Montaż oświetlenia schodowego
Montaż oświetlenia schodowego
Spis treści
Remontujesz dom lub jesteś na etapie jego wykańczania? Z pewnością masz na głowie mnóstwo spraw do załatwienia. Nie zapomnij o kwestii dobrego oświetlenia schodów! Warto o tym pamiętać, ponieważ takie oświetlenie to kluczowy element wyposażenia ciągów komunikacyjnych w domu. Jakie lampki wybrać i jak prawidłowo je zamontować?
Dlaczego warto zamontować oświetlenie schodowe w swoim domu?
Oświetlenie schodowe jest warte zamontowania przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Zazwyczaj nie ma możliwości oświetlenia schodów naturalnym światłem, dlatego doświetlenie tego miejsca w domu jest szczególnie ważne. Bez odpowiedniej widoczności i pewności podczas pokonywania kolejnych stopni, nietrudno o upadek.
Kolejnymi zaletami ledowego oświetlenia schodowego są: wydajność, efektowność, energooszczędność i długa żywotność. Lampki ledowe mogą nam posłużyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat i pobierają o wiele mniej energii niż tradycyjne rodzaje oświetlenia.
Jakie lampki schodowe wybrać?
Przed wyborem jednego konkretnego sposobu na oświetlenie schodów, warto szerzej poznać temat. Istnieją bowiem różne rodzaje oświetlenia. Przede wszystkim, dobrze jest od razu zrezygnować z halogenów na rzecz wydajnych i energooszczędnych ledów, które jak żadne inne, pomagają osiągnąć perfekcyjny efekt wizualny.
Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu – na co zwrócić uwagę?
W ostatnim czasie, niesłabnącą popularnością cieszy się oświetlenie schodowe wyposażone w czujnik ruchu, co stanowi ogromne ułatwienie w codziennym przemieszczaniu się po ciągach komunikacyjnych. Po zapadnięciu zmroku, przemierzając stopień, zaopatrzony w czujnik ruchu, oświetlenie zostanie automatycznie włączone, a po upływie określonego czasu, również zgaśnie samo. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga instalowania dwóch manualnych włączników.
W tym przypadku odpowiednim rozwiązaniem będą popularne oprawy schodowe 230 V, posiadające właśnie czujnik ruchu i możliwość regulacji natężenia światła. Przy montażu warto wziąć pod uwagę fakt, aby czujnik ruchu znajdował się zarówno przy wejściu na schody, jak i przy zejściu ze schodów. Oprawy schodowe o napięciu zasilania 230 V są dostępne w ofertach sklepów z oświetleniem https://www.salonled.pl/pl/63-oswietlenie-schodowe-led. Oprawy schodowe 230 V są o wiele trwalsze niż np. te z napięciem 12-24 V. Montujących samodzielnie, z pewnością ucieszy fakt, że nie ma konieczności instalowania dodatkowego okablowania prócz wersji podstawowej.
Montaż zależny od rodzaju oświetlenia schodowego
Montaż oświetlenie schodowego jest ściśle zależny od rodzaju opraw, na jakie się zdecydujemy, Inaczej będzie przebiegała instalacja w przypadku podtynkowych oczek, a inaczej jeśli chodzi o listwy LED aluminiowe.
Do rozwiązań niezawodnych i nieskomplikowanych, jeśli chodzi o montaż, możemy zaliczyć oprawki schodowe wpuszczane, montowane na ścianach, obok schodów. Rzucają one rozproszone światło, lekko otulając nim powierzchnię schodów. Są trwałe i możemy je również nabyć w wersji z czujnikiem ruchu.
Oświetlenie schodów – instrukcja krok po kroku
Drewniane schody są ponadczasowe, wykazują się praktycznością, a w połączaniu z dobrze dobranym oświetleniem LED, tworzą spójną całość. Sposób oświetlenia schodów, zależne ściśle od oczekiwań inwestora, ale warto zwrócić uwagę na jedną z najpopularniejszych metod, jaka dedykowana jest oświetleniu schodów drewnianych. W tej instrukcji, instalacja będzie odbywać się w oparciu o jeden zasilacz centralny, wtyczkowy, znajdujący się pod schodami.
- Jeśli chodzi o montaż opraw LED 230 V, warto już na etapie zamawia schodów, poprosić o wyfrezowanie kanałów, w których mają zostać poprowadzone przewody LED.
- Do zasilania opraw LED musi zostać rozciągnięty pomiędzy wszystkimi stopniami, jeden przewód. To także powinno zostać wykonane na etapie montażu stopni. Poszukując sprawdzonego sklepu z oświetleniem, wybierajmy produkty od najlepszych producentów, gdyż wówczas mamy pewność co do ich pochodzenia i jakości. Aluminiowe obudowy muszą doskonale odprowadzać ciepło z LEDów.
- Następnie musimy przeciąć pod każdym stopniem przewody i zdjąć izolację. Kolejnym krokiem jest skręcenie z sobą pary przewodów i cynowanie ich.
- Następny krok to zdjęcie osłonki z opraw LED i zalutowanie w wyznaczonych miejscach, przygotowanego wcześniej przewodu. Musimy pamiętać o zachowaniu właściwej polaryzacji. Tę czynność musimy powtórzyć dla każdego przewodu osobno.
- Po zakończeniu lutowania, podłączamy klosz oprawy aluminiowej LED.
- W wyfrezowane kanały, wklejamy oprawę przy pomocy montażowego kleju. Następnie zakładamy blokady na stopnie, do momentu całkowitego wyschnięcia kleju.
Proces instalacyjny możemy wykonać samodzielnie, jednak w przypadku braku doświadczenia i stosownych predyspozycji, możemy zlecić go fachowcom. Dzięki temu zyskamy pewność, że cała instalacja jest wykonana profesjonalnie, a doświadczone osoby ukończą pracę o wiele szybciej.
Dobór odpowiedniego oświetlenia schodów ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także użytkowe, gdyż zapewnia nam bezpieczeństwo poruszania się po stopniach. Wybierając jednak odpowiedni system oświetlenia schodów, warto zwrócić uwagę na oferty sprawdzonych producentów.