Inwestycja w okna
W jakie okna do domu warto inwestować?
Spis treści
Mikroklimat panujący we wnętrzu domu czy dobra izolacja termiczna podczas zimy zależy już nie tylko od rodzaju i jakości zastosowanych materiałów budowlanych, wykończeniowych czy stosowanych do ociepleń, ale często również od części składowych domu czy mieszkania, jak okna. W nowych przepisach budowlanych, dotyczących projektowanych obecnie domów i budynków usługowych, często pojawiają się wzmianki na temat izolacyjności i współczynnika przenikania ciepła U i przepuszczalności energii cieplnej G okien. To właśnie te parametry są najczęściej brane pod uwagę, jeśli chodzi o wybór okien.
Jednak jakość okien zależy też od ilości zastosowanych w ich konstrukcji szyb oraz od profili. Dotychczas ogromną popularnością cieszyły się okna dwuszybowe. Dzisiaj z powodzeniem zastępują je wersje trzyszybowe. Dlaczego warto w nie inwestować i dlaczego są uważane przez fachowców za dużo lepsze od tych dotychczas stosowanych w budownictwie?
Co znaczą poszczególne parametry okien?
Najważniejszymi parametrami, jakie należy brać pod uwagę, jest m.in. współczynnik przenikania ciepła U, określający ilość energii cieplnej przenikającej na powierzchni 1 m2 w ciągu 1 godziny, uwzględniając 1 stopień Celsjusza różnicy. Podstawowa jednostką tego parametry jest W/m2K. Zgodnie z definicją, im mniejszy jest ten współczynnik, tym lepsze i cieplejsze będą okna, ponieważ będzie przez nie uciekać stosunkowo mało ciepła z wnętrza domu. Przepisy obecnie określają normę dla nowo powstających budynków – okna nie mogą przekroczyć współczynnika przenikania ciepła wynoszącego 1,6 W/m2K.
Drugi najważniejszy współczynnik, czyli współczynnik g,określa stosunek całej przepuszczalnej energii do energii słonecznej, padającej bezpośrednio na szybę. W praktyce oznacza to, że przy wysokim współczynniku g duża ilość ciepła będzie się przedostawać do wnętrza domu. O ile zimą będzie to raczej zaletą, latem może utrudniać komfortowe mieszkanie.
Aby kupić idealne okna na lata, najlepiej wybrać takie, które będą spełniać jeden i drug wymóg. Najlepiej też, aby były to okna trzyszybowe – wtedy masz pewność, że Twój dom został wyposażony w produkty najwyższej klasy. Szczególnie ważne jest wybranie najlepszej klasy okien w przypadku tych instalowanych w pokryciach dachowych – pracują one w najtrudniejszych warunkach i mają zapewnić optymalny komfort domownikom. Jakie są zatem zalety okien dachowych 3-szybowych i co warto o nich wiedzieć?
Zalety okien dachowych 3-szybowych, czyli dlaczego warto zapłacić za nie więcej
Przede wszystkim okna dachowe 3-szybowe zapewniają doskonałą izolację termiczną – wersje trzyszybowe są obecnie najnowszą, stosowaną powszechnie przez producentów technologią. W przypadku najlepszych modeli, w wielu firmach dostępnych w naprawdę korzystnej cenie, budynek jest skutecznie chroniony przez uciekaniem przez dach ciepła. Stanowią doskonałe uzupełnienie idealnie zaizolowanego poddasza, a ich współczynnik przenikalności ciepła jest zwykle o 20% niższy niż w przypadku standardowych rozwiązań.
W przypadku poddaszy bardzo ważna jest zaizolowanie pomieszczeń w środku przed intensywnym nasłonecznieniem, szczególnie latem. Dobre okna tego typu będą chronić o około 10% lepiej, niż ich tradycyjne odpowiedniki.
W budowie okien dachowych 3-szybowych ważna jest też ich konstrukcja. Zastosowanie dwukomorowej szyby zespolonej i dwóch albo nawet trzech zestawów uszczelek sprawia, że modele te są najbardziej energooszczędne ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku, a do tego doskonale chronią przed hałasem – nawet zainstalowane w mieszkaniach zlokalizowanych w najbardziej ruchliwych częściach miasta. Czynnik izolacji akustycznej może w ich przypadku wynieść nawet od 40 do 49 dB! Zaletą będzie też dostępność modeli wykonanych z różnych rodzajów materiałów, w tym drewniane czy z trwałego tworzywa sztucznego o bogatej kolorystyce, także imitującej inne surowce, na przykład drewno. Dzięki temu można z nimi w roli głównej stworzyć niepowtarzalne, nowoczesne aranżacje. W ten sposób możesz stworzyć wymarzoną koncepcję domu z oknami dachowymi dającymi niesamowicie szerokie perspektywy – posiadanie dużych przeszklonych powierzchni na poddaszu nie będzie w niczym zakłócać normalnego funkcjonowania.
Czy okna dachowe 3-szybowe mają jakieś wady?
Jeśli chodzi o wady, wymienić można jedynie dwie, które nasuwają się na myśl. Pierwszą z nich będzie stosunkowo wyższa cena od modeli tradycyjnych, dwuszybowych. Jednak wysoka jakość zawsze była w cenie i trzeba o tym pamiętać, jak również o fakcie, że kupujesz je raz na zawsze – a przynajmniej na wiele następnych lat. To inwestycja, która będzie się opłacać, ponieważ dzięki lepszym oknom rachunki za eksploatację mieszkania będą niższe. Drugą wadą jest obecnie w wielu przypadkach dość długi okres oczekiwania na najlepsze i najchętniej kupowane modele – ilość trwających budów zwiększa zapotrzebowanie na dobrej jakości okna. Te zaś są często produkcyjnie limitowane, stąd konieczność wcześniejszego złożenia zamówienia i odczekania nawet kilku miesięcy na ich odbiór.