Metal czy drewno ?

Drzwi zewnętrzne drewniane czy metalowe

Drzwi wejściowe to nieodłączny element każdego domu i mieszkania. Ich podstawową funkcją jest ochrona wnętrza budynku przed wtargnięciem nieproszonych gości. Solidne drzwi zewnętrzne powinny również zapobiegać utracie ciepła ze środka oraz zmniejszać natężenie hałasu dochodzącego z zewnątrz. Nie bez znaczenia są względy estetyczne. Drzwi wejściowe to pierwsze co przykuwa uwagę wszystkich odwiedzających gości. Można więc śmiało stwierdzić, iż są one wizytówką domu. W ofercie rynkowej dostępnych jest wiele modeli drzwi zewnętrznych wykonanych z różnych materiałów. Szczególną popularnością wśród inwestorów cieszą się skrzydła drzwiowe drewniane i metalowe.

Na które drzwi się zdecydować? W poniższym poradniku postaramy się przybliżyć ich najważniejsze cechy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Zakup drzwi wejściowych do domu jednorodzinnego czy mieszkania to poważna inwestycja. Rozbudowana oferta rynkowa, że inwestorzy często mają problem z podjęciem ostatecznej decyzji. Oprócz względów estetycznych pod uwagę należy wziąć przede wszystkim parametry techniczne, jakimi charakteryzują się drzwi zewnętrzne. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie tego elementu wyposażenia? Po pierwsze, drzwi wejściowe muszą umożliwiać komfortowe wejście i wyjście z budynku oraz wniesienie ewentualnych mebli, czy innych potrzebnych rzeczy. Z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych wynika, że minimalna szerokość drzwi zewnętrznych powinna wynosić 90 cm, a wysokość 200 cm. Kolejnym aspektem, jaki powinniśmy uwzględnić przy wyborze skrzydła wejściowego jest współczynnik przenikania ciepła (U). Parametr ten określa ilość przenikania ciepła przez przegrody techniczne. Im będzie on niższy, tym cieplejsze będą drzwi. Warto także sprawdzić, czy konkretny model skrzydła został wyposażony w uszczelki, które dodatkowo ograniczają ryzyko strat cieplnych.

Dobre drzwi zewnętrzne powinny skutecznie tłumić hałas dobiegający z ulicy czy klatki schodowej. W tym przypadku ważny jest współczynnik Rw, wyrażany w decybelach. Im jego wartość jest wyższa, tym lepsza izolacyjność akustyczna skrzydła. Standardowe drzwi wejściowe posiadają współczynnik 30-35 dB. Jedną z ważniejszych funkcji, jakie pełnią drzwi zewnętrzne jest ochrona właścicieli i dobytku przed włamaniem. O odporności skrzydła na włamanie decydują klasy bezpieczeństwa – A, B i C. Klasa C jest najwyższa. Nie bez znaczenia jest dodatkowe wyposażenie drzwi zewnętrznych antywłamaniowych. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model posiada zamki drzwiowe z ryglami, klamki uniemożliwiające rozwiercenie zamka, a także bolce utrudniające sforsowanie skrzydła.

Drzwi drewniane – najważniejsze zalety

Wysoka estetyka

Drewno to ponadczasowy materiał, chętnie wykorzystywany w stolarce otworowej. Drzwi zewnętrzne najczęściej wykonuje się z drewna dębowego lub sosnowego, gdyż posiada ono najlepsze właściwości mechaniczne. Ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się również modele z drewna jesionowego oraz egzotycznego (mahoń, meranti). Rama skrzydła zbudowana jest z wysokiej klasy klejonki, co zapewnia stabilność całej konstrukcji.

Drewniane drzwi zewnętrzne zachwycają naturalnym, klasycznym wyglądem, dzięki czemu pasują do budynków w różnych stylach. Drewno rewelacyjnie komponuje się z innymi materiałami, takimi jak kamień, czy szkło. Są także przyjazne dla środowiska. Skrzydła drzwiowe o nowoczesnym designu podkreślą charakter nowoczesnych zabudowań. Z kolei te o klasycznym wyglądzie są idealnym wyborem do domów w stylu dworkowym. Kolor drzwi drewnianych powinien zostać dopasowany względem stolarki okiennej lub pokrycia dachowego. Wówczas zyskamy pewność, że wszystkie elementy ze sobą współgrają.

drzwi drewniane

Właściwości drzwi drewnianych

Drzwi drewniane, oprócz pięknego wyglądu, posiadają również znakomite właściwości mechaniczne. Ich największym atutem jest wytrzymałość i trwałość. Pod warunkiem, że będziemy o nie odpowiednio dbać są w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, zachowując świetny wygląd. Wszystko dlatego, że producenci do wykonania takich drzwi używają najwyższej jakości drewna. Ponadto skrzydła drewniane często wzmacniane są metalowymi stabilizatorami, co znacznie wydłuża ich żywotność, nawet przy znacznej eksploatacji.

Kolejną istotną zaletą stolarki drewnianej jest doskonała izolacyjność termiczna. Już sam surowiec, z którego są wykonane zabezpieczy wnętrza domu przed utratą ciepła, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Dodatkowo zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że drzwi wejściowe drewniane osiągają niebywałe właściwości izolacyjne. Rozwiązanie to potrafi przynieść spore oszczędności – zwłaszcza w skali roku. Latem takie drzwi chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, co pozwala utrzymać optymalną temperaturę w domu. Warto dodać, że drewniana stolarka otworowa jest całkowicie odporna na odkształcenia i nie ulega wypaczeniu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji jest także odporna na wilgoć. Drzwi drewniane zapewniają także wysoką izolacyjność akustyczną – stanowią skuteczną barierę dla niepożądanego hałasu. Jeśli zależy nam na cichych i ciepłych drzwiach wejściowych, warto zwrócić uwagę na drzwi drewniane.

Drzwi zewnętrzne stalowe – co je wyróżnia?

Elegancki wygląd

Choć drzwi stalowe mogą w pierwszej chwili mogą kojarzyć się nam z halami, czy magazynami to również świetny wybór do domu jednorodzinnego, bądź mieszkania w bloku. Tego typu skrzydła wykonuje się ze stali ocynkowanej. To materiał trwały, odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Oprócz podstawowych parametrów technicznych, duże znaczenie mają względy wizualne. Wbrew powszechnej opinii drzwi zewnętrzne metalowe wcale nie muszą wyglądać nieefektownie. W rozbudowanej ofercie rynkowej dostępnych jest wiele modeli drzwi stalowych – zarówno gładkich, jak i z przeszkleniami. Inwestorzy nie powinni mieć najmniejszych trudności z dopasowaniem konkretnego wariantu do architektury budynku. Metalowe drzwi świetnie korespondują z drzwiami garażowymi, które w większości zabudowań jednorodzinnych znajdują się obok drzwi wejściowych.

Sporym udogodnieniem jest to, że drzwi wejściowe stalowe możemy pomalować na dowolny kolor. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnych emalii, przeznaczonych do metalu. Oprócz tego, że możemy nadać drzwiom nowy wygląd, na ich powierzchni tworzy się warstwa ochronna, zabezpieczająca przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniem.

drzwi stalowe

Parametry techniczne drzwi stalowych

Drzwi wejściowe metalowe ostatnimi czasy są coraz częściej wybierane przez klientów. Nic dziwnego – posiadają znakomite parametry techniczne. Przede wszystkim są całkowicie odporne na warunki atmosferyczne. Nie straszny jest im deszcz, grad, śnieg czy wiatr. Nie straszna im wilgoć i wahania temperatur. Drzwi zewnętrzne metalowe są też bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wyposażone w odpowiednie wzmocnienia (bolce, zamki antywłamaniowe) stanowią barierę nie do pokonania dla włamywacza. Gwarantują więc maksymalne bezpieczeństwo domownikom. Wnętrze drzwi metalowych wypełniane jest materiałem izolacyjnym – najczęściej pianką poliuretanową. Dzięki temu skrzydło osiąga wysokie parametry termiczne. Dobrej jakości drzwi metalowe są także wypełniane materiałem dźwiękochłonnym, co z kolei zapewnia skuteczną izolację akustyczną.

Drzwi stalowe nie ulegają odkształceniu, nawet przy próbach sforsowania przez złodzieja. Nie są też podatne na wypaczanie, choć od czasu do czasu warto wyregulować zawiasy. Dużą zaletą metalowych drzwi jest to, że są one odporne na korozję. Wszystko dlatego, że stal ocynkowana pokrywana jest specjalną farbą proszkowaną bądź laminatem. Montaż drzwi metalowych warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, gdyż wymagany jest tzw. „ciepły montaż”. Wadliwa izolacja termiczna powoduje występowanie mostków termicznych, co wiąże się z niekontrolowaną utratą ciepła z budynku.

Drzwi zewnętrzne drewniane czy metalowe – które wybrać?

Wybór pomiędzy drzwiami drewnianymi a metalowymi jest niezwykle trudny. Trudno jednoznacznie wskazać najlepsze rozwiązanie, gdyż każdy z modeli posiada swoje zalety. Drzwi wejściowe z drewna od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybierane są nie tylko ze względu na piękny wygląd, który pasuje do niemal każdej elewacji, ale i znakomite parametry techniczne. Jak zdążyliśmy się dowiedzieć, skrzydła drewniane są solidne, trwałe i odporne na uszkodzenia. Posiadają rewelacyjne właściwości termoizolacyjne – chronią dom przed utratą ciepła i tłumią odgłosy dochodzące z zewnątrz. To najlepsza inwestycja dla osób, które cenią sobie energooszczędne rozwiązania. Drewno to materiał naturalny, w pełni przyjazny dla użytkownika. W związku z tym tego typu skrzydła są niesamowicie przyjemne w użytkowaniu. Charakteryzuje je również cicha praca, co niewątpliwie jest sporą zaletą.

Drzwi stalowe również mogą być dobrą inwestycją. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, skrzydło dobrze izoluje zarówno termicznie, jak i akustycznie. Jednak tutaj kluczowe znaczenie ma należyty montaż. Nieprawidłowo zamontowane drzwi stalowe mogą generować ogromne straty cieplne. Modele metalowe są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa. Praktycznie niemożliwe jest ich uszkodzenie, czy wyważenie, nawet przy zastosowaniu rozmaitych narzędzi czy urządzeń. Drzwi antywłamaniowe ze stali najczęściej wybierane są przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale i mieszkańców bloku. Dla niektórych drzwi metalowe nie są tak przyjemne dla oka, jak drzwi drewniane. Inni zachwycają się ich elegancją. Minusem drzwi stalowych może być to, że pracują znacznie głośniej niż skrzydła z drewna.

Podsumowanie

Wybór drzwi wejściowych do domu lub mieszkania to poważna inwestycja, wymagająca dogłębnego przemyślenia. Skrzydło drzwiowe zewnętrzne pełni szereg ważnych zadań, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Stojąc przed zakupem drzwi zewnętrznych należy zwrócić uwagę na kwestie, takie jak szerokość drzwi, współczynnik przenikania ciepła, współczynnik izolacyjności akustycznej oraz odporność na włamanie. To z pewnością pomoże nam podjąć dobrą decyzję.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi. Najczęściej klienci wahają się pomiędzy skrzydłami drewnianymi a stalowymi. Te pierwsze zachwycają swoją estetyką i rewelacyjnie prezentują się przez długie lata. Jeśli chodzi o izolacyjność cieplną i akustyczną oraz aspekty energooszczędne, drzwi drewniane nie pozostawiają sobie równych. Z kolei drzwi stalowe są niemożliwe do sforsowania. Oprócz tego są całkowicie odporne na czynniki atmosferyczne i korozję. To, na jaki model skrzydła się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji.

Drzwi zewnętrzne drewniane czy metalowe
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria drzwi zewnętrznych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany