Kabiny prysznicowe przyścienne
Kabina prysznicowa przyścienna
Spis treści
Jeśli zdecydujemy się na zakup kabiny, musimy wiedzieć, gdzie chcemy ją umieścić. W sytuacji, gdy mamy przygotowaną wnękę, mamy możliwość zamontowania samych drzwi kabinowych. Natomiast, jeżeli planujemy ustawić kabinę w rogu, warto kupić narożną – trójścienną lub czterościenną. Istnieje także inna możliwość – montaż kabiny przy ścianie. Wówczas wybieramy kabiny trójścienne i czterościenne.
Najistotniejszym kryterium kabiny prysznicowej przyściennej jest jej rozmiar. By kąpiel stała się przyjemna, powinna on posiadać wymiary 90×90 cm lub 80×80 centymetrów. Ważny jest także sposób otwierania drzwi – najlepiej, gdy kupimy przesuwne, bo zajmują mało miejsca. Mamy możliwość wyboru również kształtu kabiny – może ona posiadać podstawę kwadratu lub koła. Drugi model jest chętniej stosowany – na pewno sprawdzi się w łazienkach o niewielkim metrażu.
Drzwi do kabiny prysznicowej
Kabina prysznicowa stanowi jeden z najważniejszych elementów, ponieważ zwykle to od niej rozpoczynamy projektowanie łazienki. Współczesny rynek oferuje przeróżne ich modele. Ważne, abyśmy dokonali dobrego wybory, biorąc pod uwagę nasz gust oraz możliwość wnętrza. Nie musimy tego urządzenia kupować w hurtowni czy sklepie, możemy złożyć na nie zamówienie u fachowca. Jest to komfortowy sposób, ponieważ wtedy będziemy posiadaczami kabiny prysznicowej w 100% spełniającej nasze wymagania.
Niezwykle ważnym elementem w kabinie są drzwi. Najczęściej wybiera się drzwi przesuwne dwustronnie w kabinie okrągłej i kwadratowej. Do innych, mniej popularnych rozwiązań należą: drzwi dwustronnie otwierane, dwustronnie zsuwane, zsuwane, harmonijkowe i rozchylane.
Najważniejsze, aby przed montażem drzwi, sprawdzić ile miejsca będą zajmowały po otwarciu, a także ile miejsca pozostanie w środku. Te dwie cechy przemawiają za drzwiami przesuwnymi. Natomiast trwałość zawiasów w porównaniu do rolek jezdnych przemawia za systemem drzwiowym otwieranym na zewnątrz.
Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych
Obecnie wielu producentów proponuje kabiny prysznicowe dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Posiadają one obszerne wnętrze, umożliwiające wjechanie na wózku inwalidzkim, a w razie konieczności pomoc innej osoby podczas kąpieli.
Podstawowym warunkiem w kabinie prysznicowej dla niepełnosprawnych jest brak progu. Minimalna wysokość brodzika powinna wynieść 100×100 cm, powierzchnia musi mieć spadek 1-2% w kierunku kratki ściekowej, którą mamy możliwość umieszczenia w narożu brodzika lub pod krzesełkiem. W sprzedaży dostępne są bardzo wygodne, płytkie brodziki o głębokości 2 cm z akrylu bądź ze stali nierdzewnej. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa i ma fabrycznie ukształtowany spadek.
Pamiętajmy, że gdy osoba niepełnosprawna ma problemy ze staniem, powinniśmy zamontować krzesełko. Siedzisko umieszczamy na wysokości 50 cm od posadzki i 45 cm od ściany bocznej. Krzesełko wykonuje się z plastiku, a dla jeszcze większej wygody wykłada się je ciepłym winylem.