Życie w inteligentnym domu
Spodoba Ci się mieszkanie w inteligentnym domu
Spis treści
Inteligentny dom kojarzy się z z nowoczesnością, wygodą i elektroniką. Być może zastanawiasz się, czy mógłbyś zamieszkać w takim domu. Czy Ci się spodoba i czy Cię w ogóle na to stać. Można powiedzieć, że inteligentne domy ,,inteligentnie” przewidują oczekiwania i potrzeby domowników, którzy mogą wydawać polecenia i w pewnym sensie porozumiewać się z domem. Ten tekst pomoże Ci przekonać się, czy osiągniesz nić porozumienia z Twoim przyszłym inteligentnym domem.
Czym jest inteligentny dom?
Inteligencja domu opiera się na zaawansowanej technologii i nowoczesnych systemach elektronicznych zwiększających wygodę i bezpieczeństwo jego użytkowników. Smart Home, czyli inteligentny dom, to zbiorcza nazwa dla urządzeń zdalnego zarządzania i sterowania budynkiem. Można to sobie wyobrażać jako system czujników i nadajników (warto rozważyć polskiego producenta – firmę ZAMEL) połączonych w sieć, która jest kontrolowana automatycznie – nie potrzebuje ingerencji domowników. Choć technicznie sprawa jest dość skomplikowana, od strony użytkownika wszystko jest proste. Na przykład za pomocą odpowiedniej aplikacji na smartfonie mieszkańcy inteligentnego domu są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, kolor i natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, a także oglądać wideo na żywo z monitoringu. W dodatku to wszystko można zrobić na odległość, będąc np. na urlopie. Z założenia inteligentny dom maksymalizuje komfort i bezpieczeństwo domowników, jednocześnie obniżając koszty jego eksploatacji. Czy to jest możliwe?
Ile kosztują inteligentne systemy?
Wielu z nas inteligentny dom wydaje się ciągle jeszcze rzeczą ekskluzywną, dostępną tylko dla bogaczy. W rzeczywistości, inteligentne systemy stają się coraz bardziej powszechne, więc ich ceny z roku na rok spadają. Dziś praktycznie każdy nowy dom zawiera co najmniej podstawowe rozwiązania w tym zakresie. Trudno przedstawiać konkretne kwoty, bo nie można ot tak, po prostu wejść i wybrać jeden z inteligentnych domów dostępnych na sklepowej półce. Chociaż są firmy, które zajmują się tym kompleksowo: Inteligentne rozwiązania od polskiego producenta – zobacz rozwiązania firmy ZAMEL. Każdy element systemu jest optymalizowany do potrzeb użytkowników – jednego zadowolą podstawowe funkcje, inni chcą bardziej zaawansowanych. To wszystko ma wpływ na cenę końcową inteligentnego domu. Więc na początku inteligencja Twojego domu będzie Cię kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Gdzie więc można poczynić oszczędności?
Ekologia i bezpieczeństwo inteligentnych domów
Jednym z podstawowych atrybutów inteligentnych budynków jest ekologia. Inteligentne systemy optymalizują korzystanie z urządzeń domowych, a co za tym idzie, oszczędzają prąd. Odpowiednie aplikacje wyłączają i włączają urządzenia elektryczne dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Poza tym monitorują ich pracę pod względem ilości zużywanej energii. To proste – brak niepotrzebnie działającego sprzętu to niższe rachunki za prąd.
,,My home is my castle” – dom ma być synonimem bezpieczeństwa. System czujników i kamer w inteligentnym domu pozwoli Ci wykryć objawy tlącego się pożaru, domknie okna, gdy zauważy burzę lub silny wiatr czy dostosuje wentylację w przypadku zwiększonej emisji dwutlenku węgla. Zabezpieczy też przed kradzieżą i nieproszonymi gośćmi, zwłaszcza pod nieobecność domowników. Dostawcą nowoczesnych rozwiązań w zakresie monitoringu i czujników ruchu jest polska firma ZAMEL.
Podsumowując, inteligentny dom to nowoczesne i komfortowe rozwiązanie. Życie w takim domu jest łatwiejsze, bezpieczniejsze i pro-ekologiczne. Z pewnością spodoba Ci się mieszkanie w inteligentnym domu.