Wózek podnośnikowy
Czym charakteryzuje się wózek podnośnikowy?
Spis treści
Wózek podnośnikowy to niezwykle użyteczny pojazd. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w branży magazynowej i logistycznej. Dzięki niemu możliwe jest sprawne i wygodne przewożenie towarów na niewielkie odległości, a także przemieszczanie ich w pionie. Czym wyróżnia się wózek podnośnikowy i jakie są jego popularne rodzaje?
Co to jest wózek podnośnikowy?
Wózek podnośnikowy to skrócona nazwa. W rzeczywistości pojazd ten nazywa się wózkiem jezdniowym (inaczej widłowym) podnośnikowym. Jest to niezwykle przydatne urządzenie, które pomaga w wykonywaniu wielu prac magazynowych, w znaczący sposób odciąża pracowników, przyspiesza wypełnianie poszczególnych zadań i sprawia, że stają się one bardziej efektywne. Czym wyróżnia się wózek podnośnikowy? Zgodnie z nazwą, urządzenie to wyposażone jest w mechaniczny napęd umożliwiający podnoszenie. Ważnymi elementami jego konstrukcji są platforma, widły lub chwytak. Pozwalają one na pracę z załadunkiem wózka na wysokości. Dzięki nim możliwe jest bowiem swobodne manipulowanie ładunkiem o charakterze spaletyzowanym lub nie, które polega na podnoszeniu go na daną wysokość w celu jego składowania na regałach magazynowych lub pobierania go z nich.
Jako że wózek podnośnikowy ma specjalny mechaniczny napęd podnoszenia, podlega przepisom o dozorze technicznym (chociażby w przeciwieństwie do wózków unoszących, ciągnikowych czy pchających). W praktyce oznacza to, że zanim zacznie się używać pojazdu, konieczne jest jego zarejestrowanie i otrzymanie decyzji pozwalającej na jego eksploatację. Wydaje ją jednostka UDT (Urzędu Dozoru Technicznego) po uprzednim sprawdzeniu dokumentacji technicznej wózka podnośnikowego, zidentyfikowaniu go oraz zweryfikowaniu jego stanu technicznego i prawidłowości oznaczenia. W tym celu wykonuje się szereg określonych badań, które muszą odbyć się w odpowiednich do tego warunkach.
Podstawowe rodzaje wózków podnośnikowych ze względu na napęd
Wyróżnia się wiele modeli wózków podnośnikowych. Podstawowy jest ich podział ze względu na zastosowany w pojeździe napęd. Dostępne są więc:
- wózki podnośnikowe spalinowe – wciąż bardzo często spotykane ze względu na dużą wytrzymałość. Zasila się je paliwem. Popularne są modele z silnikami Diesla oraz zasilane LPG. Taki pojazd sprawdza się m.in. w przypadku załadowywania i rozładowywania ciężarówek, kontenerów;
- wózki podnośnikowe elektryczne – są wyposażone w specjalny akumulator (popularny jest np. litowo-jonowy), który należy ładować. Charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Podlegają łatwiejszej konserwacji, a do tego są ciche i bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ nie emitują szkodliwych spalin. Używa się ich przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń. Choć są dość uniwersalne, nie sprawdzą się na nierównym podłożu oraz w trudnych warunkach związanych z niskimi temperaturami czy obecnością wilgoci.
Warto wiedzieć, że poza wózkami podnośnikowymi z napędem mechanicznym istnieją też takie, które wspiera siła ludzkich rąk. Są to modele hydrauliczne. W ich przypadku nie wymaga się odbioru UDT.