Idealne lampy wiszące

Jak wybrać idealną lampę wiszącą? Praktyczny przewodnik

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej lampy wiszącej wcale nie jest łatwym zadaniem. Podczas podejmowania decyzji należy uwzględnić wiele czynników, takich jak m.in. sposób jej montażu, wielkość pomieszczenia, a także rodzaj stosowanych żarówek. Niezwykle ważny jest również styl samej obudowy, który może podkreślić aranżację wnętrza i pomóc w zaakcentowaniu naturalnego piękna pomieszczenia. Jak zatem wybrać idealną lampę wiszącą?

idealne lampy wiszące

Rodzaj pomieszczenia

Lampa wisząca musi przede wszystkim zostać dobrana do pomieszczenia, które będzie oświetlać. W końcu nietrudno się domyślić, że domownicy wypoczywający w sypialni będą wymagać nieco innego oświetlenia nad głowami, niż osoby przebywające w kuchni. Jak zatem dopasować lampę wiszącą do rodzaju pomieszczenia?

Najważniejsze jest uwzględnienie zapotrzebowania na ilość emitowanego światła. W pomieszczeniach kuchennych niezbędne jest jak najlepsze doświetlenie całego ich wnętrza. Pozwoli to doskonale widzieć wszystkie znajdujące się w kuchni naczynia, tym samym ułatwiając gotowanie.

Podobnymi kryteriami powinno kierować się podczas zakupu lamp wiszących do salonów oraz pokoi gościnnych. Tam również niezbędne będzie zapewnienie oświetlenia o dużej intensywności, które będzie doskonale współgrało z plafonami oraz taśmami LED.

Z kolei do oświetlenia sypialni warto wybrać dekoracyjne lampy wiszące, których nietuzinkowe kształty pomogą ozdobić wnętrze każdego pokoju i podkreślić jego wystrój. Mogą one pełnić podwójną funkcję i w zależności od potrzeby doświetlać pomieszczenie lub wprowadzać do niego atmosferę przytulności i wyciszenia.

Klosze na żarówki wiszących lamp dekoracyjnych mogą przybierać intrygujące kształty – poczynając od pękatych baniek, przez okrągłe kopuły, a kończąc na imponujących pierścieniach LED, które wzajemnie się na siebie nakładają.

lampy w salonie

Styl oraz design lampy wiszącej

Ważne jest, by lampa wisząca dobrze komponowała się z wystrojem pomieszczenia, w którym zostanie ona zamontowana. W przypadku wnętrza przystrojonego nowoczesnymi meblami oraz sztuką abstrakcyjną świetnym wyborem będzie lampa wisząca o minimalistycznym designie.

Z kolei w pokojach udekorowanych w klasycznym lub loftowym stylu warto postawić na elementy oświetleniowe o nieco bardziej stonowanym wyglądzie. W takich wnętrzach doskonale sprawdzą się rustykalne lampy wiszące ze wstawkami z naturalnego drewna.

Rozmiar i wysokość lampy wiszącej

Duże znaczenie w doborze lampy wiszącej mają również jej gabaryty. Wpływają nie tylko na dystrybucję emitowanego światła, lecz także na ogólną proporcję pokoju. W szczególności dotyczy to średnicy lub –w przypadku wariantów podłużnych – szerokości urządzeń oświetleniowych.

Lampy wiszące o dużych rozmiarach będą dobrze prezentować się w przestronnych salonach i pokojach gościnnych, pozwalając uzyskać harmonijne wnętrze. Ich rozległe klosze pozwolą dobrze rozpraszać emitowane światło, tym samym równomiernie oświetlać całą powierzchnię pomieszczenia.

Z kolei niewielkie lampy wiszące będą dobrym wyborem do kuchni oraz małych pomieszczeń. Ich gabaryty nie będą zaburzać naturalnej harmonii wnętrza, jednocześnie zapewnią świetne warunki do pracy.

Lampa musi też zostać zawieszona na odpowiedniej wysokości. Urządzenia odpowiadające za doświetlanie danego pokoju powinny być montowane w odległości kilkunastu centymetrów od sufitu lub tuż przy jego powierzchni. Z kolei dekoracyjne lampy wiszące mogą z powodzeniem zostać powieszone tak, by ich klosz znajdował się nawet 30 cm poniżej linii sufitu.

lampa do salonu

Sterowanie i regulacja

Dawniej wszystkie lampy wiszące sterowane były poprzez klasyczny włącznik. Jednak obecnie, dzięki znacznemu postępowi technologicznemu, włączanie, wyłączanie, a nawet regulowanie koloru i intensywności światła możliwe staje się z poziomu smartfona lub dołączonego do urządzenia pilota.

Nie oznacza to jednak, że tradycyjnie sterowane lampy wiszące są złym pomysłem. Ich prostota i minimalizm świetnie sprawdzą się pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu, a łatwość obsługi nie przysporzy problemu nawet osobom, które na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego z nowinkami technologicznymi.

lampy wiszące do salonu

Jaką lampę wiszącą wybrać?

Wybór odpowiedniej lampy wiszącej to złożony proces, któremu warto poświęcić nieco dłuższą chwilę, uwzględniając styl pomieszczenia, jego wielkość, a także wystrój. Pozwoli to dobrać urządzenie, które nie tylko będzie się świetnie prezentowało w pokoju, lecz również doskonale go doświetli.

Jak wybrać idealną lampę wiszącą?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria oświetlenia

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany