Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – czy warto je mieć?

Zalanie mieszkania może spowodować poważne straty – niestety w blokach i wieżowcach takie wypadki się zdarzają. Jak chronić się przed takimi sytuacjami? Co robić, gdy dojdzie do zalania mieszkania? To warto wiedzieć.

ubezpieczenie mieszkania od zalania

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie od zalania?

Zalanie mieszkania to coś, z czym musisz się liczyć, jeżeli mieszkasz w budynku wielokondygnacyjnym. Wyciek wody w lokalu, znajdującym się bezpośrednio nad Twoim mieszkaniem, może spowodować duże uszkodzenia – zniszczone mogą zostać nie tylko sufit i ściany, ale także podłoga, meble i sprzęt AGD. Wystarczy niezakręcony kran, nieszczelna instalacja, awaria pralki czy zmywarki w mieszkaniu sąsiada. Do zalania mieszkania nie zawsze dochodzi jednak z winy sąsiada – może być spowodowane przez wady konstrukcyjne budynku czy uszkodzenie rur biegnących w pionie. Szkody mogą zostać spowodowane także przez intensywne opady deszczu czy topniejący na dachu śnieg.

Takim sytuacjom trudno zapobiec – można jednak zabezpieczyć się na wypadek ewentualnego zalania. Z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie mieszkania, które będzie obejmowało szkody spowodowane zalaniem. To prosty i skuteczny sposób, dzięki któremu unikniesz strat. Ile kosztuje ubezpieczenie od zalania? Wysokość składki ustalana jest przez ubezpieczyciela – pod uwagę brany jest metraż i wartość mieszkania, typ zabudowy, wiek budynku.

Gdzie zgłosić zalanie mieszkania przez sąsiada?

Zalanie mieszkania w pierwszej kolejności należy zgłosić samemu sąsiadowi. Ważne jest, by jak najszybciej wykryć źródło wycieku i w miarę możliwości zatamować go. Konieczne może być zakręcenie wody w pionie – w takiej sytuacji konieczne może być skontaktowanie się z zarządcą nieruchomości lub spółdzielnią.

Jeżeli Twoje mieszkanie jest ubezpieczone, skontaktuj się z ubezpieczycielem. Wyśle on rzeczoznawcę, który obejrzy i wyceni powstałe szkody. To ważne, by nie usuwać ich przed przeprowadzeniem oględzin. Możesz także samodzielnie udokumentować skutki zalania – warto sfotografować uszkodzenia.

Zalanie mieszkania a brak ubezpieczenia

Jeżeli Twoje mieszkanie jest ubezpieczone od skutków zalania, polisa pokryje koszty usunięcia szkód – np. odmalowania ścian, wymiany tapet czy paneli, położenia nowego parkietu. Środki z ubezpieczenia powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni od zalania. Jeżeli do zalania mieszkania doszło z winy sąsiada lub spółdzielni, ubezpieczyciel we własnym zakresie wykona regres, czyli wyegzekwuje środki, które wypłacił Ci w ramach odszkodowania. Cały proces nie wymaga Twojego udziału – Ty musisz tylko zgłosić fakt zalania.

W sytuacji, gdy Twoje mieszkanie nie jest ubezpieczone, wyegzekwowanie od sprawcy odszkodowania może być nieco bardziej skomplikowane. Jeżeli sąsiad zgodzi się pokryć koszty naprawy z własnych środków, sprawę można załatwić polubownie. Jeżeli jednak nie uda wam się dojść do porozumienia, konieczne może być dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Ubezpieczenie mieszkania od zalania uchroni Cię przed stratami i niepotrzebnym stresem.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria Inne

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany