Ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – jak się za to zabrać?
Spis treści
Wynajmowanie mieszkania wiąże się z pewnymi niedogodnościami i ryzykami, przed którymi można i warto się zabezpieczyć poprzez wykupienie ubezpieczenia nieruchomości. Jak się zabrać za tę procedurę? Przyjrzyjmy się sprawie z punktu widzenia zarówno najemcy (lokatora), jak i wynajmującego (właściciela).
Perspektywa najemcy (lokatora)
O ile kwestia polisy obejmującej konstrukcję i elementy stałe budynku, jak ściany, sufity czy wyposażenie łazienkowe i kuchenne leży po stronie właściciela, o tyle ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości powinno skupiać się na mieniu ruchomym, czyli takim, które nie jest przypisane do konkretnego mieszkania. Chodzi m.in. o meble, dekoracje, telewizor, lodówkę, pralkę i inne sprzęty gospodarstwa domowego. Co ważne, najemca powinien być zainteresowanie ich ubezpieczeniem niezależnie od tego, czy należą do niego, czy do właściciela nieruchomości. Dlaczego?
Ubezpieczenie leży w interesie najemcy w szczególności, gdy wnosi on do mieszkania własny majątek. Jednocześnie powinien jednak chronić się przed skutkami finansowanymi szkód wyrządzonych w przedmiotach będących własnością właściciela mieszkania, który je w nim zostawił. Przy wyborze takiego ubezpieczenia należy sprawdzić, jakiego rodzaju wyposażenie obejmuje, tak aby mieć pewność, że wszelkie wartościowe przedmioty znajdujące w mieszkaniu zawierają się w polisie.
Dobierając ubezpieczenie mienia ruchomego, bardzo istotna jest precyzyjna wycena wyposażenia, tak aby ewentualne odszkodowanie pozwoliło na odtworzenie wartości ewentualnie utraconego dobytku. Zaniżanie wartości mija się zatem z celem, bo nie pozwala na powrót do takiego stanu, w jakim ubezpieczone przedmioty zostały skradzione czy zniszczone z jakiegokolwiek powodu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa składka.
Ile kosztuje taka polisa? Jak to zwykle bywa w przypadku podobnych pytań, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest niemożliwe, ponieważ zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia, czyli od ustalonej przez kupującego maksymalnej kwoty odszkodowania. Można jednak przyjąć, że standardowe ubezpieczenie mienia ruchomego kosztuje co najmniej ok. 200 zł rocznie.
Perspektywa wynajmującego (właściciela)
Przejdźmy teraz to perspektywy właściciela, który chce zabezpieczyć nieruchomość. Właśnie po jego stronie leży wspomniana już konieczność wykupienia polisy chroniącej finansowo na wypadek zniszczeń w murach i elementach stałych mieszkania, które są do niego przynależne. Najemca nie ma w tej kwestii żadnego interesu, bo nieruchomość po prostu nie jest jego własnością. Ubezpieczenie murów i elementów stałych zależy głównie od wartości mieszkania i z reguły kosztuje podobnie jak samego mienia ruchomego, czyli od ok. 200 zł wzwyż. Wiele ofert można znaleźć w serwisie ubezpieczeniemieszkania.pl.
Jeśli właściciel pozostawia w mieszkaniu wartościowe wyposażenie ruchome, również warto je włączyć do ubezpieczenia. Tym samym można mieć pewność, że w razie zniszczeń przez najemcę towarzystwo wypłaci stosowne odszkodowanie. Oczywiście istnieje przy tym możliwość ubiegania się o rekompensatę od najemcy i rozliczenia poniesionych szkód, np. w ramach pobranej wcześniej kaucji. Pojawia się w tym momencie pytanie: kto powinien wykupić ubezpieczenie mienia ruchomego – właściciel czy najemca? Warto tę kwestię omówić wspólnie i wybrać najdogodniejsze rozwiązanie z punktu widzenia obu stron.