Gewerbe w Niemczech

Jak założyć Gewerbe w Niemczech: krok po kroku przewodnik dla przyszłych przedsiębiorców

Własna jednoosobowa firma w Niemczech to cel, do którego dąży wielu ambitnych przedsiębiorców z Polski działających np. w branży budowlanej. Gewerbe okazuje się bowiem dla emigrujących rodaków atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno pod względem finansów, jak i elastyczności działania. Jak założyć niemiecką Gewerbe? Sprawdź, na jakie formalności muszą być przygotowane wszystkie osoby planujące zarejestrować własną jednoosobową firmę w Niemczech.

jak zalozyc gewerbe w niemczech krok po kroku przewodnik dla przyszlych przedsiebiorcow

Własna jednoosobowa firma w Niemczech – jak ją założyć?

W celu rejestracji własnej jednoosobowej firmy w Niemczech należy na początku wypełnić szereg wymaganych czynności administracyjnych. Jedna z najważniejszych formalności, do jakiej spełnienia zobligowani są przyszli przedsiębiorcy, to oczywiście formalna rejestracja Gewerbe w jednym z tamtejszych urzędów ds. działalności gospodarczej (niem. Gewerbeamt) – przynależność do konkretnego z nich ustalana jest na podstawie miejsca zamieszkania. Obowiązek ten dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych związanych z przemysłem, wytwórstwem, handlem, a także przedsiębiorstw usługowych (np. działających w branży remontowo-budowlanej). Formalność ta nie obejmuje natomiast osób wykonujących w Niemczech tzw. zawody wolne.

Rejestracja Gewerbe w Niemczech – wymagane dokumenty

Do założenia własnej jednoosobowej firmy na terenie Niemiec niezbędne jest ponadto przygotowanie kompletu wymaganych dokumentów, które wraz ze stosownym wnioskiem powinny trafić do niemieckiego urzędu. W dokumentacji tej nie może zabraknąć:

  • kserokopii dowodu osobistego (lub ewentualnie paszportu);
  • pełnomocnictwa upoważniającego daną osobę do założenia własnej działalności gospodarczej;
  • polskiego lub niemieckiego adresu zamieszkania;
  • adresu będącego siedzibą działalności w Niemczech.

Warto dodać, że w przypadku niektórych branż wymagane będzie ponadto dostarczenie do niemieckiego urzędu dodatkowych dokumentów takich jak:

  • potwierdzenie prawa do wykonywania zawodu;
  • zaświadczenie o zabezpieczeniu finansowym;
  • zaświadczenie o niekaralności.

Ważną informacją dla przedsiębiorców z Polski, którzy chcą założyć własną firmę w Niemczech, może stanowić ponadto fakt, że nie potrzebują w tym celu meldunku na terenie tego kraju. W takiej sytuacji konieczne jest jedynie posiadanie stałego adresu siedziby przedsiębiorstwa, który można pozyskać np. w ramach usługi użyczenia meldunku, korzystając z pomocy profesjonalnej firmy. Meldunek w Niemczech to jednak konkretne korzyści dla przedsiębiorców – posiadając zameldowanie na terenie Niemiec, właściciel Gewerbe otrzymuje bowiem prawo do korzystania z dostępnych ulg podatkowych. Fakt ten jest ważny przy okazji rozliczenia podatkowego, ponieważ zastosowanie preferencji podatkowych może przyczynić się do wyższego zwrotu podatku z Niemiec.

Rejestracja Gewerbe w Niemczech przez Internet – jak wygląda procedura?

Warto wiedzieć, że rejestracja firmy w Niemczech możliwa jest także przez Internet. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek, który znajduje się na stronie wybranego urzędu skarbowego. Korzystając z drogi online, przedsiębiorcy mogą dopełnić wszelkich wymaganych formalności szybko i wygodnie – bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak założyć Gewerbe w Niemczech
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria Inne

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany