Sypialnia skandynawska
Niewielka sypialnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?
Spis treści
Sypialnia powinna być przytulna i wygodna – bez względu na to, jak dużym metrażem dysponujemy. Na szczęście nawet w ciasnych wnętrzach da się stworzyć komfortowe warunki do rekreacji i nocnego wypoczynku. Trzeba jednak kierować się pewnymi zasadami aranżacyjnymi, opierając się najlepiej na jednej z minimalistycznych tendencji, jak choćby nurt skandynawski.

Jak zaaranżować niewielką sypialnię, by była zarówno praktyczna, jak i naprawdę stylowa? Czym wyróżnia się styl skandynawski i dlaczego tak dobrze sprawdza się w ciasnych pomieszczeniach? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Styl skandynawski – prostota i funkcjonalność dla ciasnych wnętrz
Skandynawskie aranżacje sprawdzają się w wielu przestrzeniach, również tych o niewielkiej przestrzeni użytkowej. Dlaczego? Ich największą zaletą jest wykorzystanie założeń minimalizmu, czyli ograniczenie zbędnych elementów, stawianie na skrajnie proste bryły, pozbawione nadmiernej, niejednokrotnie przytłaczającej dekoracji. A dominujące w takiej sypialni jasne kolory (biele, beże i szarości), przełamane odcieniami naturalnego drewna i pojedynczymi akcentami intensywniejszych barw, wnoszą do przestrzeni sporo światła oraz sprawiają, że wydaje się ona nieco większa niż w rzeczywistości.
W pokojach urządzonych w skandynawskim stylu króluje przede wszystkim na komfort domowników. Wszystkie elementy są dobierane zatem tak, by zagwarantować wygodę i maksymalną funkcjonalność.
Jakie meble wybrać do małej sypialni?
Jeśli pragnie się urządzić sypialnię w duchu skandynawskim, trzeba zadbać o odpowiednie meble. Najlepiej wybrać konstrukcje pomalowane na biało lub w jasnym odcieniu drewna. Świetnie sprawdzają się skrajnie proste, gładkie szafy (z półkami i szufladami), wyposażone w drzwi przesuwne, co pozwala zwiększyć funkcjonalność ciasnych przestrzeni. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na nich lustra, co ułatwia dobieranie stylizacji przed wyjściem z domu, ale też optycznie rozjaśnia wnętrze.
W centrum pokoju powinno znaleźć się oczywiście wygodne łóżko. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić miejsce, warto wybrać model z szufladami pod spodem, w których można schować zapasowe komplety pościeli, poduszki, koce etc. Pewnym rozwiązaniem bywa również kanapa z funkcją spania, która w ciągu dnia staje się wygodnym meblem do siedzenia. Zamiast zwykłych stolików nocnych można wybrać szafki do schowania podręcznych drobiazgów.
Dodatki i oświetlenie w duchu skandynawskim – niewielkie sypialnie dla wymagających
Nawet najmniejsza sypialnia ma być naprawdę przytulna. Do tego celu przydaje się odpowiednio zbudowany system oświetleniowy. Na suficie powinna pojawić się płaska lampa (np. plafon), która zapewni oświetlenie ogólne. Oprócz niej warto zdecydować się na kinkiety ze szklanymi lub drewnianymi osłonami bądź tekstylnymi abażurami w roli oświetlenia bocznego (uzupełniającego) albo nawet lampek nocnych, jeśli w pokoju nie ma miejsca na stoliki nocne. Takie produkty budują klimat i sprawiają, że wnętrze staje się przyjaźniejsze dla użytkowników. Spory wybór modnych, skandynawskich lamp oferuje choćby sklep LightPlus.
Jakie jeszcze dodatki wykorzystać w ciasnej sypialni? Stawiajmy na praktyczne produkty, nie tylko zdobiące, ale też spełniające konkretne funkcje. Świetnie sprawdzają się tekstylia, w tym poduszki ozdobne, ale też dywaniki po bokach łóżka czy zasłony w oknach, zapewniające ochronę przed pierwszymi promieniami słońca o poranku. Oprócz nich można zdecydować się na przyjemne dla oka dekoracje ścian – jak zdjęcia i grafiki w prostych ramkach czy dodatkowe lustro. Nie zajmują miejsca, a ciekawie dopełniają aranżację oraz nadają jej indywidualny charakter.
Nowoczesne i wygodne urządzanie sypialni w północnym stylu – niewielkie wnętrza skandynawskie
Minimalistyczny styl skandynawski stawia na prostotę i funkcjonalność, nie pozbawione jednak walorów estetycznych, wynikających przede wszystkim z zastosowania wysokiej jakości materiałów (w tym produktów naturalnych, jak drewno czy tekstylia). Tak naprawdę to rozwiązanie wręcz idealne do zbudowania przytulnego kącika do wypoczynku lub sypialni, nawet gdy dostępny metraż jest naprawdę niewielki.