Meble tarasowe

Jak wybrać trwałe meble na taras?

Dobre meble na taras powinny wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami. Podstawą jest oczywiście zapewnienie wygody siedzenia oraz ciekawa estetyka, wpisująca się w całościową aranżację przestrzeni. Oprócz tego wszystkie konstrukcje muszą być na tyle trwałe, by nie wpływał na nie zbyt negatywnie upływ czasu.

jak wybrac trwale meble na taras

Jak wybrać zatem meble, które zapewnią komfort i będą ozdobą przydomowego tarasu? Kilka wskazówek przekażemy w dalszej części artykułu.

Co zagraża meblom na tarasie?

Meble na tarasie lub balkonie muszą być znacznie trwalsze niż konstrukcje ustawiane w domach. Dlaczego? Podczas codziennej eksploatacji są one narażone nieustannie na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Najbardziej problematyczne bywają warunki atmosferyczne. Zmiany temperatury, opady deszczu, wilgoć oraz promieniowanie UV potrafią uszkodzić konstrukcję mebla oraz pogorszyć jego estetykę, co negatywnie wpływa na komfort wypoczywania na tarasie.

Równocześnie, regularnie używane meble na taras powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niejednokrotnie może bowiem dojść do zarysowania lub pęknięcia konstrukcji, a to potrafi obniżyć funkcjonalność wyposażenia i całej przestrzeni.

Najtrwalsze wyposażenie na taras lub balkon

Popularność wypoczynku na świeżym powietrzu jest obecnie na tyle duża, że bez trudu można znaleźć rozmaite meble na balkon, taras lub do ogrodu, które wyróżniają się solidnym wykonaniem. Producenci oferują wyposażenie nadające się nawet do przechowywania na zewnątrz przez długie miesiące, również w sezonie zimowym. Takie fotele, sofy i krzesła można znaleźć choćby na stronie Bazkar.pl.

Za wytrzymałość mebli w największym stopniu odpowiadają materiały, z których zostały one wykonane. Obecnie najczęściej produkuje się wyposażenie do ogrodu z:

  • drewna,
  • metalu,
  • polipropylenu,
  • technorattanu.

Które z mebli są najbardziej wytrzymałe? Rozwiązania drewniane wyróżniają się klasycznym designem i elegancją. Aby jednak móc korzystać z nich przez dłuższy czas na tarasie, należy pamiętać o regularnej impregnacji oraz przechowywaniu wyposażenia w suchym miejscu o stałej temperaturze w okresie zimowym. Nieco trwalsze bywają konstrukcje z metalu, zwłaszcza gdy są zrobione z aluminium lub pokryte ocynkiem.

Za najsolidniejsze i najtrwalsze uznaje się wyposażenie z tworzyw sztucznych, w tym z polipropylenu formowanego wtryskowo lub plecionki technorattanowej. Nie szkodzą im warunki pogodowe i są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż inne materiały.

Tanie meble na taras – czy mogą być trwałe?

Zakup wyposażenia do ogrodu potrafi być sporym wydatkiem. Dlatego wiele osób zastanawia się nad nabyciem tanich mebli na taras. Czy niedrogie rozwiązania mogą być trwałe? Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie meble się wybierze.

Zdecydowanie lepiej unikać mebli do ogrodu z tanich materiałów, a zwłaszcza PVC, które szybko się kruszy, odbarwia i łuszczy. W wielu przypadkach po jednym sezonie takie wyposażenie zupełnie przestaje spełniać swoje funkcje.

Istnieje jednak inne rozwiązanie. Podczas wyprzedaży i posezonowych promocji bez większego trudu można nabyć w atrakcyjnej cenie wysokiej klasy meble ogrodowe. Niekiedy wybór jest nieco mniejszy niż tuż przed sezonem, ale w takich chwilach da się znaleźć prawdziwe okazje. Czasami rozwiązaniem bywa zakupienie mebli ogrodowych z drugiej ręki. W tym przypadku trzeba jednak dokładnie sprawdzić każdy elementy, czy nie ma ukrytych uszkodzeń i braków.

Warto stawiać na dobrej klasy materiały, wyróżniające się trwałością. Wówczas nawet tańsze zestawy mebli posłużą w ogrodzie przez długi czas.

Solidne wyposażenie na taras – wygoda, funkcjonalność i trwałość

Na tarasie zazwyczaj urządza się przytulny zakątek do wypoczynku. Wygodne meble stanowią centrum takiej strefy, spełniając funkcje rekreacyjne i reprezentacyjne. Powinno się zatem zadbać o to, by każdy element wyposażenia odznaczał się ciekawym designem, ergonomią i solidnością. Dzięki temu konstrukcje przetrwają w optymalnej kondycji wiele lat, a my będziemy mogli z nich korzystać z pełną przyjemnością.

Trwałe meble na taras
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria mebli ogrodowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany