Materac dla dziecka

Jaki rozmiar materaca dla dziecka?

Dobranie odpowiedniego materaca dla dziecka to niełatwa sprawa. Największy dylemat może pojawić się w kwestii rozmiaru. Wraz z wiekiem dziecko będzie potrzebowało coraz większej powierzchni do spania. Jakie wymiary sprawdzą się zatem najlepiej? Jaki wybrać rozmiar dla niemowlaka, a jaki dla starszego dziecka? Czy istnieją uniwersalne wymiary materacy dla dzieci, które sprawdzą się przez kilka lat użytkowania? Sprawdź i dowiedz się więcej!

materac dla dziecka

Jaki wybrać rozmiar materaca dla niemowlaka?

Noworodki i niemowlaki spędzają w łóżeczku bardzo dużo czasu. Wielogodzinny sen jest niezwykle ważny dla odpowiedniego rozwoju, zatem warto dobrać materac nie tylko jak najlepszej jakości, wykonany z certyfikowanych komponentów – równie istotne są wymiary, które zapewnią maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Pamiętaj także o tym, aby materac był dopasowany do łóżeczka. Jeśli będzie za duży, istnieje ryzyko odkształcania się powierzchni, co z kolei może nieść za sobą duże ryzyko nie tylko trwałego uszkodzenia komponentu materaca, lecz także znacznie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Dobierając model do łóżeczka, przestrzeń pomiędzy szczebelkami a materacem powinna być jak najmniejsza (maksymalnie 1-2 cm). Jaki zatem rozmiar materaca sprawdzi się w przypadku najmłodszych dzieci? Najczęściej wybierane są materace o wymiarach 120×60 cm. Jeśli jednakże mamy więcej przestrzeni, warto kupić materac w rozmiarze 140×70 cm. Jeśli zainwestujemy w większy model wykonany z trwałych komponentów, będziemy mogli przenieść go z łóżeczka niemowlęcego do klasycznego łóżka dziecięcego, a takie wymiary pozwolą na korzystanie z niego nawet do czwartego lub piątego roku życia.

Wymiary materaca dla dziecka – jakie najlepsze?

Dziecko rośnie bardzo szybko, dlatego może pojawić się pewien dylemat. Czy trzeba często wymieniać materac? Oczywiście, można tak robić, ale lepiej zainwestować w materac wykonany z wytrzymałej, dobrej jakości pianki. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że materac nie straci swoich właściwości nawet po dłuższym okresie intensywnego użytkowania. Najchętniej wybieranymi wymiarami dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są 80×180 oraz 80×190 cm. Takie modele zapewnią na kilka lat wystarczająco dużo przestrzeni, by dziecko mogło swobodnie zmieniać pozycję snu. Czym się sugerować, wybierając długość materaca? Dodając do wzrostu dziecka 20 cm, otrzymasz minimalną długość materaca, która pozwoli na komfortowy wypoczynek.

Jaki wybrać rozmiar materaca dla starszego dziecka i nastolatka?

Starsze dzieci i nastolatkowie potrzebują zdecydowanie więcej przestrzeni podczas snu. Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniej szerokości, która zwiększy komfort użytkowania. Minimalna szerokość powinna zatem wynosić 90 cm. Idealnie sprawdzą się tutaj modele o wymiarach 90×180 cm oraz 90×190 cm. Takie wymiary materaca sprawdzą się szczególnie w mniejszym pokoju.

Jeżeli nasze dziecko jest wysokie, lub też przestrzeń pozwala nam na nieco większy rozmiar, warto zdecydować się na materac 90×200 cm. Są to wymiary minimalne dedykowane osobom dorosłym, zatem jeśli tylko dysponujemy wystarczającą przestrzenią w pokoju dziecka, taki zakup w połączeniu z dobrej jakości łóżkiem będą inwestycją na lata.

Jaki powinien być materac dla dziecka?

Dobierając materac dla dziecka, rozmiar jest tylko jednym z aspektów, nad którym trzeba się zastanowić. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wkład: niezależnie od wieku dziecka, najlepiej sprawdzą się modele piankowe i lateksowe, wykonane z certyfikowanych surowców.

Twardość: najzdrowszy sen zapewnią modele średnio-twarde, które dadzą optymalne podparcie rozwijającemu się układowi kostnemu. Doskonałym wyborem mogą być także materace dwustronne, gdzie każda ze stron ma inny stopień twardości. Dzięki temu wraz z wiekiem i zmianą potrzeb dziecka nie będzie konieczności wymiany modelu na nowy.

Wysokość: dla niemowląt i młodszych dzieci wystarczy model o wysokości 10-14 cm, natomiast dla nastolatków powinien mieć około 15-18 cm.

Pokrowiec: w przypadku modeli dla dzieci, dobrze jest także zainwestować w dedykowany, zdejmowalny pokrowiec, który ochroni materac przed zabrudzeniami. Pokrowce dla maluchów są zwykle antyalergiczne i nieprzemakalne.

Niezależnie od tego, czy nasza pociecha jest niemowlakiem, czy starszym nastolatkiem – warto zadbać o odpowiednio dobrany materac, który pozytywnie wpłynie na jego komfort. Starannie dobrany model, dopasowany do wieku i potrzeb, to gwarancja nie tylko przespanych nocy, ale także prawidłowego rozwoju naszej pociechy.

Jaki rozmiar materaca dla dziecka?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria materacy

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany