Szeroki monitor do pracy

Szeroki monitor do pracy? Dla kogo to najlepszy wybór?

Zastanawiasz się nad nowym sprzętem do domowego biura? Warto rozważyć szeroki monitor do pracy. Popularność tych urządzeń nie wzięła się znikąd — znajdują zastosowanie podczas wykonywania służbowych obowiązków, a dodatkowo sprawiają, że korzystanie z monitora po godzinach jest jeszcze przyjemniejsze. Pytanie pozostaje, czy taki monitor to dobry wybór w Twojej sytuacji? Czy każdy faktycznie powinien sięgnąć po monitor do pracy? Poznaj wady i zalety dużych monitorów oraz najważniejsze elementy, które musisz wziąć pod uwagę przy ich wyborze.

Monitor panoramiczny do domu — jaka wielkosc wybrac

Na co zwrócić uwagę kupując monitor do pracy?

Monitor odpowiedni do pracy to niekoniecznie ten sam model, który świetnie sprawdzi się do grania. Przy wyborze urządzenia do pracy warto kierować się nie tylko jego rozmiarem, ale również jakością wykonania czy najważniejszymi parametrami, które wpływają na komfort używania. Kupując monitor do pracy, nie zapomnij o takich aspektach jak:

Rodzaj matrycy

Typ matrycy decyduje nie tylko o tym, co widzimy na ekranie pod postacią kontrastu, odwzorowania kolorów czy głębokości nasycenia czerni. Wpływa również na kąty widzenia czy czas reakcji monitora. Matryce różnią się też ceną i zastosowaniem. Niektóre lepiej sprawdzają się w monitorach dla grafików (i są odpowiednio droższe), a inne modele będą uniwersalne niezależnie od wykonywanego zawodu (a dodatkowo są tańsze). Dostępne monitory do pracy mają matryce IPS, VA lub TN.

Regulacja ustawienia

Wielogodzinna praca przy źle ustawionym monitorze nadwyręża plecy i szyję. Koniecznie zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie szeroki monitor jest regulowany w pionie oraz w poziomie. Dzięki temu dopasujesz go do poziomu wzroku niezależnie od wysokości biurka czy krzesła.

Ochrona oczu

W dużym monitorze do pracy nie powinno zabraknąć dodatkowych technologii chroniących przed zmęczeniem i nadwyrężeniem oczu. Przykładowo:

  • Flicker Free — zmniejsza migotanie obrazu;
  • Eye Saver — redukuje ilość niebieskiego światła;
  • zakrzywiony ekran — naturalny kształt dla oka zmniejsza jego zmęczenie;
  • matowa matryca — zmniejsza refleksy na powierzchni monitora.

Jakie korzyści niesie za sobą używanie szerokiego monitor w pracy?

Na zakup dużego monitora do pracy decydujący wpływ ma to, w jaki sposób wpływa on na szybkość i wygodę wykonywania zadań. Po pierwsze, duży monitor zapewni Ci o wiele więcej miejsca na ekranie. Oznacza to, że możesz uruchomić większą liczbę programów czy zakładek niezbędnych do wykonywania służbowych obowiązków. Nie musisz poświęcać jednej na rzecz drugiej ani nieustannie dopasowywać rozmiaru okien, aby zapewnić sobie dobrą widoczność.

Szeroki monitor do pracy wpływa też na wygodę w takim branżach jak IT, finanse, design czy architektura. Monitor dla programisty (i wielu innych specjalistów) musi oferować dużą przestrzeń do swobodnego korzystania z wielu źródeł jednocześnie. Z kolei szeroki monitor w przypadku montażystów ułatwia przycinanie i scalanie nagrań bez czasochłonnego przybliżania odpowiedniego fragmentu nagrania.

Jakie wady może mieć szeroki monitor komputerowy?

Każde, nawet najlepsze urządzenia nie zawsze jest pozbawione wad. W przypadku szerokich monitorów do pracy ich największa zaleta przez niektóre osoby może być postrzegana również jako wada. Chodzi o wielkość monitora. Szerokie urządzenia o dużej przekątnej zajmują więcej miejsca na biurku i na ścianie. Co więcej, zbyt duże urządzenie może pogarszać ergonomię pracy, ponieważ wymaga zachowania odpowiedniej odległości oczu od ekranu. Pamiętaj jednak, że obie te wady można zminimalizować wybierając nie za duży monitor oraz poprzez zachowanie odpowiedniej ergonomii.

Podsumowanie

Szeroki monitor ma wiele zalet, które pozytywnie wpływają na wykonywane obowiązków w biurze lub w domu. Większą przestrzeń do pracy uzyskasz już za pomocą jednego monitora. Co więcej, szerokie monitory należą do nowej generacji produktów, dlatego są naszpikowane technologiami, chroniącymi oczy przed nadwyrężeniem i zmęczeniem. To dobry wybór dla niemal każdej osoby spędzającej wiele godzin przy komputerze, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę drobne wady.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Szeroki monitor do pracy
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria inteligentnego domu

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany