Piec do pizzy w ogrodzie
Budujemy piec do pizzy w naszym ogrodzie
Spis treści
Piec do pizzy jest ważnym elementem wyposażenia każdej profesjonalnej pizzerii. Obecny bywa też w innych lokalach gastronomicznych, które serwują pizzę. Piec do pizzy pozwala nam także na przygotowywanie potraw dla rodziny i przyjaciół w zaciszu domowego ogrodu. To świetne rozwiązanie dla każdego miłośnika kulinarnych doznań. Jego podstawowym przeznaczeniem jest przygotowywanie idealnie wypieczonej, przepysznej pizzy, ale można w nim przyrządzić również wiele innych dań.
Od czego zacząć budowę pieca do pizzy? Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy? Sprawdź koniecznie i stwórz w swoim ogrodzie klimat rodem ze słonecznej Italii!
Piece ogrodowe – rodzaje
Piece do pizzy występują w wielu wariantach. Co więcej, w zależności od sposobu działania, wyróżniamy trzy podstawowe piece do pizz. Mogą być one zasilane za pomocą energii elektrycznej, gazu lub tradycyjnie, czyli poprzez rozpalenie ognia i utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu.
Piec do pizzy gazowy
Piece gazowe są wygodne w obsłudze, wydajne i pozwalają na szybkie regulowanie temperatury. W tego rodzaju piecach rzadko dochodzi do przypalenia produktów. Decydując się jednak na to rozwiązanie, musimy pamiętać o bezpieczeństwie – regularne przeglądy, prawidłowo działający system wentylacyjny oraz system odprowadzania spalin to podstawa odpowiednio działającego sprzętu.
W przypadku takich pieców musimy jednak zadbać o stałe przyłącze gazu ziemnego z sieci lub o butlę. Niestety jednak gaz bywa często nieprzewidywalny i niebezpieczny, dlatego niezwykle ważna jest regularna konserwacja.
Piec elektryczny
Elektryczne piece do pizzy cieszą się coraz większą popularnością. Zapewniają komfort pracy podczas przygotowywania dań, ponieważ nie wymagają rozpalania ognia ani posiadania butli gazowych, by działały poprawnie. Nie trzeba też montować dodatkowych przewodów kominowych oraz wentylacji, która miałaby odprowadzać dym czy spaliny. Piece do pizzy elektryczne nie potrzebują też dodatkowej konserwacji, a do przygotowywania ulubionych potraw wystarczy tylko zasilanie elektryczne.
Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Elektryczny piec do pizzy nie pozwoli nam wydobyć smaku i aromatu ze skomponowanych posiłków w takim stopniu, w jakim zrobi to profesjonalny piec opalany drewnem.
Piec do pizzy opalany drewnem
Tego typu piece muszą być wyposażone w przewody wentylacyjne. W celach bezpieczeństwa powinniśmy także poddawać je regularnym przeglądom. Obowiązkowe są też zabezpieczenia przeciwpożarowe. Jeżeli zastosujemy się do wszystkich zasad bezpieczeństwa i zadbamy o prawidłowe czyszczenie, będziemy mogli cieszyć się niezawodnym sprzętem przez wiele lat. Do usuwania zanieczyszczeń używajmy specjalnej szczotki drucianej. Pozbywajmy się też regularnie popiołu.
Tradycyjny piec do pieczenia pizzy, w odróżnieniu od sprzętu przeznaczonego do wypiekania chleba, wykorzystuje palenisko, w którym obecny jest płomień. Żar jednak powinien znajdować się w tylnej części paleniska, by ogień nie miał bezpośredniej styczności z ciastem. To sprawi, że nasza pizza nie będzie się przypalać, a w efekcie otrzymamy przysmak, niczym z włoskiej restauracji – pyszny i idealnie wypieczony.
Budowa pieca do pizzy w ogrodzie – od czego zacząć?
Ogrodowy piec do pizzy na drewno ma 2 lub 3 komory. W jednej wypiekane są dania, w drugiej natomiast spalane jest drewno i wytwarzane ciepło. Dzięki temu potrawa nie przypala się, a co więcej, nawet grube ciasto wypieka się idealnie.
Zanim zaczniemy budowę, warto przygotować sobie plan. Zadajmy sobie pytanie, gdzie powinien stanąć nasz sprzęt? Pamiętajmy, że konstrukcja musi być chroniona przed zbyt dużym nasłonecznieniem, a także przed deszczem, śniegiem czy gradem. Umieśćmy go więc w taki sposób, by był dobrze wyeksponowany, stanowił ozdobę naszego ogródka, ale jednocześnie nie zabierał zbyt dużo miejsca.
Jeżeli sami chcemy podjąć się budowy, dobrym rozwiązaniem jest wybrać piec, który będzie wykonany z prefabrykatów. To sprawi, że znacznie szybciej postawimy całą konstrukcję. Gotowe elementy cechują się też łatwym montażem.
Budowa pieca do pizzy w 6 krótkich krokach!
- Płaska podstawa. Powinna być trwała, ponieważ to ona musi utrzymać cały ciężar. Wykonajmy ją z betonu, specjalnej mieszanki żaroodpornej lub zastosujmy gotową płytę ognioodporną.
- Kopuła. Ułóż cegły za pomocą ramienia do układania cegieł lub skorzystaj z piasku. W efekcie powinno powstać nam igloo, czyli konstrukcja o dachu w kształcie półkola. Cegły należy łączyć mieszanką żaroodporną lub cementem przeznaczonym do budowy pieców chlebowych.
- Wejście. Wydziel wejście, przez które będziesz wkładać blachę do pieczenia. Powinno być ono na tyle duże, aby bez problemu umieścić w środku włoski placek, ale na tyle małe, by konstrukcja utrzymywała odpowiednią temperaturę wewnątrz (najczęściej stosuje się wymiary około 20 × 30 cm). Pamiętaj też, by wejście było dobrane do wielkości drzwi, które zamontujesz.
- Komin. Do budowy tej części konstrukcji możesz użyć gotowych prefabrykatów, np. bardzo wytrzymałych i łatwych w montażu kominów ze stali kwasoodpornej, które znajdziesz w specjalnym sklepie, np. ofercie firmy VITCAS.
- Izolacja. Odpowiednia izolacja ogranicza utratę ciepła. Konstrukcję obłóż matą z włókna ceramicznego i rozłóż na niej siatkę zbrojeniową. Połącz całość mieszanką żaroodporną. Kopułę możesz pomalować, obłożyć płytkami dekoracyjnymi lub marmurem, kamieniem, a nawet granitem!
- Wygrzewanie materiałów. Zanim przyrządzisz pierwsze danie, nie zapomnij o dokładnym wygrzaniu pieca wysoką temperaturą. Upewnij się więc, że materiały wyschły i stwardniały. Rozpal w piecu i utrzymuj ciepło do ok. 6 godzin. Następnie pozwól wystygnąć całej konstrukcji. To sprawi, że spoiwa nabiorą właściwości ognioodpornych.
Podsumowanie
Piece do pizzy obecne są niemal w każdym lokalu gastronomicznym oferującym w swoim menu pizzę. Urządzenia te świetnie sprawdzają się także w warunkach ogrodowej gastronomii, podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Wyróżnić możemy piece elektryczne, gazowe oraz na drewno. Wybór pieca do pizzy może okazać się więc nie lada wyzwaniem.
Spośród tego rodzaju produktów, największą popularnością cieszą się tradycyjne, profesjonalne piece, w których pali się ogień. Włoski piec opalany drewnem nie tylko sprawdzi się do obróbki termicznej wielu różnych dań, ale sprawi, że będą one niezwykle aromatyczne, a nasi goście będą zachwyceni!
Piece opalane drewnem nadają włoskiemu przysmakowi niezwykłego aromatu i smakowitości. Oprócz wypiekania pizzy można w nich przyrządzać także różnego rodzaju mięsa czy warzywa i inne potrawy. Posłużą również do pieczenia pysznych bagietek z dodatkami, zapiekanek, rogalików, bułek, tostów i wielu innych przysmaków. Upieczemy w nich także pyszny, chrupiący i aromatyczny chleb!