Farba do betonu

Farby do betonu – jakie wybrać?

Odpowiednie zabezpieczenie i dekoracja powierzchni betonowych zapewni im wytrzymałość i świetny wygląd. Na rynku dostępne są różnego rodzaju farby do betonu, które odznaczają się konkretnymi właściwościami i zastosowaniem. Jaką farbę do betonu wybrać i czym się kierować przy zakupie konkretnego produktu?

Farby do betonu – jakie wybrac

Zastosowanie farb do betonu

Beton to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych, niestety jego struktura wymaga dodatkowego zabezpieczenia, zarówno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, jak i uszkodzeniami mechanicznymi czy chemicznymi. Ochrona ta jest niezbędna zwłaszcza w przypadku betonowych powierzchni znajdujących się w obiektach przemysłowych lub w miejscach, gdzie jest narażona na działanie szkodliwych substancji lub bardzo dużych nacisków (np. maszyn, samochodów ciężarowych, materiałów budowlanych itp.).

Oczywiście powierzchnie betonowe znajdują się także w domach i mieszkaniach, w garażach, na naszych podjazdach czy w budynkach użyteczności publicznej. Co ważne, betonu jest coraz więcej we wnętrzach, ponieważ materiał ten stał się w ostatnich latach niezwykle popularny w nowoczesnych aranżacjach dekoratorskich. Z tego też powodu farby do betonu pełnią bardzo często nie tylko rolę ochronną, ale także dekoracyjną. Jakie zatem mamy ich rodzaje i kiedy należy stosować konkretny rodzaj farb do powierzchni betonowych?

Farby do betonu – rodzaje

Rodzaje farb do betonu warto rozróżnić według ich zastosowania. Co prawda wiele z nich ma charakter dość uniwersalny i nadaje się do malowania posadzek i ścian betonowych na zewnątrz oraz we wnętrzach (np. Malexim i Śnieżka Beton-posadzka). Są to z reguły farby akrylowe, akrylowo-sylikonowe oraz uretanowo-alkidowe, stosowane w sytuacjach, kiedy obciążenie powierzchni betonowych nie jest zbyt duże.

Farby do betonu – jakie wybrac

Część z nich ma dodatkowe właściwości np. antypoślizgowe (np. Dekoral), ponadto często są dostępne w dość zróżnicowanej palecie kolorystycznej. Mogą one być stosowane do dekoracji i zabezpieczenia ścian, podłóg, betonowych ogrodzeń, podjazdów i chodników, a często także kostki brukowej.

Natomiast do zastosowania stricte przemysłowego, gdzie powierzchnia betonowa musi być zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi, zastosowanie znajdują farby epoksydowe i żywiczne, które tworzą trwałą i wytrzymałą powłokę ochronną. Takie farby do betonu znajdują zastosowanie przede wszystkim w różnego rodzaju warsztatach, magazynach, parkingach czy innych obiektach o wzmożonej użyteczności.

Jak malować beton?

Malowanie betonu nie jest trudne. W zależności od rodzaju farby można to robić zarówno ręcznie – wałkiem lub pędzlem, jak i maszynowo – poprzez natrysk. Przed malowaniem należy jednak odpowiednio oczyścić powierzchnię betonową, a w konkretnych przypadkach również zaimpregnować ją wskazanym do tego impregnatem. Jeśli wcześniej znajdowała się na betonie inna farba czy powłoka, należy ją dokładnie usunąć. Betonowa powierzchnia gotowa do malowania powinna być odtłuszczona i odpylona. Przy czym zawsze należy kierować się zaleceniami producenta farby co do warunków i sposobu jej aplikacji. Dzięki temu unikniemy błędów, a samo malowanie pójdzie sprawnie i gładko.

Farby do betonu
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria farb ściennych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany