP zapewni bezpieczną pracę na dachu.

Jak bezpiecznie pracować na dachu ?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria drabin

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany