Zwrot podatku z zagranicy

Dlaczego niektórzy nie zgłaszają się po zwrot podatku z zagranicy

Każda osoba legalnie pracująca za granicą ma prawo upomnieć się o zwrot podatku. Dlaczego więc pewna część osób w ogóle nie stara się o to, aby go zdobyć? Jednym z powodów jest brak świadomości u niektórych osób na temat tego, że mogą zgłosić się po swoją nadpłatę. Innym powodem są mity, na których zamierzamy się skupić w tym artykule. Postaramy się obalić najbardziej popularne z nich, aby każdy mógł swobodnie odzyskać nadpłacony podatek.

Nie każdy może zgłosić się po zwrot podatku

laptop i rozliczenie podatku

Jeden z najczęściej powtarzanych mitów wśród osób pracujących za granicą mówi, że nie każdy może zgłosić się po wpłaconą nadpłatę. Zwrot podatku jest uważany za bardzo skomplikowany proces, który wymaga całego pliku dokumentów, a te z kolei bardzo trudno zdobyć.

Wszystko to jest na szczęście mitem, ponieważ odzyskanie nadpłaconego podatku jest naprawdę proste. Urząd skarbowy wymaga od pracownika złożenia tylko kilka podstawowych dokumentów, a wśród nich zazwyczaj znajdują się:

  • Kopia dokumentu tożsamości, może być dowód osobisty;
  • Formularz od pracodawcy podsumowujący wypłaty oraz wpłacony podatek lub ostatnie odcinki wypłaty;
  • PIT z Polski lub innego kraju, w którym pracowałeś w tym samym czasie (opcjonalnie);
  • Meldunek z danego kraju (opcjonalnie).

Wszystkie dokumenty wystarczy dostarczyć do urzędu skarbowego i czekać zazwyczaj kilka miesięcy na informację o kwocie nadpłaty. Każdy, kto pracował nawet tydzień za granicą, oczywiście legalnie, może bez żadnych problemów zgłosić się po zwrot podatku.

Zgłaszanie się po zwrot podatku nie jest opłacalne

Niektóre osoby często powtarzają, że po zwrot podatku nie opłaca się zgłaszać, ponieważ jest on naprawdę niski i niewart zachodu. Okazuje się, że jest to kolejny mit, ponieważ suma zwrotu może być całkiem wysoka. Średnie kwoty zwrotu w poszczególnych państwach to:

  • Wielka Brytania wypłaca średnio 753 funty
  • Holandia oferuje około 816 euro
  • Niemcy wypłacają średnio 748 euro na zwrot podatku

Z pewnością od razu zauważysz, że te sumy wcale nie są takie niskie i mogą całkiem sprawnie zasilić budżet domowy, więc tym bardziej warto zgłosić się po podatek. Są to pieniądze, które każdemu pracownikowi się legalnie należą.

Warto wiedzieć, że powyższe sumy są uśrednione i kwota zwrotu podatku w przypadku każdej osoby będzie zupełnie inna. Jeśli chcesz się koniecznie dowiedzieć, jakiej sumy możesz się spodziewać, skorzystaj z kalkulatora zwrotu podatku, który pozwoli oszacować sumę bliską tej rzeczywistej. Kalkulator podatkowy jest darmowy i można go łatwo znaleźć online.

Po powrocie do Polski nie można już zwrócić się po nadpłatę

Wiadomo, że powrót po emigracji zarobkowej do Polski zawsze wiąże się z zamknięciem wielu spraw, więc ten czas raczej nie sprzyja dodatkowym czynnościom, jaką jest na przykład składanie dokumentów o przyznanie zwrotu podatku. Można też o tym łatwo zapomnieć i wrócić do kraju bez zgłoszenia się o nadpłatę.

Jeden z popularniejszych mitów mówi, że po powrocie do kraju nie można już prosić urzędu skarbowego o wypłatę nadpłaty. Jak można się domyślać, jest to oczywiście nieprawda. Okazuje się, że po nadpłatę można zgłaszać się nawet do 5 lat po ukończeniu pracy za granicą (w zależności od kraju). W tym czasie możesz znajdować się w Polsce lub w innym państwie.

Wiele osób lubi załatwiać sprawy tego typu osobiście, co jest zupełnie zrozumiałe. Jeśli jednak w danym momencie nie możesz wyjechać z kraju lub nie masz czasu się tym zająć, to wiedz, że są agencje, które mogą Ci pomóc w odzyskaniu zwrotu podatku i dzięki nim możesz otrzymać maksymalną kwotę swojej nadpłaty.

Zwrot podatku nie jest legalny

Jednym z mitów, który nie pozwala niektórym pracownikom zgłosić się po zwrot swojej nadpłaty, jest to, że zwrot podatku jest nielegalny. Pracownicy z Polski nie mogą zgłaszać się po zwrot w innym kraju, więc nie warto nawet się tym przejmować.

Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ zwrot podatku jest jak najbardziej legalny i należy się każdemu obcokrajowcowi, który dostał od pracodawcy odpowiednią umowę o pracę. Nawet jeśli w tym samym czasie pracujesz w Polsce lub w jakimkolwiek innym państwie, to najgorsze, co może Cię spotkać, to nieuwzględnienie przez urząd ulg podatkowych, dzięki którym zwrot podatku byłby większy. Nikt jednak nie może Ci zabronić zgłosić się po nadpłatę.

Po odzyskaniu podatku nie możesz już pracować w danym kraju

Od dawna powtarzany mit, który został obalony już wiele razy, mówi, że po odzyskaniu swojej nadpłaty, pracownicy tracą możliwość pracy w kraju, w którym dotychczas pracowali. W tym micie nie ma jednak żadnej prawdy, ponieważ po zwrot podatku każdy pracownik, nawet ten z zagranicy, może się legalnie zgłaszać co rok.

Jeśli jest to bardziej wygodne, można prosić o zwrot podatku co kilka lat, byle tylko nie przekroczyć ostatecznego terminu, który w każdym państwie może wyglądać trochę inaczej. Po otrzymaniu nadpłaty można bez żadnych przeszkód wrócić do pracy.

Zwrot podatku z zagranicy
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria inteligentnego domu

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany