Stylowe okna z drewna
Stylowe okna drewniane, dlaczego warto wybrać?
Spis treści
Wybór stolarki okiennej to jedna z ważniejszych decyzji, z jaką przyjdzie zmierzyć się inwestorowi podczas budowy lub remontu domu. Pod uwagę należy wziąć parametry, takie jak: energooszczędność, izolacja akustyczna, odporność przed włamaniem oraz walory estetyczne. Olbrzymie znaczenie ma również materiał, z jakiego zostały wykonane okna. Nie da się ukryć, iż największą popularnością cieszą się okna drewniane. Zachwycają naturalnym wyglądem oraz posiadają doskonałe właściwości eksploatacyjne. Dlaczego warto wybrać okna drewniane? Na to pytanie odpowiemy w poniższym poradniku!
Estetyczny wygląd
Największym atutem okien drewnianych jest ich estetyczny wygląd. Nic dziwnego, że mimo upływu lat wciąż znajdują szerokie grono zwolenników. Naturalne materiały użyte do produkcji stolarki okiennej budują we wnętrzu niepowtarzalny nastrój – nadają pomieszczeniom uroku i przytulności. Są także uniwersalne i ponadczasowe. Inwestując w nie możemy być pewni, że nigdy nie wyjdą z mody. Co więcej, drewniane okna dla wielu stanowią synonim luksusu, stąd też są zdecydowanie chętniej wybierane niż okna PCV.
Bogata oferta rynkowa sprawia, że możemy wybierać spośród różnych gatunków drewna. Do produkcji okien wykorzystywane są: sosna, świerk, modrzew, dąb, a także mahoń i meranti (lasy tropikalne). Każdy z nich przybiera inny odcień, fakturę oraz kształt, co pozwala na wybór produktu wpisującego się w nasze indywidualne gusta i potrzeby. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się okna rzeźbione. Takie modele szczególnie sprawdzą się w przypadku domów drewnianych (góralskich) oraz tych zachowanych w stylu rustykalnym, czy skandynawskim. Natomiast te, które wyróżnia prosty design to świetna opcja dla nowoczesnych mieszkań.
Trwałość na lata
Jednym z podstawowych czynników przekładających się na popularność okien drewnianych jest trwałość. Klejona konstrukcja sprawia, że profile cały czas pozostają sztywne i nie ulegają wypaczeniu. Oczywiście istotną rolę odgrywa prawidłowy montaż stolarki okiennej. Gdy o to zadbamy możemy być pewni, że cała konstrukcja będzie stabilna i wytrzymała. Nie ulegnie też rozszczelnieniu, nawet po wieloletnim czasie użytkowania.
Drewniane okna są także odporne na oddziaływanie zmiennych temperatur – nie odkształcają się. Ponadto, w przypadku bardzo wysokiej temperatury (jaka następuje np. w wyniku pożaru) nie emitują żadnych szkodliwych substancji. W niektórych modelach okien drewnianych stosowana jest okładzina aluminiowa, która zabezpiecza konstrukcję przed czynnikami zewnętrznymi, w tym niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Aby drewniana stolarka okienna jak najdłużej zachowała świetny wygląd konieczna będzie regularna konserwacja. Dlaczego jest ona tak ważna? Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne wydłużą żywotność okien. Ponadto producent zapewnia, że dzięki temu okna posłużą nawet kilkadziesiąt lat w nienaruszonym stanie. Świadczy to o tym, iż jest to długotrwała inwestycja.
Energooszczędność
Okna drewniane posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Prawidłowo zamontowane skutecznie zatrzymują ciepło we wnętrzu domu. Przyczynia się to do zminimalizowania kosztów ogrzewania, co bez wątpienia generuje spore oszczędności. Na energooszczędność okien drewnianych ma wpływ przede wszystkim rodzaj drewna, z jakiego zostały wykonane. Najlepsze parametry izolacyjne ma sosna oraz meranti. Warto wiedzieć, że zastosowanie okien o niskim współczynniku przenikania ciepła przekłada się na wzrost wartości nieruchomości.
Nowoczesne okna drewniane gwarantują szczelne dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy, co nie tylko chroni przed zimnym powietrzem i niską temperaturą, ale również ma korzystny wpływ na wytłumienie dźwięków dochodzących z zewnątrz.
Funkcjonalność
Wysoka jakość drewnianych okien idzie w parze z ich funkcjonalnością. Każdy z modeli może zostać wyposażony w dodatkowe funkcje, co w konsekwencji zwiększa komfort użytkowania, jak i bezpieczeństwo domowników. Sztywna, solidna konstrukcja sprawia, że drewniane okna są zdecydowanie trudniejsze do sforsowania niż okna plastikowe. Warto zwrócić uwagę, czy zostały one wyposażone w specjalne okucia antywłamaniowe, które w niektórych przypadkach potrafią nawet całkowicie uniemożliwić wyważenie skrzydła.
Drewniane okna mogą być wyposażone w dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo, takie jak: wzmocnione tafle szkła. Dzięki temu włamywacz nie dostanie się do wnętrza domu na skutek rozbicia szyby. Stopień ochrony możemy dostosować do indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że im grubsza szyba, tym większe bezpieczeństwo. Funkcjonalność okien z drewna polega również na zastosowaniu szyb o podwyższonej izolacji akustycznej, cieplnej, jak również szyb absorpcyjnych, czy refleksyjnych. Możemy także zamówić okna drewniane na wymiar.
Ekologia
Drewno to surowiec naturalny, ekologiczny i ponadczasowy. Decydując się na zakup tego typu stolarki okiennej możemy być pewni, że nie ma to negatywnego wpływu na środowisko. Materiał przeznaczony do produkcji przemysłowej pozyskiwany jest ze specjalnych plantacji. Z kolei z lasów wycina się drzewa oznaczone przez służbę leśną. Na miejsce ściętych drzew zawsze sadzi się nowe (jedno lub dwa), co gwarantuje dodatni bilans tlenowy. Obróbka drewna nie wymaga ogromnych nakładów energii. Co więcej, podczas przetwarzania materiałów nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje.
Drewno uznawane jest za ekologiczne, ponieważ, nawet jeśli będzie odpadem szybko ulegnie naturalnemu rozkładowi. Warto wiedzieć, że drewniane okna nadają się również do recyklingu. Mogą zostać przerobione np. na wióry, z których powstaną płyty, które często wykorzystywane są do produkcji mebli.
Okna plastikowe a drewniane – porównanie
Jeszcze do niedawna okna plastikowe wiodły prym na rynku. Obecnie sytuacja zaczyna się nieco zmieniać. Klienci coraz częściej decydują się na zakup okien drewnianych. Powodów, dla których tak się dzieje jest wiele. Przede wszystkim wynika to z walorów estetycznych. Okna drewniane są po prostu naturalnie piękne. Ramy okienne świetnie prezentują się z meblami, co daje naprawdę imponujący efekt wizualny. Wygląd okien plastikowych nieraz pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chodzi o szczelność to zarówno okna PCV, jak i drewniane utrzymują się na podobnym poziomie. Chociaż drewno osiąga nieco lepsze parametry techniczne. Jest także bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych niż plastik.
Podsumowanie
Okna to nieodłączny element każdego budynku. Pełnią szereg istotnych funkcji – chronią przed zimnem, hałasem, a także zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia są również walory wizualne. Jakie okna do domu wybrać? W dzisiejszych czasach szczególnie doceniane są okna wykonane z naturalnego surowca, czyli drewna. Cechują się dobrą izolacyjnością termiczną, akustyczną. Ponadto są trwałe i wytrzymałe. Uniwersalny wygląd sprawia, że wpasują się w aranżację każdego domu, czy też mieszkania.