Agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy – zasilanie awaryjne gdy zabraknie prądu

Przerwa w dostawie prądu może się okazać niemałym problemem dla funkcjonowania gospodarstwa domowego. To od działania instalacji elektrycznej zależy bowiem działanie wszystkich urządzeń i sprzętów – są do niej podłączone piece CO, lodówka, bojler, oświetlenie, komputer czy system alarmowy. Na wypadek awarii zasilania z sieci warto mieć przygotowane awaryjne zasilanie domu, które pozwoli nam podtrzymać pracę wszystkich urządzeń, cieszyć się ciepłem i światłem, a wreszcie – uniknąć strat.

Jak powinno wyglądać zasilanie awaryjne domu? Jakie urządzenie zapewni nam nieprzerwaną dostawę energii elektrycznej? W jaki agregat warto zainwestować i jak go podłączyć do instalacji? W jakich sytuacjach należy zadbać o zasilanie awaryjne?

Jak działa agregat prądotwórczy?

Urządzeniem, które świetnie sprawdza się w przypadku konieczności uruchomienia zasilania awaryjnego, jest oczywiście agregat prądotwórczy, inaczej generator prądu. Zasada jego działania jest dość prosta. Jest on wyposażony w spalinowy silnik wewnętrznego spalania – energia powstająca w wyniku spalania paliwa zamieniana jest na energię mechaniczną poruszającą wirnikiem prądnicy. Ruch wirnika z kolei generuje wytwarzanie energii elektrycznej.

W ten sposób jedna maszyna może zapewnić naszemu domowi nieprzerwane dostawy prądu potrzebnego do działania wszelkich domowych sprzętów, urządzeń, instalacji centralnego ogrzewania. Przydaje się także na działce bez dostępu do energii elektrycznej, na przykład do zasilania kosiarki elektrycznej lub lodówki turystycznej.  

W jakich sytuacjach warto mieć agregat?

Właściwie w każdej sytuacji warto mieć pod ręką gotowy do użycia generator – awaria prądu może się przydarzyć w najmniej spodziewanym momencie. W większości przypadków lepiej wynająć agregat prądotwórczy. Koszty wynajmu nie są wysokie, zwłaszcza gdy porównamy je na przykład z kosztem zepsutego jedzenia z zamrażalnika. Taka sytuacja ma miejsce właśnie w przypadku zaniku napięcia z sieci energetycznej.

Oczywiście w pewnych okolicznościach warto zdecydować się na zakup własnego generatora prądu. Kiedy na przykład dysponujemy działką, do której nie ma przyłączy z sieci energetycznej lub gdy często podróżujemy na camping.

Jaki agregat wybrać?

Na rynku dostępne są dziesiątki modeli generatorów do awaryjnego zasilania domu. Różnią się one między sobą mocą i rodzajem paliwa potrzebnego do ich działania. W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru konkretnego urządzenia, należy skontaktować się z pracownikiem wypożyczalni, który dopasuje generator do potrzeb użytkownika. Od wyboru rodzaju paliwa zależeć będzie komfort i koszt użytkowania generatora. Do wyboru mamy trzy warianty:

  • agregaty z silnikami benzynowymi – są dość drogie w eksploatacji ze względu na ceny benzyny, ale też wygodne w użyciu,
  • agregaty z silnikami diesla – tańsze w użytkowaniu niż benzynowe. Trzeba pamiętać, że nie wolno ich stosować w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na emisję spalin
  • agregaty zasilane gazem LPG – mają wysokie spalanie, ale pracują niezawodnie i dość cicho.

Funkcje generatora, które mogą się przydać

W praktyce sprawdzić się mogą dodatkowe funkcje generatora, które nie tylko stanowić będą dodatkowe zabezpieczenie sprzętów wrażliwych na nagły brak prądu (komputery i laptopy, piec, sterowniki oświetlenia), ale także podniosą komfort użytkowania urządzenia:

  • elektroniczny rozrusznik – pozwala włączyć zasilanie za pomocą włącznika,
  • elektroniczna stabilizacja napięcia – przydaje się, gdy do awaryjnego zasilania podłączony jest sprzęt wrażliwy na nagłe spadki napięcia i brak zasilania – dotyczy to przede wszystkim komputerów,
  • system tłumienia hałasu – sprawdzi się w przypadku, gdy generator ustawiony jest w pomieszczeniu gospodarczym.

Jak używać zasilania awaryjnego?

Omówić należy także samą instalację, do której podłączony ma być agregat, przy czym trzeba wiedzieć, że nie ma uniwersalnego schematu opisującego jej budowę – zależeć będzie ona od układu sieci energetycznej, typu przełączników sieć – agregat oraz oczywiście samego rodzaju agregatu. Dla każdego przypadku schemat powinien więc zostać indywidualnie zaprojektowany.

System zasilania awaryjnego to zespół urządzeń, których zadaniem jest ochrona poszczególnych odbiorników przed niespodziewanymi zakłóceniami pochodzącymi z sieci energetycznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń wrażliwych – komputerów, pomp, pieców czy serwerów.

Instalacja awaryjnego zasilania

System awaryjnego zasilania podłączany jest bezpośrednio do domowej instalacji elektrycznej. Składają się na niego następujące elementy:

  • przetwornica – inaczej konwerter mocy. Jej zadaniem jest zmiana natężenia i napięcia wyjściowego tak, aby odpowiadały one podłączonym do sieci odbiornikom i aby uniknąć strat mocy;
  • akumulator – to on magazynuje prąd, od jego pojemności zależy więc na jak długo wystarczy nam energii po awarii sieci. Jest ładowany przez prostownik;
  • sterownik – to rodzaj komputera, który steruje innymi elementami układu. Jego zadaniem jest wyłapanie problemów z dostępnością prądu i przełączenie zasilania na zasilanie awaryjne domu;
  • prostownik – ładuje akumulator z prądu sieciowego.

Instalacja zasilania awaryjnego będzie bazował na dwóch najważniejszych elementach – agregacie prądotwórczym oraz zasilaczu UPS.

Zasilanie awaryjne do różnego rodzaju sprzętów i urządzeń

Zasilacz awaryjny działający na zasadzie UPS może być wykorzystywany do utrzymywania napięcia w przypadku pomp ciepła, pieców centralnego ogrzewania, komputerów, lodówek i chłodziarek a nawet systemów solarnych. Zabezpiecza je przed awariami spowodowanymi brakiem prądu w układzie.

Zabezpieczenia typu UPS to zasilacze, które przetwarzają napięcie cały czas (UPS online) lub tylko w przypadku braku napięcia sieciowego (UPS offline). Który z nich wybrać – to zależy od potrzeb użytkownika. UPS online to zabezpieczenie, które działa bez przerwy, a więc z jednej strony powoduje większe zużycie energii i wymaga chłodzenia, z drugiej jednak idealnie sprawdza się przy bardzo czułych na brak napięcia urządzeniach.

Przeznaczenie zabezpieczenia UPS offline jest takie samo, ale jest to zasilacz tańszy w eksploatacji (nie pracuje długi czas bez przerwy, nie pobiera więc prądu) i cichszy, ale też nie likwiduje zakłóceń sieciowych przy zasilaniu z sieci. To, jaki zasilacz awaryjny UPS wybierzemy, zależeć będzie zarówno od rodzaju sprzętu, który ma być do niego podłączony, jak i od ilości godzin, przez które przetwornica będzie pracowała bez przerwy.

Jak podłączyć zasilacze awaryjne?

Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom domu, trzeba mieć pewność, że instalacja została poprawnie zaprojektowana i podłączona. Podłączenie może wykonać więc tylko doświadczony elektryk, aby uniknąć porażenia prądem osób postronnych. Nie tylko zamontuje on instalację tak, aby działała poprawnie, ale też sprawdzi przebieg napięcia

Łącząc funkcjonalność i niezawodność agregatu prądotwórczego oraz poprawnie zaprojektowanej i podłączonej instalacji zasilania awaryjnego, możemy być całkowicie spokojni nie tylko o nieprzerwane dostawy prądu do zasilania naszych sprzętów, ale także o bezpieczeństwo tych sprzętów.

Agregat prądotwórczy
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria inteligentnego domu

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany