Narzędzia budowlane

Podstawowe narzędzia budowlane dla każdego majsterkowicza

Narzędzia, których majsterkowicze używają w domu i narzędzia, których profesjonalni budowlańcy używają na placach budowy to te same podstawowe narzędzia, ale każda wersja jest stworzona z myślą o innym użytkowniku.

Ogólnie rzecz biorąc, narzędzia budowlane przeznaczone dla profesjonalistów będą zaprojektowane z myślą o ciągłym użytkowaniu, precyzji i mobilności. Ponieważ są one zaprojektowane tak, aby wytrzymać dłużej, narzędzia profesjonalne są często droższe niż narzędzia dla majsterkowiczów, ale będą one przewyższać tańsze wersje jakością wykonania.

narzedzia budowlane

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych narzędzi budowlanych dla majsterkowiczów, których posiadania nie powstydziliby się profesjonaliści. Zacznijmy od tych najbardziej podstawowych:

Ołówek budowlany

Czasami najprostsze narzędzia są najbardziej istotne. Jeśli poszukasz brygadzisty w jakiejkolwiek branży na placu budowy, będzie on miał przy sobie coś do pisania. Standardowy ołówek stolarski i notatnik jest nieskończenie poręczny. Pomaga w komunikacji i wyjaśnianiu pomysłów, od rysowania schematów po zapisywanie ważnych pomiarów.

Ołówek stolarski jest trudniejszy do naostrzenia, ponieważ nie mieści się w standardowej temperówce, ale ołówek ten jest prawie niełamliwy. Można używać go do pisania na materiałach budowlanych, drobniejszych prac, takich jak prace wykończeniowe, lub wykonywania bardzo precyzyjnych pomiarów.

Miarka zwijana

Taśma miernicza (tzw. metrówka) jest niezbędnym narzędziem pomiarowym, które pomoże Ci uporać się z projektami i pracami dotyczącymi oszacowania przed zakupem materiałów do budowy. Upewnij się, że wybrałeś najlepszą taśmę mierniczą do rodzaju pracy, którą najczęściej wykonujesz. Ponieważ będziesz stale korzystać z tego narzędzia, wybierz taśmę mierniczą z mocowaniem, które pozwoli Ci łatwo przypiąć ją do pasa narzędziowego.

Z czasem czytanie taśmy mierniczej stanie się drugą naturą i pomoże Ci pracować szybciej i wydajniej.

Poziomica

Proste linie są niezbędne w każdym projekcie budowlanym, niezależnie od tego, czy jest to ściana, drzwi, okno, czy cała rama. Poziomica wykorzystuje grawitację do pomiaru, czy coś jest na poziomie, aby pomóc Ci osiągnąć idealnie równą linię. Poziomice posiadają fiolkę z cieczą z pęcherzykiem powietrza w środku, która biegnie równolegle do korpusu narzędzia. Gdy narzędzie jest na poziomie ziemi, pęcherzyk znajduje się dokładnie w środku fiolki, często oznaczonej linią. Jeśli narzędzie (i mierzona przez nie powierzchnia) jest pochylone lub nachylone w jednym kierunku, bańka unosi się na wyższą stronę.

Nóżyk łamany

Wytrzymały nóż łamany to podstawa. Jeśli kupisz taki z mocnym korpusem, ostrza można wymieniać bez końca, a narzędzie przetrwa wiele prac. Dobry nóż może ciąć płyty gipsowe, arkusze plastiku, linoleum, pudełka (oczywiście), gonty dachowe, liny, tapety i wiele innych. Trzymanie jednego pod ręką pozwoli Ci zaoszczędzić czas podczas pracy i będziesz pracować znacznie bezpieczniej niż z nożem kieszonkowym lub nożykiem do pudełek.

Młotek

Tak wiele narzędzi ręcznych zostało zastąpionych przez elektronarzędzia w przemyśle budowlanym, ale młotki pozostały niezbędnym narzędziem ręcznym w pasie narzędziowym każdego budowniczego. Istnieje szeroka gama typów młotków specyficznych dla różnych rodzajów prac, takich jak: prace ramowe, murarskie, stolarskie, elektryczne i demontażowe. Często rodzaj materiałów, z którymi będziesz pracować, będzie dyktować, jaki rodzaj młotka powinieneś kupić, ale każdy, kto pracuje w budownictwie powinien również posiadać klasyczny młotek – prosty, wielofunkcyjny i poręczny do wielu różnych zadań budowlanych i rozbiórkowych.

Klucze

Zestaw kluczy nie jest niezbędny, jeśli pracujesz głównie z drewnem, ale każdy budowlaniec powinien mieć pod ręką kilka uniwersalnych kluczy do wkręcania śrub dwustronnych, poziomowania sprzętu i regulacji urządzeń. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższa rączka klucza, tym większa dźwignia, a im bardziej główka klucza przylega do nakrętki, tym lepszy będzie chwyt – szczególnie przydatne przy odkręcaniu trudnych nakrętek.

Śrubokręty

Przynajmniej jeden śrubokręt płaski i jeden śrubokręt krzyżakowy to absolutny standard w każdej skrzynce narzędziowej. Jeszcze lepiej, mały zestaw o różnych długościach pomoże Ci pracować w ciasnych miejscach lub na trudno dostępnych śrubach.

Dłuta

Dłuta to kolejny wielofunkcyjny zestaw narzędzi, który poradzi sobie z różnymi zadaniami. Dłuta do drewna mogą ogołocić drewno bez konieczności strugania go i nadać mu odpowiedni kształt – przydatne przy budowie domów szkieletowych, ramek i stolarki wykończeniowej. Dłuta do metalu są przeznaczone do cięcia metalu i mogą przeciąć śrubę z zakleszczoną nakrętką. Dłuta murarskie mogą ciąć lub golić mur, cegłę, kamień i beton. Podczas gdy dłuta mogą wyglądać podobnie, każde z nich jest przeznaczone do konkretnego materiału, więc zawsze czytaj etykietę, aby upewnić się, że używasz właściwego dla danego materiału.

Piła

Piła to również narzędzie, które jest często potrzebne na etapie budowy. Piła elektryczna jest częściej używana przez budowniczego niż typowa piła ręczna. Wyrzynarki i piły stołowe są powszechnymi narzędziami.

Pilarki tarczowe są bardziej przenośną alternatywą. W sprzedaży dostępne są również piły tarczowe, które przecinają drewno, metal lub plastik.

Inne przydatne piły to piły ręczne, takie jak piły do cięcia pod kątem, piły do metalu, piły do cięcia poprzecznego i piły do otworów.

Wiertarka elektryczna

Istnieją dwa rodzaje wiertarek: te z przewodami zasilającymi i te z akumulatorami. W większości przypadków wiertarki akumulatorowe są wygodniejsze w użyciu, ale żywotność baterii jest ograniczona. Uchwyty do wiertarek elektrycznych istnieją w różnych rozmiarach.

Wiertła z czasem ulegają zniszczeniu, więc sprawdź je przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy. Jeśli pracujesz przy wielu projektach budowlanych, być może będziesz musiał często je naprawiać.

Pistolet do wyciskania silikonu

Kolejnym bardzo ważnym narzędziem budowlanym jest pistolet do uszczelniania. Przenikanie wody jest uniemożliwione dzięki silikonowemu uszczelnieniu oraz innym rodzajom uszczelnień i klejów. W każdym projekcie budowlanym wymagany jest co najmniej jeden pistolet do klejenia o wysokim stopniu kompresji.

Betoniarka

Bez betoniarki, człowiek musiałby mieszać wodę i beton w taczce z łopatą w stary sposób. Korzystanie z betoniarki może zaoszczędzić wiele czasu. Można też zamiast betoniarki zamontować mieszadło na wiertarce, ale betoniarka zrobi za nas całą robotę.

Betoniarki mogą być wystarczająco duże, aby mieć własną oś i być ciągnięte przez pojazd roboczy lub mogą być małe i przenośne. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar betoniarki do danego zadania. Zazwyczaj zaleca się zakupić taką, która jest nieco większa niż wymagana.

Drabina

Drabiny drewniane są często używane, ale nie zawsze są najbardziej wytrzymałe. W związku z tym trzeba by je regularnie wymieniać. Z kolei drabiny aluminiowe są zazwyczaj tańsze i wytrzymują dłużej. Są również lżejsze, dzięki czemu są wygodniejsze do przenoszenia. Ponadto drabiny aluminiowe są mniej podatne na rdzę w porównaniu do drabin stalowych.

Podsumowanie

Rozumiejąc przeznaczenie każdego narzędzia, można łatwiej wybrać odpowiednie narzędzie do pracy. Oczywiście są to tylko narzędzia podstawowe, ale mamy nadzieję, że dzięki nam Twój mały warsztat wzbogaci się o niezbędne narzędzia i że będą one długo i dobrze służyć.

Podstawowe narzędzia budowlane
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria Majsterkowania

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany