Program Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze a termomodernizacja budynku – co warto wiedzieć?
Spis treści
Planujesz przeprowadzić prace termomodernizacyjne w swojej nieruchomości? Możesz skorzystać z dodatkowej pomocy finansowej w ramach Programu Czyste Powietrze. W 2023 roku możesz otrzymać dofinansowanie w kwocie nawet do 135 tys. złotych. Chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć dodatkowe pieniądze i przeprowadzić prace termomodernizacyjne swojej nieruchomości? Sprawdź!
Termomodernizacja budynku to szereg prac, których celem jest ograniczenie strat ciepła.
To przekłada się bezpośrednio na mniejsze rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie. Przeprowadzenie prac związanych z termomodernizacją to często wysokie koszty. Z tego względu rząd wprowadził Program Czyste Powietrze. To wsparcie dla właścicieli nieruchomości mieszkalnych na pokrycie nawet do 100% kosztów inwestycji termomodernizacyjnej.
Ile wynosi dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze?
Rządowy Program Czyste Powietrze wprowadzono już w 2019 roku. Obecnie zaproponowano pewne zmiany w zasadach przyznawana dofinansowania prac termomodernizacyjnych
w nieruchomościach mieszkalnych. Beneficjenci programu mogą liczyć łącznie nawet na 135 tys. złotych dopłaty – zależnie od wybranego źródła ciepła. Poziom dofinansowania jest uzależniony od miesięcznych dochodów. Najwyższa kwota jest dostępna dla osób osiągających zarobki na poziomie:
- 1090 złotych w gospodarstwie wieloosobowym,
- 1526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym.
Im wyższe zarobki beneficjentów, tym niższa kwota przyznanego dofinansowania. Aby zostać beneficjentem programu, trzeba złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska lub Urzędu Gminy. Dofinansowanie można otrzymać na rozpoczęte inwestycje
w terminie do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku oraz dopiero planowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne.
Czym są prace termomodernizacyjne nieruchomości?
Realizacja prac termomodernizacyjnych w nieruchomościach mieszkalnych polega
na wymianie takich elementów, jak:
- stolarka okienna i drzwiowa,
- montaż ocieplenia ścian zewnętrznych,
- docieplenie przegród ściennych, stropów i podłóg,
- wymiana kompletnego systemu instalacji grzewczej,
- montaż systemów wentylacyjnych.
Można powiedzieć, że prace termomodernizacyjne to czynności, które umożliwiają zwiększenie efektywności energetycznej nieruchomości. Poprawienie cech technicznych budynku zmniejsza zużycie energii potrzebnej, np. na ogrzewanie, wentylację oraz ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – gdzie kupić niezbędne materiały?
Jeśli chcesz przeprowadzić prace termomodernizacyjne swojej nieruchomości, potrzebujesz jak najlepszych materiałów. Wymiana stolarki drzwiowej i okiennej to podstawa,
aby ograniczyć utratę ciepła z wnętrza nieruchomości, szczególnie w sezonie grzewczym. Najlepsze okna, drzwi i rolety zewnętrzne możesz kupić w firmie DAKO. To firma, która dostarcza na rynek innowacyjne rozwiązania. Produkty stolarki okiennej i drzwiowej DAKO świetnie nadają się do realizacji kompleksowych prac termomodernizacyjnych budynku.