Jakie zasłony do salonu wybrać ?

Czym kierować się przy wyborze zasłon do salonu?

Zasłony to niewątpliwie najpopularniejsze dekoracje okienne do salonu. Ich wybór nie jest jednak tak prosty. Jeśli chcesz cieszyć się idealnie dobranymi do potrzeb zasłonami, podczas ich zakupu musisz uwzględnić co najmniej kilka podstawowych kryteriów. 

Wielość możliwości

Obecnie na rynku do wyboru masz niezliczoną wręcz ilość modeli zasłon, zaciemniających, szytych, na wymiar. Do tego masz przelotki w najróżniejszych formach, ciekawe upięcia i wiele innych możliwości. Wiele marek stawia przede wszystkim na bardzo eleganckie wzory, natomiast nie brakuje także delikatniejszych propozycji, które świetnie sprawdzają się w nieco mniejszych salonach. W sklepie z zasłonami https://alena-firany.pl/zaslony.html warto się najpierw dobrze rozejrzeć, zorientować w dostępnych wzorach, typach upięć, przelotkach. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy szukać najlepszego rozwiązania do konkretnego salonu. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego wielkość, aranżację, sytuowanie, rozmieszczenie okien, a także na to, co za nimi. Znaczenie będzie miała bowiem bliskość do ulicy, działki sąsiada albo oślepiająca lampa. We wszystkich tych przypadkach będziesz oczekiwać, aby zasłony pełniły także funkcję zaciemniającą i odgradzającą od tego, co na zewnątrz. Warto także zastanowić się nad ogólnym efektem, który chce się osiągnąć – ociepleniem wnętrza, stworzeniem nowoczesnej aranżacji, ochroną prywatności przed wzrokiem innych.  

Jakie grube powinny być zasłony?

glowne zaslony

Gramatura tkaniny zasłon może być bardzo różna – do wyboru masz zarówno bardzo lekkie tkaniny, jak i te wyjątkowo ciężkie. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, przede wszystkim ustal, jak duży jest twój salon, czy jest to wysokie pomieszczenie. W przypadku dużych i przestronnych salonów z powodzeniem można decydować się na modele o grubym i ciężkim splocie. Jeśli jednak twój salon jest niewielki, a przy tym jeszcze niski, koniecznie postaw na coś lżejszego, inaczej zasłony wprowadzą wrażenie przytłoczenia i optycznie jeszcze pomniejszą pomieszczenie. Druga ważna kwestia to sprawa nasłonecznienie. Jeśli salon znajduje się na zachodniej lub południowej stronie, możesz wybrać materiał nieco grubszy. Jeśli salon usytuowany jest po mniej nasłonecznionej stronie, wybierz zasłony półprzezroczyste. Na koniec trzeba uwzględnić także aranżację całości. Grube zasłony będą pasować do nowoczesnych i modernistycznych salonów, natomiast znacznie mniej do tych w stylu boho, glamour czy śródziemnomorskim. 

nowoczesne zasłony

Jakie upięcie wybrać?

Na wystrój wnętrza wpływ ma także upięcie zasłon czy firan. Do bardzo wielu aranżacji salonu pasuje najpopularniejszy typ upięcia, czyli puszczenie zasłon wolno. Karnisz w takim przypadku zamontowany jest przy samym suficie, a zasłony sięgają do podłogi. Taki styl sprawdza się w ascetycznie urządzonych salonach, tych w stylu skandynawskim, loftowym i bardziej klasycznym. Natomiast jeśli marzy ci się salon w stylu glamour, francuskim czy prowansalskim, lepszym rozwiązanie jest podpięcie zasłon. Tutaj z pomocą przychodzą różnorodne przelotki. Najpopularniejsze rozwiązanie to upięcie zasłon w połowie ich długości z pomocą ozdobnych klamer, sznurów z chwostem czy pasów z materiału. Tutaj po raz kolejny bardzo duże znaczenie ma aranżacja całości, efekt, jaki chcesz uzyskać. Nie bez znaczenia jest jednak także kwestia nasłonecznienia czy potrzeby zachowania prywatności. Zasłony puszczone luzem dają większe zaciemnieje, skutecznie chronią przed wzrokiem ciekawskich. Te z upięciami są natomiast znacznie bardziej dekoracyjne, natomiast mają nieco mniej walorów stricte użytkowych (nie chronią tak wyraźnie prywatności itp.).

Czym kierować się przy wyborze zasłon do salonu?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Polish PLEnglish ENGerman DEDutch NLFrench FRItalian ITSpanish ES

Szukaj w serwisie

Galeria firan

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany