Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Niedziałający kaloryfer to w sezonie grzewczym prawdziwe utrapienie. Jakie są objawy tego stanu? Czy zapowietrzony kaloryfer można naprawić samemu? Gdzie zgłosić awarię? Jak zapobiec zapowietrzeniu grzejnika? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

jak odpowietrzyc grzejnik

Zapowietrzenie kaloryfera — przyczyny

Dlaczego dochodzi do zapowietrzania grzejnika? Przyczyny mogą być różne. Do najczęstszych należy jednak nieprawidłowy obieg wody w kaloryferze. Źródłem problemu czasem jest także materiał, z którego wykonano grzejnik. Te z tworzyw sztucznych bywają nieszczelne.

Zapowietrzenie grzejnika — objawy

W tym przypadku nie ma dużej filozofii, zapowietrzony kaloryfer po prostu nie grzeje. Dość charakterystyczne jest to, że tylko część żeberek, np. górna jest zima, a dolną można określić jako letnią lub nawet ciepłą. Jakie są jeszcze objawy tego, że kaloryfer jest zapowietrzony? Zazwyczaj słychać w grzejniku dziwne odgłosy, które mogą przypominać bulgotanie. Skutek jednak zawsze jest ten sam — obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Jak odpowietrzyć grzejnik samodzielnie — przydatne wskazówki

To, w jaki sposób odpowietrzyć kaloryfer, zależy w dużej mierze od tego, z jakim rodzajem grzejnika mamy do czynienia: z odpowietrznikiem czy bez odpowietrznika.

Kaloryfer z odpowietrznikiem

Jak odpowietrzyć grzejnik, jeśli masz w domu model z odpowietrznikiem? Pierwszym krokiem jest zamknięcie obiegu wody. Jak to zrobić? W tym celu ustaw pokrętło aż do pozycji zero. Kiedy już to zrobisz, poszukaj odpowietrznika. Najczęściej znajduje się po przeciwnej stronie niż zawór. Następnie podłóż pod grzejnik miskę lub wiadro. Dopiero wtedy zabierz się za odkręcanie odpowietrznika, a dokładniej — jego śruby. Znakiem, że Ci się udało, będzie charakterystyczne syczenie. Kiedy już cała woda spłynie, zakręć śrubę i sprawdź, czy zawór jest szczelny.

Kaloryfer bez odpowietrznika

W przypadku grzejnika bez odpowietrznika sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Kiedy bowiem odkręcisz śrubunek, woda wystrzeli pod wysokim ciśnieniem i ochlapie wszystko, co znajduje się w pobliżu. Dlatego, zanim weźmiesz się do roboty, pamiętaj o tym, by odpowiednio się zabezpieczyć. Jeśli jednak obawiasz się, że zalejesz sąsiadów, lepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca, który zna się na mokrej robocie.

Zapowietrzenie grzejnika — profilaktyka

Zapowietrzeniu grzejnika nie da się zapobiec w 100%, ale możesz zminimalizować ryzyko usterki. W jaki sposób? Pamiętaj, żeby w dniu rozpoczęcia sezonu grzewczego, odkręcić pokrętło grzejnika. Tak, by na początku kaloryfer grzał z największą mocą. Jeśli jest już za późno i już doszło do zapowietrzenia, koniecznie zgłoś to do wspólnoty mieszkaniowej

(oczywiście, jeśli mieszkasz w bloku i do niej należysz). W przypadku domu jednorodzinnego musisz poradzić sobie sam albo poprosić o pomoc tzw. “złotą rączkę”.

Jak odpowietrzyć grzejnik — podsumowanie

Jeśli masz do wyboru grzejnik z odpowietrzaczem lub model bez niego, zdecydowanie wybierz tę pierwszą opcję. Wówczas bez większego problemu poradzisz sobie z odpowietrzeniem kaloryfera. Pamiętaj jednak, że to nie jedyna usterka, do której może dojść. Jeśli więc chcesz ustrzec się przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania lub domu.

Jak odpowietrzyć grzejnik?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria grzejników

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany