Wzory układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Zadbany, atrakcyjny wizualnie teren wokół posesji stanowi wizytówkę domu oraz wielką dumę każdego posiadacza niewielkiego domku bądź okazałej rezydencji. Eleganckie ścieżki, romantyczne alejki czy praktyczne chodniki to stałe elementy architektury wokół posesji i w ogrodzie.
Kostka brukowa zastąpiła wszystkie inne materiały brukarskie (kamień polny, ciosy kamienne), dając nam nowe możliwości kreowania przestrzeni (układanie w zależności od indywidualnych potrzeb i zapatrywań).
Układanie kostki brukowej to proces żmudny i czasochłonny, jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, do prac remontowych warto zaangażować profesjonalistę.

Wzory układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Źródło obrazka: http://www.fox-travaux.com/uploads/images/gallery-top/Fotolia_24899461_M.jpg

– wiązanie prostokątne;
– wiązanie jodełkowe;
– wiązanie liniowe;
– wiązanie łukowe;
– wiązanie koliste;
– wiązanie zwane plecionką;
– wiązanie rzędowe.

W chwili obecnej, kostka brukowa to podstawowy, najchętniej wykorzystywany materiał do utwardzania nawierzchni (na prywatnych posesjach oraz w miejscach publicznych). Dostępne na rynku wzory dają nam szereg możliwości aranżacyjnych.
Układanie kostki brukowej to sposób na praktyczny podjazd, oryginalną alejkę bądź elegancki chodnik.

Układanie kostki brukowej – cena

Układanie kostki brukowej (cennik – ceny orientacyjne):

– grubość 6 cm/cena za metr kwadratowy – od 25 zł;
– kostka granitowa 8/10 – cena od 50 zł za metr kwadratowy.

Ceny za sprzedaż i układanie kostki brukowej (w dużej mierze) uzależnione są od producenta.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Układanie kostki brukowej (praktyczny poradnik krok po kroku):

1). Tzw. korytowanie (innymi słowy, wykonanie zagłębienia w gruncie rodzimym o głębokości 20 – 50 cm; głębokość uzależniona jest od rodzaju gruntu oraz przewidywanego obciążenia nawierzchni).
2). Ewentualne zamontowanie odwodnienia (instalacja odwodnieniowa może być niezbędna, jeżeli kostkę brukową układa się na stosunkowo dużej powierzchni; wodę odprowadza się na ogół do zewnętrznej kanalizacji deszczowej bądź do studni chłonnej drenażu).
3). Ustawienie krawężników (krawężniki należy zamontować wzdłuż obramowania nawierzchni; na ścieżkach ogrodowych najlepiej umieścić krawężniki chodnikowe, na podjazdach zaś – solidne krawężniki drogowe).
4). Wykonanie tzw. podbudowy stabilizującej grunt oraz przygotowanie warstwy podkładowej (warstwa podkładowa umożliwia równe zamontowanie kostki betonowej); układanie kostki brukowej to zabieg pracochłonny.
5). Ułożenie i zawibrowanie nawierzchni (wielu z nas zadaje sobie pytania – jak ułożyć i jak układać kostkę brukową? Najlepiej aplikować ją rzędami bądź według zaplanowanego wzoru; poszczególne kostki układa się bardzo ciasno, stojąc na ułożonej już nawierzchni).

Układanie kostki brukowej winno odbywać się (najlepiej) po otynkowaniu budynku i wykończeniu ogrodzenia.

Układanie kostki brukowej
Tagi wpisu: ułożenie kostki brukowej cena, kostki brukowej cennik,

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria kostki brukowej

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany