Materace piankowe
Materac piankowy – czy sprawdzi się w każdej sypialni?
Spis treści
Piankowe materace to coraz chętniej wybierane na polskim rynku modele. Swoją popularność zawdzięczają one między innymi wysokiej higienie i wyjątkowej wygodzie. Komfort snu przekłada się na jego jakość, przez co piankowe materace polecane są jako te, na których naprawdę można się wyspać. Jak znaleźć wśród nich model dla siebie i czy rzeczywiście jest to najlepszy wybór?

Materac piankowy czy sprężynowy – który wybrać?
Nie sposób stworzyć materaca uniwersalnego, który sprawdziłby się w każdym przypadku. Wygoda jest dość subiektywna – w końcu podczas gdy jedni lubią spać na twardym materacu, który prostuje kręgosłup i stabilnie utrzymuje sylwetkę, inni wolą miękką piankę, która przyjemnie otula ciało i pozwala lekko zapaść się w materac. Zarówno materace piankowe, jak i modele sprężynowe, mają swoje liczne zalety. Sprężyny to nieco bardziej tradycyjny wybór, pianka natomiast cieszy się sporą popularnością wśród alergików lub osób korzystających z regulowanych stelaży.
Materace sprężynowe doceniane są ze względu na swoją trwałość i stabilność. Ich konstrukcja jest odporna na różne uszkodzenia, zapewniając przy tym odpowiednią twardość wierzchniej warstwy. Elastyczność punktowa materacy, odpowiadająca za ich umiejętność reagowania na nacisk wyłącznie w miejscu jego występowania, w modelach sprężynowych została podniesiona przez technologię kieszeniową. Dziś marki takie jak Hilding Anders produkują materace sprężynowe idealne dla osób o różnej wadze, w tym także par. Wartym uwagi modelem jest na przykład materac Hilding Makarena, w którym ilość sprężyn została dodatkowo podwojona dla jeszcze lepszej elastyczności powierzchni.
Materace piankowe często wybierane są ze względu na ponadprzeciętną wygodę. Pod warstwą wierzchniej warstwy znajduje się w nich blok stabilnej pianki, która również lekko ugina się pod naciskiem ciała. Dzięki temu modele piankowe są w stanie zapewnić „głębszą” wygodę odczuwalną na przykład podczas leżenia na boku, kiedy biodra i ramiona idealnie wpasowują się w elastyczną piankę. Nowoczesne pianki to materiały wentylowane, dzięki czemu tworzone z nich materace to produkty higieniczne i w pełni bezpieczne również dla alergików.
Jak wybrać odpowiednią twardość piankowego materaca?
Twardość materaca to główna cecha, którą należy dobierać indywidualnie. Przede wszystkim pod uwagę bierze się wagę ciała przyszłego właściciela materaca. Im jest ona większa, tym twardszy powinien być materac, aby sylwetka za bardzo się w niego nie zapadała. Firma Hilding Anders korzysta z czterostopniowej skali twardości materacy od H1 do H4.
- H1 to materace bardzo miękkie, z których powinny korzystać jedynie osoby ważące maksymalnie 50 kg.
- H2 to oznaczenie materacy średnio miękkich, tworzonych z myślą o osobach ważących pomiędzy 50 a 80 kg.
- H3 to materace średnio twarde, idealne dla osób o wadze ciała między 80 a 100 kg.
- H4 to symbol materacy bardzo twardych, zalecanych dla osób ważących ponad 100 kg.
Podczas wyboru twardości materaca można wziąć pod uwagę także własne preferencje, jednak nie należy za bardzo odbiegać od zaleceń producenta. Dla przykładu dozwolony jest wybór materaca H3 przez kogoś, kto waży 70 kg i woli spać na twardszym modelu. Jeżeli natomiast ta sama osoba sięgnie po model H4, niedopasowanie może wpłynąć na brak wygody i właściwego podparcia kręgosłupa.
Czy materace piankowe sprawdzają się jako modele dla par?
Pary sypiające razem powinny zwracać szczególną uwagę na materace o podwyższonej stabilności. Jeżeli waga ciała obu osób jest podobna i mieści się w zaleceniach odnośnie tej samej twardości materaca, wybór odpowiedniego modelu nie będzie szczególnie trudny. Jeśli natomiast pojawi się spora różnica wagi ciała, rozwiązaniem może być materac lateksowy.
Lateks to naturalny materiał, który cechuje się świetną stabilnością, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. Lateksowe materace świetnie sprawdzają się jako modele dla osób o wysokiej wadze ciała lub właśnie par, u których pojawia się spora różnica wagi. Elastyczność punktowa lateksu sprawia, że pary nie czują swoich wzajemnych ruchów, a lżejsza osoba nie zapada się pod ciężarem cięższej, jak może mieć to miejsce w przypadku innych materiałów. Lateksową propozycją od marki Hilding jest model Melody, wykonany z jednolitego bloku wentylowanej pianki.