Drewno w warsztacie
Jakie narzędzia i przybory warto mieć w warsztacie?
Spis treści
Konstruowanie z drewna to niezwykle godna podziwu umiejętność. Sam dryg do budowania z drewna może jednak nie wystarczyć, jeśli w warsztacie zabraknie nam odpowiednich narzędzi. Zobacz, co powinno się znaleźć w pracowni początkującego stolarza, jeśli nie tylko od święta zamierza pracować z tym jakże wdzięcznym, ponadczasowym budulcem.
Narzędzia niezbędne w warsztacie
Bez względu na to, czy planujemy organizację warsztatu stolarza, czy majsterkowicza, istnieje grupa narzędzi, które znajdą zastosowanie w każdym wypadku. Zazwyczaj chodzi tu o narzędzia ręczne, które sprawdzają się nie tylko podczas konstruowania, ale także rozmaitych napraw, czy remontów. W każdym warsztacie powinny znaleźć się bowiem takie przybory jak młotek, śrubokręty i wkrętaki, czy szczypce, umożliwiające przytrzymanie nieporęcznych elementów.
Do typowych narzędzi stolarskich należą z kolei takie rzeczy, jak ściski, dłuta, czy strugi, które są niezbędnymi elementami do opracowywania drewna w każdym zakresie. Jeśli o stolarce myślimy na poważnie, dobrym pomysłem będzie inwestycja nie tylko w narzędzia, ale również profesjonalne stoły stolarskie. Tym, co różni je od tradycyjnych powierzchni roboczych, są bowiem specjalne zaciski, które zdecydowanie ułatwiają pracę z drewnem, gdyż są odpowiedzialne za jego unieruchomienie.
Elektronarzędzia, które ułatwią życie każdemu stolarzowi
Stolarz też człowiek, tak więc i jemu przysługuje prawo do ułatwiania sobie pracy. A pomocne w tym są rozmaite elektronarzędzia, które nie dość, że usprawniają działanie, to często umożliwiają również większą precyzję i dokładność. Świetnym przykładem są wyrzynarki do drewna, dzięki którym bez trudu można wykonać rozmaite otwory i cięcia. Sprawdzą się one nie tylko w trakcie budowy autorskiego mebla, ale choćby wtedy, gdy zajdzie potrzeba wycięcia w blacie otworu pod zlew, czy baterię. Wyrzynarki do drewna są proste w obsłudze, a efekt, który można dzięki nim uzyskać, jest nieporównywalnie lepszy, niż w przypadku piły ręcznej.
Oprócz wyrzynarki do drewna sporym ułatwieniem nie tylko dla stolarza będą rozmaite wkrętarki, które są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu niż wymagające nakładu sił śrubokręty. Decydując się na nie, nie tylko można znacznie przyspieszyć składanie mebli, ale również skrócić czas budowy drewnianych konstrukcji. Elektronarzędzia mają wiele zalet, jednak przy ich zakupie należy pamiętać o sprawdzeniu takich parametrów technicznych, jak moc, prędkość obrotów, czy sposób zasilania, dzięki czemu można znaleźć optymalny przyrząd i dopasować go do własnych potrzeb.