Układanie paneli podłogowych
Układanie paneli
Spis treści
Zanim przystąpimy do układania paneli, należy sprawdzić, czy nie są one uszkodzone. Czynność układania powinno się rozpocząć od pierwszego rzędu w lewym rogu pomieszczenia. Trzeba pamiętać o tym, aby między panelami a ścianami umieścić rozpórki w celu zapewnienia prawidłowych szczelin dylatacyjnych. Drugi panel z pierwszym łączymy umieszczając koniec blokujący nowy panel pod kątem odpowiednim w stosunku do wcześniej ułożonego panelu. Następnie przesuwamy go w kierunku poziomym w celu przymocowania. Układanie następnego rzędu zaczynamy od kawałka ostatniego panelu w rzędzie pierwszym. Jego długość powinna wynosić przynajmniej 200 milimetrów. Kolejno umieszczamy występ na dolnej części pierwszego panelu w rzędzie pierwszym. Wszystkie panele w tym rzędzie łączymy krótkimi bokami, aż utworzy się pełny rząd. Później unosimy pierwszy panel i jego długą krawędź łączymy z pierwszym rzędem. Identycznie postępujemy z kolejnymi panelami.
Układanie paneli podłogowych
Układanie paneli podłogowych nie jest skomplikowane. Możemy to zrobić sami, bez pomocy fachowca, bowiem na rynku dostępne są panele łączone na zatrzaski, dzięki temu montaż takiej podłogi jest łatwiejszy i krótszy. Gdy przystępujemy do układania paneli, potrzebne nam są następujące narzędzia: miara, młotek, klocki dystansujące, klocek drewniany oraz pilarka. Należy pamiętać o tym, aby układać panele równolegle do kierunku padania promieni słonecznych.
Montaż paneli podłogowych
Panele podłogowe są popularnym rodzajem parkietu w naszym pomieszczeniu. Nic dziwnego, ponieważ ich montaż jest łatwy, a dodatkowo ten rodzaj podłogi można użytkować zaraz po zakończeniu prac. Aktualnie większość paneli łączy się na tzw. klik. Istnieje możliwość otwarcia połączenia poprzez uniesienie jednego z paneli. Montaż paneli podłogowych wymaga powierzchni przede wszystkim mocnej i równej. W celu ochrony paneli przed wilgocią, rozkładamy folię paroizolacyjną. Pamiętajmy, że technika układania paneli może się różnić, dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac zapoznać się z instrukcją układania parkietu.
Instrukcja układania paneli podłogowych
Instrukcja układania paneli podłogowych jest prosta dzięki bezolejowemu sposobowi montażu. Powinniśmy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, gdy chcemy sami zamontować parkiet. Po pierwsze, należy odpowiednio przygotować podłoże. Zadbajmy o to, aby było ono czyste, suche i równe. Na początku kładziemy pod panele warstwę folii paroizolacyjnej, która zabezpiecza parkiet przed wilgocią. Później dajemy odpowiednią warstwę podkładu. Pamiętajmy o tym, że panele nie mogą się stykać bezpośrednio ze ścianą czy innymi elementami znajdującymi się w budynku. Doskonałym wykończeniem podłogi są listwy przypodłogowe – dają one możliwość ukrycia przewodów elektrycznych.
Optyczne triki przy montażu paneli podłogowych
Układanie paneli nie jest czynnością skomplikowaną. Obok technicznych spraw, warto także zwrócić uwagę na estetykę pomieszczenia – istotne jest, aby podłogę dopasować do wnętrza. Panele będą się ładnie prezentowały, gdy ułożymy je prostopadle do okna. W sytuacji, gdy panele o wzorze klepki chcemy ułożyć w długim, wąskim pomieszczeniu, należy je zamontować tak, aby wzór był równoległy do krótszych ścian. W ten sposób optycznie powiększymy wnętrze. Z kolei, gdy układamy panele o wzorze deski, najistotniejsze jest wizualne utrzymanie ciągłości desek. Osiągniemy to, gdy przed czynnością układania panele zostaną właściwie posortowane. W tym celu należy połączyć krótszymi brzegami dwa takie same panele z różnych paczek.
Czym i jak myć panele?
Parkiet z paneli, zwłaszcza laminowanych, jest delikatny, dlatego trzeba go chronić przed zarysowaniem. Do mycia powinno się używać lekko zwilżonego mopa lub ścierki. Na rynku dostępne są różnego rodzaju płyny przeznaczone do mycia i pielęgnacji parkietu z drewna. Do drewnianych paneli warto stosować środek nabłyszczający, który uwydatni kolor drewna i nada połysk. Nigdy nie używajmy mocno mokrej ścierki, gdyż pod wpływem wody drewno w sposób naturalny się rozszerza, co powoduje pęknięcia. Wystrzegajmy się także środków czyszczących, zawierających amoniak, ponieważ powoduje on, że parkiet staje się matowy. Również środki czyszczące w parze nie nadają się do pielęgnacji posadzki. Jeśli zalejemy panele wodą lub innym płynem, należy niezwłocznie wytrzeć mokrą posadzkę.
Cennik układania paneli podłogowych
Cennik układania paneli podłogowych jest bardzo zróżnicowany. Przykładowo koszt laminowanych paneli podłogowych wynosi od około 20 zł do około 200 zł/m². Na cenę paneli podłogowych wpływają następujące parametry: klasa użyteczności, grubość paneli, klasa ścieralności, system montażu i struktura. Jeśli chcemy usunąć stary parkiet, musimy liczyć się z ceną od 10 zł/m², układanie paneli podłogowych to koszt od 24 zł/m², układanie desek typu barlinek – od 30 zł/m². Gdy zdecydujemy się na drewnianą podłogę, możemy wybrać mozaikę bądź parkiet. Wówczas za ułożenie parkietu zapłacimy od 15 do 19 zł/m², a za ułożenie mozaiki od 12 do 22 zł/m².
Konserwacja paneli podłogowych
Konserwacja paneli podłogowych wiąże się z utrzymaniem podłogi w doskonałym stanie przez jak najdłuższy okres. Podłoga często jest narażona na mechaniczne uszkodzenia oraz zanieczyszczenia. Na drewniany parkiet niekorzystnie wpływają piasek, drobne kamyki oraz woda. Codzienne, dobrze każdemu znane zabrudzenia możemy usunąć domowymi sposobami, np. ślady pasty do butów wyczyścimy benzyną ekstrakcyjną, zanieczyszczeń spowodowanych rozlanym piwem bądź mlekiem pozbędziemy się stosując wodę z płynem do naczyń, a ze śladami atramentu doskonale poradzi sobie spirytus. Pamiętajmy o tym, aby regularnie czyścić panele podłogowe – dzięki temu unikniemy stałych zabrudzeń.
Renowacja paneli podłogowych
Renowacja paneli podłogowych jest możliwa i wcale nie musi być droga. Wszyscy zgodzą się z tym, że porysowane panele podłogowe nie wyglądają estetycznie. Uszkodzenia mechaniczne mogą pojawić się tuż po ułożeniu parkietu bądź z czasem – w wyniku użytkowania, wilgotności, zmiany temperatury lub nieprawidłowej konserwacji. Wymiana uszkodzonych desek na nowe jest niemałym wydatkiem. Możemy uniknąć tych kosztów, stosując preparaty, które poprawią wygląd naszej podłogi. Przykładowo, luki powstałe między zeschniętymi deskami łatwo zakleimy kitem do parkietu. Odnowić da się także listwy przypodłogowe. W tej sytuacji należy usunąć stare, kupić nowe i przymocować je przy użyciu kleju. Bez większego trudu odnowimy każdą podłogę – wystarczą chęci, czas oraz niewielkie pieniądze. Jeśli na parkiecie pojawią się nieduże rysy, usuniemy je specjalnym woskiem. Natomiast, gdy zarysowania są większe, należy powierzchnię cyklinować.