Płyta fundamentowa

Jak powinna wyglądać płyta fundamentowa pod dom szkieletowy?

Fundament musi być bardzo solidny niezależnie od tego, czy wykonywany jest pod domy murowane, czy budynki szkieletowe. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia ścian lub całej konstrukcji. Budując domy w konstrukcji szkieletowej, często stosuje się ławy fundamentowe i słupy fundamentowe. Obecnie coraz większą popularność zyskuje też płyta pod domy szkieletowe.

Budowa domu
https://www.valhalla.com.pl/lib/t8jyqg/20220902_114611-la6zhvgr.jpg

Dlaczego inwestorzy tak chętnie decydują się na płyty fundamentowe? Jak wygląda płyta fundamentowa pod dom szkieletowy i jakie zalety wynikają z jej zastosowania? Sprawdź!

Fundament – dom szkieletowy

Budowa domu to spore wyzwanie. Posadowienie budynku zawsze rozpoczyna się od stworzenia fundamentu. Odpowiedni rodzaj fundamentu to podstawa bezpieczeństwa. Dzięki niemu obciążenie budynku przenoszone jest na grunt.

Często praktykowanym rozwiązaniem jest budowa domu na ławach fundamentowych. Ławy fundamentowe wykonuje się dla każdej ściany nośnej oraz wewnętrznej. Ławy fundamentowe pod dom szkieletowy najczęściej są węższe niż te, które muszą przenosić ciężar domu murowanego. Aby zwiększyć wytrzymałość ław, zbroi się je dodatkowo np. żebrowanymi prętami.

W przypadku gotowych domów szkieletowych poleca się również wykonywanie fundamentu w postaci płyt ze zbrojonego betonu. Ciężar powstałego domu rozkłada się na większą powierzchnię niż w przypadku tradycyjnych fundamentów, a wykonanie płyty pod całym budynkiem jest mniej czasochłonne, co sprzyja szybszemu zakończeniu budowy.

Płyta fundamentowa jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w naszym kraju. Daje nam możliwość wykonania solidnej podstawy pod budowę domu szkieletowego. To niezwykle wygodna i warta uwagi alternatywa dla innych rozwiązań!

Fundamenty pod dom szkieletowy – dlaczego warto wybrać płytę fundamentową?

Wiemy już, że fundament jest podstawą bezpieczeństwa i jednym z najważniejszych elementów każdej konstrukcji. To on musi utrzymać ściany i ciężar budynku.

Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy to rodzaj fundamentów, które produkuje się najczęściej z żelbetu (np. beton wodoszczelny W8, zbrojony górą i dołem). Sprawdza się ona na gruntach o słabej nośności, ale nie tylko! Tego rodzaju fundamenty umożliwiają nam posadowienie całej konstrukcji w niemal każdym gruncie.

Płyta fundamentowa to także brak prac mokrych w budynku. Nie trzeba robić wylewek, dzięki czemu nie ma również m.in. problemów z ich osadzaniem. Prawidłowo wybetonowana i równa płyta jest gotowym podłożem pod klejenie posadzki. To rozwiązanie jest idealne również dla tych osób, które chcą wybudować dom pasywny czy energooszczędny, charakteryzujący się niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą.

Budowanie domów szkieletowych „po skandynawsku”, czyli z wykorzystaniem najwyższego reżimu technologicznego i innowacyjnych rozwiązań oferuje firma Valhalla Construction. Więcej znajdziesz na: https://www.valhalla.com.pl/.

mężczyzna i kobieta na tle domu
https://www.valhalla.com.pl/lib/t8jyqg/IMG_20210723_142949-ktpl70l1.jpg

Płyta fundamentowa grzewcza – zalety zastosowania

Płyta fundamentowa w domu szkieletowym może zawierać także:

  • ogrzewanie podłogowe,
  • rozdzielacz,
  • elementy wodno-kanalizacyjne,
  • arterie instalacji wodnej,
  • aroty – przepusty instalacyjne (wykonuje się je po to, aby uniknąć wpuszczania wielu przewodów w ściany i sufity).

Dzięki płycie fundamentowej grzewczej jesteśmy w stanie wyeliminować mostki termiczne, które są typowe dla tradycyjnych fundamentów. Gwarantuje nam ona doskonałą współpracę z niskotemperaturowymi źródłami ogrzewania, w tym z pompami ciepła.

Niezwykle ważną cechą płyty jest jej bezwładność cieplna. Wykorzystuje się ją w procesie ogrzewania domu. Płyta bardzo długo utrzymuje ciepło, dlatego w razie ewentualnej awarii pompy, zapewnia nam stabilną temperaturę wewnątrz domu nawet przez kilka dni. Jest to więc idealny fundament pod dom szkieletowy!

Płyta fundamentowa grzewcza chroni również podwaliny budynku przed zawilgoceniem. Jeżeli stosujemy płytę grzewczą fundamentową, podwaliny znajdują się na poziomie warstwy wykończeniowej podłogi, natomiast w przypadku budowy przewidującej wykonanie wylewek, podwaliny są umieszczone w warstwach styropianu i betonu, co sprawia, że wilgoć łatwo dostaje się do środka, ale trudniej jest jej wydostać się na zewnątrz.

Jak powinna zostać wykonana płyta fundamentowa pod konstrukcję szkieletową?

Pierwszym etapem budowy fundamentów jest odpowiednie przygotowanie i oczyszczenie podłoża. Wymaga to zdjęcia warstwy humusu. Następnie wykonuje się tzw. podbudowę, czyli warstwę drenażowo-podkładową, np. w postaci grubego piasku lub żwiru. Na tym etapie prac trzeba też wykonać przepust doprowadzającego do budynku wodę oraz podziemną część kanalizacji. To również czas na wykonanie drenażu opaskowego wokół domu.

W kolejnym kroku przechodzimy do izolacji termicznej, a po jej wykonaniu następuje zbrojenie i betonowanie płyty fundamentowej. Warto wspomnieć, że standardowa płyta fundamentowa wylewana jest na grubość od około 15 do 30 cm. Im trudniejsze podłoże i cięższy budynek, tym grubość powinna być większa.

Powierzchnia płyty stanowi podłogę dolnej kondygnacji budynku, dlatego należy odpowiednio przeprowadzić przez nią wszystkie niezbędne instalacje podziemne. Jeżeli płyta fundamentowa ma zostać wyposażone we wspomniane wyżej ogrzewanie podłogowe, takie plany powinny być przewidziane już na etapie tworzenia projektu budowlanego.

Płyty fundamentowe wymagają też izolacji przeciwwilgociowej. Czasami takiej izolacji nie wykonuje się wtedy, gdy płyta wylana jest z betonu wodoszczelnego. Powszechnie uważa się jednak, że żaden beton nie jest w pełni wodoszczelny, dlatego izolacja może okazać się niezbędna. Zdarza się, że hydroizolacja pojawia się jeszcze przed zbrojeniem (w zależności od podłoża).

Fundament pod dom szkieletowy – hydroizolacja

Niestety inwestorzy często nie kładą wystarczającego nacisku na izolację przeciwwilgociową, co jest dużym błędem. Izolacja i prawidłowe jej wykonanie jest niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa i trwałości całej konstrukcji. Brak hydroizolacji lub błędy podczas jej wykonywania skutkują też rozwojem pleśni i gorszą termoizolacją całego domu.

Izolację przeciwwilgociową wykonuje się przede wszystkim przy fundamentach. Hydroizolacja umożliwia zabezpieczenie ich przed wilgocią i przedostawaniem się wód gruntowych. W przypadku płyt fundamentowych hydroizolację zazwyczaj układa się na ociepleniu lub pod nim. Najczęściej stosowanymi do tego celu materiałami są membrany i grube folie polietylenowe.

Kotwienie domu szkieletowego – co warto wiedzieć?

Jeżeli fundamenty zostały już wykonane, kolejnym krokiem będzie kotwienie, czyli mocowanie drewnianej konstrukcji do fundamentu. Wykonując tę pracę, należy wziąć pod uwagę fakt, że przymocowanie ścian do fundamentów ma niezwykle istotne znaczenie dla nośności domów.

Jednym z najtrwalszych na rynku systemem zakotwienia są kotwy mechaniczne Hilti HST3. Firma Valhalla Construction montuje konstrukcje z użyciem kilkudziesięciu sztuk tego rodzaju kotew, co jest gwarancją dużej stabilności i wytrzymałości budynku. Warto też wiedzieć, że badania pomiaru siły wyrywającej z fundamentu wykazały, że kotwy mechaniczne Hilti HST3 są w stanie przenieść siły rzędu 16 kN (1,5 tony dla jednej sztuki!).

Pamiętajmy więc, że prawidłowo wykonane fundamenty i kotwienie to gwarancja solidnej konstrukcji każdego domu szkieletowego. Dobrze wykonany fundament zapewnia nam stabilność oraz wytrzymałość całego budynku, a dodatkowo zapobiega pęknięciom ścian oraz nierównemu osiadaniu!

Płyta Fundamentowa – Co Musisz Wiedzieć?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria fundamentów

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany