AI w fotografii

6 sposobów, w jaki AI może Ci pomóc przy pracy ze zdjęciami

Ponieważ sztuczna inteligencja (AI) jest teraz na ustach wszystkich, możesz być zainteresowany wiedzą, jakie zmiany przyniesie ona branży fotograficznej.

upscaling 1

Oto sześć najważniejszych zastosowań obecnej technologii AI w fotografii.

1. Usuwanie szumów

Szum może pochodzić z różnych źródeł, w tym z ISO, aberracji chromatycznych i kompresji JPEG. Niemal magiczna zdolność sieci neuronowych do uczenia się złożonych cech i właściwości obrazu daje im możliwość usunięcia tego szumu bez zbytniego wygładzania obrazu. Jest to możliwe, ponieważ sieci neuronowe potrafią odtworzyć drobne cechy teksturalne na podstawie milionów wcześniej przeanalizowanych obrazów.

2. Automatyczne ulepszanie RAW-ów

Większości rutynowych zadań związanych z opracowywaniem RAW-ów, korektą kolorów, balansem bieli i korektami kontrastowymi można się nauczyć, przyglądając się pracy profesjonalnych edytorów. Wszystko zaczyna się od sieci neuronowej rozpoznawania obrazu – potrafi ona znaleźć i precyzyjnie zlokalizować tysiące obiektów na zdjęciu, co prowadzi do zrozumienia sceny. To nie jest kreatywna część edycji, tylko coś, co trzeba opanować metodą prób i błędów. Dlatego AI świetnie radzi sobie z jej automatyzacją.

3. Upscaling

Nie zawsze udaje się uchwycić zdjęcie w takiej rozdzielczości, w jakiej byśmy chcieli. Możesz mieć stary album ze zdjęciami zrobionymi 5-megapikselowym aparatem lub część większego obrazu, który chcesz wykadrować i powiększyć lub obraz 1500px x 15000px, który chcesz wydrukować na 10-metrowym billboardzie. Potrzebowałbyś co najmniej 30 megapikseli, a najlepiej 60, aby uzyskać rozsądną jakość. Tradycyjne metody upscalingu sprawią, że obraz będzie rozmazany. Inaczej jest w przypadku skalowania opartego na sztucznej inteligencji. W oparciu o naukę na milionach obrazów, sieć neuronowa jest w stanie zwiększyć skalę obrazów i zrekonstruować brakującą ostrość, linie i tekstury w niespotykanej jakości.

Upscaling można wykonać na przykład tutaj: https://pl.depositphotos.com/upscaler.html

4. Łączenie HDR

Łączenie obrazów HDR to kreatywny i precyzyjny proces. Ale co zrobić, gdy trzeba scalić setki lub tysiące zdjęć w hurtowych ilościach? Ręczne scalanie zajęłoby ogromną ilość czasu. Na szczęście scalanie HDR może być zautomatyzowane w oparciu o setki tysięcy przykładów profesjonalnej pracy dzięki sztucznej inteligencji właśnie.

5. Usuwanie tła

Usuwanie tła to bardzo konkurencyjna dziedzina, ponieważ od dawna jest oczekiwana przez wiele firm. Wyobraź sobie w pełni zautomatyzowane pixel-perfect usuwanie tła dla dowolnego obiektu i dowolnego tła. Brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe? Tak, w pewnym sensie tak jest. Jest to wciąż nierozwiązany problem, ale idziemy do przodu. Możemy osiągnąć przyzwoite wyniki dla prostych obiektów na prostych tłach, ale ludzie i włosy są nadal dużym problemem dla usuwania tła. Carvana, internetowa platforma samochodów używanych, zorganizowała niedawno konkurs usuwania tła wśród inżynierów uczenia maszynowego i wyniki były całkiem obiecujące.

6. Zarządzanie kolekcją

Tutaj dochodzimy do bardziej oldschoolowego zastosowania sieci neuronowych – klasyfikacji obrazów. Zarządzanie i przeszukiwanie kolekcji zdjęć może być męczącym zadaniem nawet dla najbardziej zorganizowanego fotografa. A czasami te foldery z plikami RAW mogą być totalnym bałaganem. Technologia AI daje Ci możliwość wyszukiwania obrazów na podstawie ich zawartości, a nie nazw plików. Wyobraź sobie wyszukiwanie „ja i moja żona na plaży rok temu” lub „prześwietlone zdjęcie z Moniką w zeszłym tygodniu”. To zupełnie inny sposób na wyszukiwanie swoich zdjęć.

6 sposobów w jaki AI pomaga fotografowi
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria Inne

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany