Sterowanie światłem
Nowoczesne sterowanie światłem – jak zarządzać domowym oświetleniem?
Spis treści
Oświetlenie w domu wymaga zastosowania odpowiednich opraw. To jednak często za mało, by stworzyć praktyczny system. Oprócz tego trzeba zadbać o odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb akcesoria, służące do sterowania poszczególnymi lampami. Opcji w tym momencie jest naprawdę sporo.
Jakie produkty do sterowania oświetleniem warto wykorzystać, gdy tworzy się ciekawe rozwiązania oświetleniowe? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.
Włącznik niejedno ma imię
W większości domów przywykliśmy do tego, że lampami we wszystkich pomieszczeniach steruje się przy pomocy standardowych włączników. Umieszcza się je na ścianach, tuż przy wejściu do pomieszczenia, co ułatwia kontrolowanie warunków.
Jak wyglądają włączniki? Zazwyczaj można się spodziewać klasycznych produktów, jak włączniki przyciskowe, obsługujące jeden lub dwa obiegi elektryczne. Dzięki nim można kontrolować różną liczbę źródeł światła. Modele tradycyjne niekiedy występują też w wariantach specjalistycznych, jak choćby włączniki schodowe (krzyżowe), pozwalające na uruchamianie lamp z dowolnego poziomu schodów, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.
Oprócz rozwiązań tradycyjnych istnieje jednak szereg innych włączników. Pojawiają się choćby stylizowane włączniki retro, do pomieszczeń w stylach historycznych. Takie modele oprócz typowo użytkowych funkcji stają się wówczas efektownym zwieńczeniem aranżacji i prawdziwą ozdobą.
Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem są jednak coraz popularniejsze nowoczesne włączniki światła, w formie dotykowych paneli szklanych. Takie produkty oferuje choćby sklep Gajwer.pl. Dzięki nim włącza się i wyłącza lampy, ale też steruje różnymi parametrami światła. Niektóre modele współpracują z nowoczesnymi rozwiązaniami do sterowania zdalnego, co jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność przestrzeni.
Sterowanie zdalne – dedykowane piloty
Sterowanie zdalne przybiera rozmaite formy. Od lat stosuje się choćby rozwiązania stawiające na dedykowanego pilota, który w wielu przypadkach pozwala na sterowanie lampami w całym domu.
Najczęściej użytkownicy decydują się obecnie na stosowanie wygodnych pilotów na podczerwień, działających na takich zasadach, jak urządzenia do telewizorów. Dzięki nim włącza się i wyłącza wszystkie punkty świetlne. W wielu przypadkach da się także sterować innymi parametrami światła, jak choćby natężenie.
Sterowanie oświetleniem przy pomocy aplikacji
Jeszcze więcej możliwości daje sterowanie lampami za pośrednictwem domowej sieci WiFi i dedykowanych aplikacji mobilnych, ściąganych bezpośrednio na prywatne urządzenia mobilne (telefony lub tablety). Pozwala to mieć zawsze przy sobie urządzenie do kontrolowania warunków oświetleniowych.
Jeśli dodatkowo zainstaluje się specjalne smart produkty oświetleniowe (inteligentne lampy i smart żarówki LED), wówczas zyskuje się dodatkowo kontrolę nad temperaturą barwową, kolorem światła, a nawet można zapisywać konkretne ustawienia na przyszłość.
Komendy głosowe i nowoczesne sterowanie domowymi lampami
Nowoczesne technologie nie ograniczają się jednak wyłącznie do urządzeń tego typu. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na sterowanie oświetleniem w domu przy pomocy asystentów głosowych. Komendy głosowe to sposób na włączanie i wyłączanie lamp bez konieczności odrywania się od dotychczasowych obowiązków.
Wiele współczesnych rozwiązań oświetleniowych działa bez trudu w ramach systemów typu Smart House. Dzięki temu kontrolowanie warunków staje się znacznie wygodniejsze, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowników, a w wielu przypadkach pozwala też zatroszczyć się o domowy budżet.
Sterowanie domowymi lampami – zwieńczenie systemu oświetleniowego
Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe stawiają na trwałość, energooszczędność i komfort użytkowania. Dotyczy to zarówno żarówek, opraw, jak urządzeń do sterowania lampami. Warto stawiać na funkcjonalne technologie, jak panele szklane lub rozwiązania zdalne, dzięki którym obowiązki stają się prostsze, a standard życia znacząco wzrasta.