Wybór drzwi wewnętrznych
Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do swojego domu?
Spis treści
Drzwi wewnętrzne pełnią kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim zapewniają prywatność domownikom i oddzielają od siebie pomieszczenia, ale także subtelnie dopełniają wnętrza, nierzadko będąc główną ozdobą domu lub mieszkania. Aby jednak skrzydło drzwiowe spełniało swoje zadania, warto pamiętać o kilku aspektach, które ułatwią wybór odpowiedniego modelu. Czym więc kierować się podczas wyboru drzwi, jakie wyróżniamy rodzaje drzwi wewnętrznych i jakie skrzydła wybrać do domu i mieszkania?
Drzwi pokojowe – czym kierować się przy wyborze drzwi wewnętrznych?
Drzwi wewnętrzne najczęściej wybiera się podczas budowy domu lub remontu mieszkania. Wówczas domownicy zastanawiają się, jak wybrać drzwi, aby te służyły przez wiele lat, jednocześnie pasując do wyglądu pomieszczenia. Na co więc zwrócić uwagę podczas poszukiwań odpowiednich drzwi pokojowych?
Rodzaj ościeżnicy
Ościeżnica to rama osadzana w ścianie, na której z kolei montuje się skrzydła drzwiowe. W zależności od budowy zawiasów ościeżnicy i sposobu montażu drzwi można wyróżnić ościeżnicę stałą oraz regulowaną. Ościeżnica stała zazwyczaj montowana jest w murze o grubości do 10 centymetrów, natomiast ościeżnica regulowana może zostać dopasowana do wielkości i grubości ściany.
Zawiasy mają także wpływ na ogólny wygląd drzwi na tle ściany. W momencie, gdy są one chowane, skrzydła wręcz optycznie zlewają się z murem – wówczas są to drzwi bezprzylgowe. W przypadku zaś, gdy krawędzie drzwi są widoczne, mówimy o drzwiach przylgowych, wykończonych w taki sposób, aby zachodziły na ościeżnicę.
Wykonanie drzwi
Mówiąc o trwałości drzwi, należy wziąć pod uwagę ich sposób wykonania. Najwięcej modeli skrzydeł zostaje wykonanych z płyt drewnopodobnych, pomiędzy którymi znajdują się wypełnienia. Takie drzwi płytowe można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:
- Płyta wiórowa otworowa – Drzwi wzmocnione są płytą wiórową z regularnie występującymi otworami. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi są trwałe i odporne na uderzenia, czy zarysowania.
- Płyta „plaster miodu” – To jedne z najlżejszych drzwi. Pomiędzy płytami głównymi znajdują się tekturowe wkładki stabilizacyjne.
- Płyta wiórowa pełna – To wypełnienie jest najsolidniejszym, przez co drzwi są zdecydowanie cięższe. Drzwi z płytą pełną najlepiej sprawdzą się w pokojach wymagających dobrej izolacji akustycznej.
Wymiar drzwi
Wymiary drzwi określają przepisy budowlane, które mówią, że ościeżnica powinna mieć co najmniej 80 centymetrów szerokości i 200 centymetrów wysokości. Z kolei w przypadku drzwi dwuskrzydłowych, szerokość ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 140 centymetrów. Jeśli w mieszkaniu znajdują się wyższe ściany, można dopasować wysokość drzwi do własnych potrzeb, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu prawa budowlanego.
Kierunek otwierania
Kierunek, w jakim drzwi będą się otwierać po zamontowaniu, ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku małych mieszkań. Warto więc wziąć pod uwagę ustawienie mebli i dopasować kierunek otwierania skrzydeł w taki sposób, aby te nie uderzały w znajdujące się w pokoju przedmioty lub ich nie zasłaniały. Podobnie należy brać pod uwagę włączniki świateł – jeśli te znajdują się po lewej stronie, wybieramy drzwi lewe, jeśli zaś włączniki są po prawej stronie, analogicznie wybieramy drzwi prawe.
Zabezpieczenia i ogólny wygląd
Podczas wyboru drzwi, warto także zwrócić uwagę na ich zabezpieczenia. Najczęściej w zamek wyposażone są drzwi łazienkowe lub te przeznaczone do domowego biura. Ponadto w przypadku wyboru drzwi do łazienki niezwykle ważne jest, aby były one wyposażone w kratkę wentylacyjną, odprowadzającą wilgoć z wnętrza pomieszczenia. Drzwi pełne „zatrzymują” cząsteczki wody w łazience, co mogłoby prowadzić do rozwoju grzybów, pleśni i bakterii.
Co więcej, wybierając drzwi wewnętrzne, należy dopasować skrzydła do wystroju pomieszczenia. W sklepach można znaleźć drzwi w dowolnym kolorze, dzięki czemu mogą one stać się także ozdobą pokoju. Ponadto wiele modeli posiada efektowne przeszklenia lub zdobienia 3D.
Rodzaje drzwi wewnętrznych
Drzwi wewnętrzne możemy podzielić ze względu na sposób ich wykonania, sposób otwierania lub główne przeznaczenie. Wówczas możemy wyróżnić drzwi drewniane, płytowe lub drzwi przeszklone, wykonane w całości z mlecznego lub przezroczystego szkła. Ponadto wyróżniamy drzwi przesuwne, harmonijkowe, składane lub wahadłowe, cechujące się specyficznym otwieraniem. Systemy przesuwne najczęściej wykorzystywane są w przypadku małych pomieszczeń, gdzie drzwi klasyczne mogłyby zajmować zbyt dużo miejsca.
Spośród dostępnych modeli możemy wyróżnić także drzwi jednoskrzydłowe (tradycyjne) lub drzwi dwuskrzydłowe (najczęściej otwierane w dwie strony). Co więcej, w sklepach można znaleźć także drzwi akustyczne, przeznaczone do pomieszczeń takich jak pokój dziecięcy lub biuro, oraz drzwi przeciwpożarowe, najczęściej montowane w kotłowniach i pralniach.
Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?
Drzwi wewnętrzne powinny przede wszystkim odpowiadać na potrzeby mieszkańców i zapewniać im prywatność. Przy wyborze odpowiednich skrzydeł należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj ościeżnicy, aby montaż drzwi nie sprawił większych problemów. W niektórych przypadkach zamontowanie ościeżnicy regulowanej wymaga interwencji specjalisty, dlatego warto umówić się na spotkanie z doświadczoną osobą. Specjalista pomoże także w dobraniu odpowiedniego rozmiaru drzwi.
Ponadto warto zdecydować się na skrzydła, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także dopełnią swoim fasonem całe pomieszczenie i będą współgrać z ogólnym wystrojem wnętrza. Dzięki dostępności drzwi w wielu kolorach i z ciekawymi, nowoczesnymi zdobieniami, bez problemu dopasujesz skrzydła do charakteru pomieszczenia.