Wentylacja domowa

Wilgoć w budynkach

Budynek, który to jest w dostateczny sposób izolowany, wyróżnia się tym, iż w jego wnętrzu nie ma odpowiedniej wymiany powietrza, jaka powinna zachodzić w sposób naturalny. Naturalna wentylacja w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, co sprawia, że niemożliwe staje się jej regulowanie. Specjaliści budowlani apelują jednak, iż utrzymanie wilgoci w budynku jest aspektem niezwykle ważnym, bowiem to od niego zależy ludzkie zdrowie. Wilgotność w każdym lokalu użytkowym powinna wynosić około czterdzieści pięć procent. Zazwyczaj nie możliwe jest, aby wilgotność utrzymała się na tym poziomie w sposób naturalny, co sprawia, że koniecznie musimy zainstalować kratki wentylacyjne. Warto jest także dokładnie przemyśleć wybór kratki wentylacyjnej, bowiem w przypadku podjęcia złej decyzji nie jest ona w stanie zapewnić wystarczającej wymiany powietrza. W sytuacji, kiedy kratka wentylacyjna wybrana jest nieodpowiednio do parametrów mieszkania wówczas nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń. W konsekwencji w lokalu gromadzą się substancje lotne, a także zapachy, których nie da się łatwo i skutecznie usunąć.

Wentylacja a zdrowie

To sprawia, że osoby, jakie przebywają w takim pomieszczeniu, na co dzień mogą odczuwać dyskomfort. W ten sposób wraz z upływem czasu może także pogarszać się ich stan zdrowia. Jeśli przez dłuższy czas przebywamy w pomieszczeniu, które to nie jest w odpowiedni sposób poddane wentylacji wówczas mogą wystąpić reakcje alergiczne, a nawet problemy z astmą. Brak odpowiedniej wentylacji wpływa nie korzystnie nie tylko na ludzi, ale także na cały budynek. Na ścianach może pojawić się pleśń a także w dużym stopniu może nastąpić pogorszenie się izolacyjności termicznej. Skutki złej wentylacji można dostrzec bardzo szybko. W mieszkaniu mamy do czynienia z grzybami i pleśnią, zaparowanymi szybami, pęcznieniem mebli i podłóg wykonanych z drewna, oraz powolnym niszczeniem całej konstrukcji budynku. Osoby mieszkające w takim budynku mogą z kolei odczuwać złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, a także podrażnienie górnych dróg oddechowych.

Ograniczenie ilości zanieczyszczeń

Kratki wentylacyjne

Źródło obrazka: http://176.31.106.146/zdjecia/z219/2198595/foto/1.jpg

Niezwykle ważne jest to, że aby ograniczyć ową ilość zanieczyszczeń, należy zastosować kratki wentylacyjne. Jeżeli jest to możliwe kratka wentylacyjna musi zostać zamontowana przede wszystkim w łazience i kuchni. Dzięki temu, w naszym mieszkaniu możemy utrzymać wilgotność względną sięgającą od trzydzieści do pięćdziesiąt procent. Dodatkowo powinniśmy regularnie osuszać powietrze, a także usunąć wszelkie potencjalne przyczyny zawilgocenia. Dodatkowo warto jest osuszać wilgotne powierzchnie w sposób regularny, oraz czyścić istniejące kanały wentylacyjne. Oprócz tego musimy także czyścić wszelkie urządzenia, jakie to mają, na co dzień kontakt z wodą. Ważnym elementem jest także wentylacja strychów oraz piwnic.

Kratki wentylacyjne

Wyżej wymienione czynniki sprawiają, że niezwykle ważnymi elementami w naszym mieszkaniu są kratki wentylacyjne a także anemostaty. To sprawia, że decyzja o wyborze kratek wentylacyjnych musi być zawsze w pełni przemyślana, głównie po to, aby w przyszłości uniknąć kosztów związanych z ich wymianą. Kratki wentylacyjne, jakie dziś są produkowane dostępne są w wielu rozmiarach. Dodatkowo wybrać można także materiał, z jakiego zostały wykonane. Mamy, więc do wyboru kratki stworzone z plastiku, blachy stalowej, aluminium, a także blachy ocynkowanej. Ważny jest jednak nie tylko wybór kratki, ale także dobry instalator, który potrafi ja prawidłowo zamontować. Kratka umieszczona przez amatora nie będzie prawidłowo działać a tym samym daleko jej będzie do profesjonalnej użyteczności.

Montaż wentylacji

Każda kratka wentylacyjna musi zostać zamontowana tak, aby spełniała w całkowity sposób swe zadanie. Oczywiście, błędy mogą pojawić się w zbyt krótkich kanałach, czy też w niewłaściwym ociepleniu ciągu. Problemem może być także połączenie w spójny sposób kilku kanałów wentylacyjnych. Może to nastąpić wówczas, kiedy pokoje położone są daleko od siebie czy też wówczas, gdy w mieszkaniu jest zbyt mało kratek wentylacyjnych. Jeśli ciąg stworzony jest w sposób nieprawidłowy, wówczas wentylacja nie będzie działała w pożądany sposób.

Wentylacja w domu
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria kratek wentylacyjnych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany