Meble Art Deco

Wszystko co trzeba wiedzieć o meblach w stylu Art Deco

Kiedy słyszysz słowa „meble w stylu Art Deco”, w Twojej głowie mogą pojawić się obrazy rodem z filmu Wielki Gatsby: aksamitne wykończenia, błyszczące złote lub lustrzane akcenty, geometryczne kształty i odważne wzory. I nie ma w tym nic złego. W rzeczywistości styl Art Deco, inspirowany latami 20. ubiegłego wieku, to przede wszystkim wysokiej klasy rzemiosło, przesiąknięte dawnym luksusem i przepychem – bardzo w stylu Wielkiego Gatsby’ego – i obecnie przeżywa swój powrót.

meble art deco
Źródło obrazka: https://pixabay.com

Obecnie Art Deco jest poszukiwanym stylem wystroju wnętrz. Jeśli chcesz nadać swojej przestrzeni luksusowy charakter, rozważ dodanie kilku mebli w stylu art deco. Ale uwaga: ten odważny i fantazyjny styl wystroju nie jest dla miłośników minimalizmu ani osób o słabym sercu. Znalezienie szykownych, modnych przedmiotów, które zachowują właściwą równowagę między eklektyzmem a elegancją, może być nie lada wyzwaniem.

Jaka jest historia mebli Art Deco?

Meble Art Deco wywodzą się z Paryża z lat 20. XX wieku, a swoją nazwę wzięły od „Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes” z 1925 roku – wystawy, na której francuscy rzemieślnicy i projektanci na nowo wyobrazili sobie tradycyjne wzornictwo w zupełnie nowym, nowoczesnym stylu. Styl ten charakteryzował się odważnymi kolorami, unikalnymi wzorami, doskonałym rzemiosłem i luksusowymi wykończeniami. Czerpiąc inspirację z prac XVIII- i XIX-wiecznych francuskich stolarzy, projektanci stworzyli jedyne w swoim rodzaju przedmioty wykonane z rzadkich i drogich materiałów, takich jak bogate drewno i polerowane metale, które szybko zyskały popularność wśród zamożniejszych członków społeczeństwa.

Meble i wzornictwo w stylu art deco, będące częścią epoki po I wojnie światowej, miały oddawać wesołość, optymizm i radość życia.

Ten styl jest pokłosiem epoki, z której pochodzi. Lata 20. były czasem przepychu, luksusu i tętniącego życia. Meble i dekoracje z tego okresu odzwierciedlają to dzięki luksusowym tkaninom, polerowanym metalom i ornamentom.

Jakie są główne cechy charakterystyczne mebli Art Deco?

Meble ArtDeco to meble charakteryzujące się geometrycznymi detalami i kształtami, egzotycznymi gatunkami drewna (np. mahoń), kolorami w odcieniach klejnotów, lakierem, lustrzanymi wykończeniami i błyszczącymi metalowymi akcentami.

Jednym z przykładów słynnej architektury Art Deco jest kultowy nowojorski Chrysler Building. Bardzo geometryczny wzór na szczycie tego kultowego drapacza chmur jest symbolem wzornictwa Art Deco, które często w ten sam sposób przekłada się na meble.

W przeciwieństwie do nowoczesnych wzorów geometrycznych, Art Deco ma więcej elementów ozdobnych. Powszechne są szewrony, kształty litery V i zygzaki.

Jak dodać meble w stylu art deco do swojego domu?

Jeśli szukasz mebli w stylu Art Deco do swojego domu, pamiętaj, że kilka wspaniałych elementów tego stylu może być gwiazdami wystroju Twojego wnętrza. Przedmioty w tym stylu będą raczej powodowały efekt „wow” w Twoim pomieszczeniu, podczas gdy wszystko inne może spokojnie uzupełniać przestrzeń. Oto kilka wskazówek, jak dodać meble w stylu Art Deco do swojego domu:

Postaw na gładkie materiały

Chociaż pierwsze projekty mebli w stylu Art Deco preferowały egzotyczne drewno jako główny materiał, styl ten ewoluował, aby włączyć łatwiej dostępne i masowo produkowane materiały, takie jak kute żelazo i szkło. Aby wprowadzić meble w stylu Art Deco do swojego domu, poszukaj eleganckich materiałów, takich jak metal. Następnie zrównoważ je bardziej przytulnymi wykończeniami, takimi jak dywan w bogaty wzór lub koc z fakturą.

Oświetlenie w stylu glam

W wystroju w stylu Art Deco najważniejszy jest glam, a nie ma lepszego sposobu na dopełnienie tego stylu niż geometryczne oświetlenie. Ten dekoracyjny detal mogą podkreślić pluszowe, aksamitne meble i naturalne motywy, dodając pomieszczeniu głębi i wizualnego zainteresowania. Szukaj przedmiotów, które mają wiele geometrycznych kształtów i ornamentów.

Wybierz bogate drewno

Wysokiej klasy meble Art Deco z lat 20-tych XX wieku były wykonywane z bogatego, egzotycznego drewna, takiego jak heban, orzech bursztynowy, klon lub jesion, co nadawało im głębszy kolor, wspaniałą elegancję, a co najważniejsze, niezrównaną trwałość. Jeśli chcesz dodać do swojego domu ciekawy przedmiot w stylu Art Deco, poszukaj przedmiotów z litego drewna z przyciągających wzrok geometrycznymi inkrustacjami lub wzorami.

Wyraź się za pomocą lustra

Aby dodać blasku, dodaj do swojego domu lustrzane elementy inspirowane stylem Art Deco. Eleganckie, ostre, błyszczące krawędzie mają decydujący wpływ na przestrzeń, tworząc punkt centralny dla reszty wystroju.

Podsumowanie

Styl art deco można kochać albo nienawidzić, ale z całą pewnością nie można przejść obok niego obojętnie.

Meble w stylu Art Deco
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria mebli do salonu

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany