Jak przygotować metal do malowania ?

Odpowiednie przygotowanie powierzchni jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia jakości i trwałości powłok metalowych. Bez odpowiedniego przygotowania, nawet najbardziej zaawansowane technologie powlekania metalu zawiodą. Aby zamienić pierwsze malowanie metalu w udane doświadczenie, zapraszamy do zapoznania się z pięcioma krokami przygotowania metalu do malowania.

Oczyść powierzchnię

Aby właściwie przygotować nowe powierzchnie metalowe, użyj spirytusu mineralnego do usunięcia tłuszczu i zastosuj podkład antykorozyjny przed malowaniem. W przypadku powierzchni malowanych, które są w dobrym stanie, usuń kurz czystą, suchą szmatką, nadaj powierzchni połysk lekkim szlifowaniem i przetrzyj spirytusem mineralnym, aby zapewnić dobrą przyczepność. Aby usunąć uporczywe zabrudzenia, umyj powierzchnie łagodnym roztworem detergentu lub komercyjnym produktem zalecanym do czyszczenia powierzchni malowanych.

Usuń luźną i łuszczącą się farbę

Jeśli stara farba jest w złym stanie, można ją usunąć za pomocą ręcznej szczotki drucianej, szlifowania lub skrobania. Ponieważ metody te są pracochłonne i zazwyczaj nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wielu profesjonalistów decyduje się na czyszczenie przy użyciu elektronarzędzi, które mogą pomóc w szybkim i łatwym usunięciu farby. Jednak jedną z wad używania elektronarzędzi jest to, że mogą one polerować metalowe powierzchnie, potencjalnie powodując problemy z przyczepnością farby.

Usuń rdzę

Podczas przygotowywania metalu do malowania, sprawdzenie czy nie ma rdzy jest ważne, aby upewnić się, że farba będzie prawidłowo przylegać do powierzchni. Aby przywrócić lekko zardzewiałe powierzchnie metalowe do ich pierwotnego stanu, usuń szczotką luźną rdzę, przeszlifuj powierzchnię i nałóż wysokiej jakości podkład antykorozyjny (np. Cynkal). Podkłady antykorozyjne, znane również pod nazwą inhibitorów rdzy, mogą być stosowane do pokrywania zardzewiałych miejsc i przekształcania ich w nie rdzewiejące, nadające się do malowania powierzchnie.

A co jeśli rdza jest w trudno dostępnym miejscu ? W takich wypadkach nie trzeba jej usuwać. Wystarczy użyć specjalnej gruntoemalii akrylowej. Z pomocą przychodzi nam tutaj produkt naszej rodzimej firmy wcześniej już wspomniany Cynkal. Poniżej przedstawimy liczne zalety tego typu rozwiązania:

cynkal
  • Ten nowoczesny grunt antykorozyjny i emalia w jednym nadaje się do stosowania bezpośrednio na metal bez gruntowania
  • Dotyczy to wszystkich rodzajów metali (stal, ocynk, aluminium, miedź
    itp.)
  • Dzięki barierze ochronnej PTFE posiada podwyższoną odporność na
    promienie UV, zabrudzenia i korozję.
  • Zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną metali: min. 5 lat pod warunkiem przestrzegania zaleceń producenta.
  • Wszechstronne zastosowanie, doskonała siła krycia i krótki czas schnięcia. Dostępna w szerokiej gamie trwałych oraz żywych kolorów, a także efektów specjalnych: struktura, miox, metaliczny, młotkowy
  • Cynkal to wysoka jakość za bardzo atrakcyjną cenę. Cena wynika z tego, że jest to produkt w 100% polski, produkowany w kraju, a jego wynalazca jest jednocześnie mózgiem fabryki (stąd obniżenie kosztów logistycznych i kadrowych). Do tego dochodzi 5 lat gwarancji od producenta… Czego chcieć więcej ?

Napraw małe dziury i wgniecenia

Aby naprawić dziury i wgniecenia, przeszlifuj powierzchnię aż do gołego metalu i przetrzyj odtłuszczaczem zmieszanym ze spirytusem mineralnym. W przypadku małych dziur i wgnieceń, wstrzyknij odpowiedni kompozyt na bazie epoksydowej bezpośrednio w otwór lub wgniecenie. W przypadku większych otworów należy nałożyć wypełniacz epoksydowy na krawędź otworu, wyciąć kawałek siatki z włókna szklanego większy o około 3 cm od otworu i wcisnąć go w wypełniacz. Następnie pokryj siatkę epoksydem, pracując od krawędzi w kierunku środka otworu.

Zagruntuj powierzchnię

Gruntowanie jest bardzo ważnym krokiem w przygotowaniu metalu do malowania, zwłaszcza jeśli powierzchnia będzie narażona na wilgoć. Aby wybrać odpowiedni podkład, rodzaj metalu, który ma być pokryty wraz z pożądanym wyglądem, wymagania wydajności i warunki środowiskowe powinny być brane pod uwagę. Gruntowanie natychmiast po oczyszczeniu powierzchni jest konieczne, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu oraz powstawaniu rdzy nalotowej (rdza pojawiająca się w ciągu kilku godzin), ale o tym już pisaliśmy na przykładzie produktu Cynkal.

5 kroków przygotowujących metal do malowania
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria lakierów

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany