Oświetlenie szynowe

Oświetlenie szynowe. Czym jest i gdzie najlepiej się sprawdzi?

Oświetlenie szynowe to jeden z trendów ostatnich lat w aranżacji wnętrz. Posiada bardzo szerokie i zróżnicowane zastosowanie oraz występuje w wielu wariantach, przez co można z powodzeniem wykorzystać je zarówno w domowych wnętrzach, jak i w sklepach, biurach oraz pomieszczeniach o charakterze usługowym. Lampy szynowe to nic innego, jak specjalne systemy oświetleniowe zamocowane do prowadnicy zainstalowanej na suficie. Warto sięgnąć po to rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, kiedy zależy nam na doświetleniu konkretnych punktów w pomieszczeniu.

oswietlenie szynowe

Czym jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe występuję pod wieloma nazwami. Do najczęściej spotykanych należą halogeny szynowe, lampy szynowe, reflektory szynowe, a także szyny prądowe i szynoprzewody. Wszystkie one odnoszą się do systemów szynowych, które w ostatnich latach stały się bardzo popularną alternatywą dla klasycznych lamp, żyrandoli, kinkietów i plafonów. Lampy szynowe doskonale sprawdzają się zarówno jako główne źródło światła dostępne w danym pomieszczeniu, jak i jako oświetlenie dodatkowe, współistniejące z innymi lampami.

Kluczową zaletą oświetlenia szynowego jest jego uniwersalność, prostota montażu oraz szerokie możliwości aranżacyjne, jakie oferuje to nowoczesne rozwiązanie. Lampy szynowe mogą być ze sobą łączone w dowolny sposób w obrębie szyny, co pozwala na decydowanie, które miejsca w danym pomieszczeniu zostaną oświetlone oraz w jakim zakresie.

Co więcej, zróżnicowany charakter oświetlenia szynowego, w tym różne kolory szyn i rodzajów punktów świetlnych pozwala na ich dopasowanie do stylistyki praktycznie każdego pomieszczenia. Ze względu na swój nowoczesny charakter, lampy szynowe najlepiej prezentują się jednak we wnętrzach urządzonych we współczesnej stylistyce, w tym szczególnie w stylu industrialnym i loftowym.

obraz 1

Praktyczne zastosowania oświetlenia szynowego

Lampy szynowe mają bardzo szerokie i zróżnicowane zastosowanie. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach komercyjnych, w tym np. w lokalach gastronomicznych, barach, klubach, restauracjach, lokalach usługowych, biurach, a także w domowych wnętrzach, w których z roku na rok pojawiają się coraz częściej.

Oświetlenie szynowe możemy wykorzystać w niemal każdym domowym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzi się w przestronnym salonie, w którym wydzielone zostały strefy do pracy, relaksu i czytania. Będzie dobrym wyborem także do dużej jadalni, w której chcemy równomiernie oświetlić sporych rozmiarów stół. Lampy szynowe często pojawiają się także w kuchni, pozwalając na dobre oświetlenie blatu roboczego i strefy do gotowania.

Doskonałym sposobem na wykorzystanie ich potencjału jest umieszczenie oświetlenia szynowego w dużej garderobie. Z powodzeniem można je wykorzystać także w długim i wąskim przedpokoju, a także w przestronnej sypialni. Kluczem do sukcesu jest dobór szyn o odpowiedniej długości oraz ich właściwie ułożenie. Wpływ na jakość oświetlenia mają także rodzaje opraw i żarówek – najlepszym wyborem są lampy szynowe LED, które w porównaniu do „zwykłych” żarówek charakteryzują się wysoką energooszczędnością i długą żywotnością.

Oświetlenie szynowe
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria oświetlenia

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany