Wygodna sofa ogrodowa
Jak wybrać wygodną sofę ogrodową?
Spis treści
Chcąc zrelaksować się w ogrodzie, musimy zadbać o komfortowe miejsce do wypoczynku. Jak je zorganizować? Klimatyczne oświetlenie, podręczny stolik i miękkie tkaniny to tylko dodatki — najważniejsza jest wygodna sofa. Podpowiadamy, jak wybrać taką, która najlepiej spełni swoje zadanie i będzie służyła latami.
Funkcjonalność ponad wygląd
Bardzo często, wybierając meble ogrodowe (dotyczy to również wyposażenia wnętrz) skupiamy się przede wszystkim na wyglądzie. Zapominamy, że znacznie ważniejsze jest to, czy dany model jest dopasowany do naszych potrzeb. Funkcjonalność powinna być pierwszym, co bierzemy pod uwagę przy wyborze mebla — zwłaszcza takiego, jak sofa. Nie będziemy korzystać z przyjemnością z designerskiej sofy, gdy będzie po prostu niewygodna, bo najważniejszy przy wypoczynku jest komfort.
Jaką sofę ogrodową wybrać?
Stojąc przed decyzją, jaka sofę ogrodową wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy, którymi różnią się modele dostępne od ręki.
Sofy mogą być wykonane z różnych materiałów. Sofy z drewna pasują do ogrodów rustykalnych czy wiejskich, te z naturalnego rattanu są idealne do przestrzeni w stylu boho, technorattanowe najlepiej sprawdzą się w uniwersalnych przestrzeniach, a sofy z aluminium lub stali będą w sam raz do nowoczesnych ogrodów.
Warto pamiętać o właściwościach tych materiałów. Drewno to klasyka, po którą chętnie sięgamy, zapominając, że wymaga regularnego impregnowania. Większą odpornością na warunki atmosferyczne wykazuje się np. technorattan czy aluminium, ale nie każdemu podoba się ich nowoczesna stylistyka. Aluminium jest do tego materiałem dość lekkim, a więc mało praktycznym w ogrodzie. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu. Parametry poszczególnych materiałów można poznać m.in. na stronie ogrodosfera.pl przy opisach poszczególnych modeli.
2. KSZTAŁT i ROZMIAR
Każda z takich sof może występować w wielu wariantach. Chodzi przede wszystkim o rozmiar — taki mebel dobieramy najczęściej pod kątem ilości osób, które mają z niego korzystać. Małe i zgrabne softy ogrodowe sprawdzą się np. na niewielkich tarasach czy balkonach. Tam, gdzie miejsca mamy więcej możemy pokusić się o dwie większe kanapy albo wygodny narożnik, na którym z powodzeniem odpocznie więcej osób.
3. WYSOKOŚĆ OPARCIA
Wpływ na wygodę na oczywiście też wysokość oparcia. Idealna sofa ogrodowa zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka szyjnego. Choć trzeba brać też pod uwagę jej umiejscowienie, bo czasem wysokie oparcie może przesłaniać nam widok.
4. FUNKCJE
Przymierzając się do zakupu sofy, zwróćmy uwagę również na jej dodatkowe funkcje, które mogą znacznie ułatwić korzystanie z przydomowej przestrzeni. Rozkładanie pomaga zyskać jeszcze więcej miejsca do wypoczynku, gdy tego potrzebujemy. Modułowość z kolei to dowolne łączenie elementów mebla tak, aby konfigurację dopasować do aktualnych potrzeb i z łatwością zmienić np. miejsce, w którym stoi sofa.
5. DODATKI
Najczęstszym dodatkiem do sof są poduchy i materace, dzięki którym wypoczynek jest jeszcze wygodniejszy. Im bardziej miękkie, tym przyjemniej czujemy się, gdy na nich usiądziemy. Warto jednak zwrócić uwagę na ich kolor (na jasnych będzie bardziej widać ewentualne zabrudzenia) i materiał, z którego są wykonane (dobrze, żeby był odporny na wilgoć i dość mocny, żeby przetarcia nie pojawiły się na nim po roku użytkowania).
Aranżacja komfortowego miejsca do wypoczynku
Zanim zdecydujemy się na zakup ogrodowego zestawu mebli, zadbajmy o to, żeby było je gdzie umieścić. Sofę można ustawić po prostu na trawniku, drewnianym podeście czy kostce. Nie ma to znaczenia — ważne, aby zadbać o osłonięcie tego miejsca od słońca czy deszczu. Można to zrobić za pomocą klasycznego zadaszenia, ale też rozwiązań takich jak markizy, pergole, rolety poziome czy żagle.
Ważne są też dodatki. Jeśli sofa, to i stolik, na którym postawimy kubek z kawą czy odłożymy telefon. Tekstylia (poduchy, koce i pledy) nadadzą z kolei przytulności. Nie zapominajmy też o oświetleniu. Klimatyczne kinkiety, wiszące lampki czy lampy stojące o ciepłym, niezbyt ostrym świetle zapewniają komfort także podczas wieczornego relaksu. W letnie wieczory przyda się też niestandardowa lampa — np. taka na komary.