Bramy garażowe dwuskrzydłowe

Bramy garażowe dwuskrzydłowe i nie tylko. Jakie wybrać?

Funkcjonalność i wygoda niejedno znaczą, co najlepiej obrazuje mnogość typów bram do garażu. Różne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne oraz materiały, z których się je tworzy, dają dużo powodów do zastanowienia się przed zakupem. W czym w ogóle można wybierać? Jedną z możliwości są drzwi garażowe dwuskrzydłowe. Warto sprawdzić, co je wyróżnia i kiedy będą dobrym zakupem.

bramy dwuskrzydlowe garazowe

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe – rodzaje

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe dzielą się na dwa podtypy – uchylne i segmentowe. Wybór jednego lub drugiego należy dobrać do ilości miejsca przed budynkiem. Jeśli przed wjazdem jest wystarczająco dużo miejsca, równie dobrze sprawdzi się każdy z tych wariantów. W innej sytuacji znajdują się jednak właściciele domów lub przyblokowych garaży, obok których biegnie chodnik lub ulica. W takich przypadkach lepiej postawić na model segmentowy.

Osoby, które zdecydują się na składane drzwi garażowe, powinny mieć jeszcze na uwadze, że mechanizm odpowiedzialny za chowanie segmentów potrzebuje miejsca. Kolejne części poruszają się na prowadnicach poprowadzonych wzdłuż ścian. Po otwarciu oba płaty bramy ponownie są rozłożone, zajmując przestrzeń z prawej i lewej strony. W przypadku małych budynków takie rozwiązanie może się więc nie sprawdzić.

Pozostałe typy drzwi garażowych

Jeśli drzwi garażowe dwuskrzydłowe nie wydają się dobrym wyborem, warto zastanowić się nad wersją złożoną z jednego skrzydła. Takie modele nie składają się do boku, lecz podnoszą się w całości po prowadnicy. Dzięki temu nie potrzebują miejsca po bokach. Konieczne staje się jedynie pozostawienie wolnego obszaru pod sufitem, co jest znacznie łatwiejsze, niż gdy każdorazowo trzeba zabrać podręczne sprzęty spod ścian.

Co jednak zrobić, gdy żaden z wymienionych rodzajów drzwi garażowych nie będzie odpowiedni w tym, konkretnym miejscu? Problem ten da się rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy to montaż jednoskrzydłowej bramy uchylnej. Na taki model warto się zdecydować, gdy w pomieszczeniu brakuje wolnej powierzchni, ale jest jej wystarczająco dużo przed wjazdem. W innym przypadku drzwi będą tarasowały chodnik lub (w wariancie podnoszonym) mogą zahaczać o np. drzewa.

Wszędzie tam, gdzie miejsca naprawdę brakuje, albo po prostu chce się go jak najwięcej zaoszczędzić, najlepsza będzie brama roletowa. W takich egzemplarzach elementy drzwi zwijają się do pojemnika zawieszonego nad wjazdem. Dzięki temu nie ma potrzeby pozostawiania wolnego obszaru ani wewnątrz, ani przed garażem.

Drewno, metal czy tworzywo sztuczne? Wykonanie drzwi garażowych

Większość rodzajów drzwi garażowych wykonuje się zarówno z drewna, jak i metalu oraz tworzyw sztucznych. Wyjątek stanowią konstrukcje rolowane, które zwykle powstają tylko z tego ostatniego materiału. Osoby zainteresowane zakupem nowej bramy uchylnej lub segmentowej mają więc pełne spektrum wyboru. W takim razie co będzie lepsze? Drewno cechuje ponadczasowa estetyka i możliwość dopasowania zarówno do starszych, jak i nowoczesnych fasad. Jego walorem jest też bardzo dobra izolacja termiczna.

Metal i tworzywa sztuczne utrzymują w środku mniej ciepła. Oba te materiały cechuje za to trwałość większa niż w przypadku drewna. Naturalny surowiec oczywiście także może pozostać w dobrym stanie przez wiele lat, ale nie bez regularnej konserwacji. Na szczęście nie sprawia ona problemu, ponieważ wystarczy przeprowadzić ją dwa razy w roku – późną jesienią i wczesną wiosną.

Sposoby sterowania drzwiami garażowymi

Ostatnia kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, to wygoda użytkowania. Drzwi garażowe otwierane ręcznie w pewnych okolicznościach mogą być kłopotliwe. W mocnym deszczu lub porywach wiatru wysiadanie z samochodu będzie przykrą koniecznością, której na szczęście można uniknąć. By tak się stało, wystarczy sięgnąć po praktyczne rozwiązania firmy Hörmann.

Ceniony producent bram garażowych proponuje klientom dwa sposoby otwierania. Pierwszy to BiSecur, czyli system składający się z pilota i odbiornika fal radiowych. Drugim jest aplikacja mobilna BlueSecur, dzięki której użytkownik może otwierać drzwi smartfonem. Co więcej, każda z maksymalnie 10 osób mająca uprawnienia do sterowania bramą może także jednocześnie włączać oświetlenie w pomieszczeniu. Program ma dwie wersje – na system Android oraz iOS.

Bramy garażowe dwuskrzydłowe
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria garaży

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany